Gorszy recenzja

Gliniarz, którego nie chcesz poznać

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @Meszuge ·2 minuty
2024-01-01
2 komentarze
16 Polubień
Drugi tom serii Sławomir Kruk. Pierwszy, zatytułowany po prostu „Kruk”, kończy się zatrzymaniem prokuratorki Marty Krynickiej i oskarżeniem jej o zamordowanie Alberta Adamiaka. W ostatniej scenie tomu pierwszego Marta, zamiast szukać pomocy u tatusia senatora, dzwoni do komisarza Kruka i już samo to wydaje się intrygujące.
„Gorszy” zaczyna się kilkadziesiąt godzin później – Kruk odwiedza Martę w areszcie i wypytuje o zdarzenia, w których brała udział. Choć technicznie wydaje się to zupełnie nieprawdopodobne (drzwi zamknięte od wewnątrz na solidny łańcuch, pozamykane okna), żeby Marta Krynicka była niewinna, Kruk wierzy, że to jednak nie ona zastrzeliła Adamiaka, z którym miała solidnie na pieńku. Chcąc jej pomóc, komisarz musi odnaleźć prawdziwego zabójcę Alberta Adamiaka i w ogóle – odkryć motywy całej afery.

Coś takiego, taki prymitywny chwyt, uważam za wyjątkowo niesmaczny. Jedna historia, podzielona sztucznie na pół i to w trakcie akcji, po to tylko, żeby czytelnik „musiał” wydać pieniądze na dwie książki, zamiast jednej. To by mogły być kolejne rozdziały, a nawet sąsiednie akapity, tej samej powieści. Lektura tego niby drugiego tomu cyklu, bez znajomości pierwszego, nie ma żadnego sensu. Tom pierwszy, zamiast na koniec zamykać zawarte w nim wątki, niektóre wręcz otwiera, więc zabierając się do jego lektury, trzeba koniecznie sprawić sobie od razu tom kolejny, bo inaczej nie będzie się to kupy trzymać, Nie lubię takich marketingowych zagrań, mocno nie podobają mi się próby manipulacji czytelnikami w wykonaniu autora i/lub wydawcy, zwłaszcza, jeśli mają na celu wyciągnięcie od niego pieniędzy.

Pozbyłbym się tej książki w moment, gdyby nie jedna przeszkoda – to naprawdę bardzo ciekawie napisana powieść sensacyjna. Piotr Górski dysponuje bogatą wyobraźnią, miewa znakomite pomysły, a jeśli jeszcze popracuje nad warsztatem, to może się stać postacią znaczącą w gronie autorów polskich powieści kryminalnych czy sensacyjnych.

W powieści znajdzie czytelnik wielu bohaterów tomu pierwszego, zarówno w szeregach policji i prokuratury, jak i przestępców. Szybko też okazuje się, że istnieją całkiem realne powiązania biznesowe polityków i bandziorów. W całym tym chaosie komisarz Kruk prowadzi na wpół prywatne śledztwo (przełożeni jakoś nie zachęcają go do grzebania w sprawie tego kalibru), które zresztą lawinowo się rozrasta.

Jest jeszcze jeden element talentu autora, ale ten odkryłem po przeczytaniu trzech książek, napisaniu o nich opinii, i wreszcie zerknięciu na recenzje innych czytelników. Okazało się dzięki nim (wielu, nie wszystkich), że Piotr Górski tak skonstruował postać Kruka, że ten właściwie budzi sympatię i zaufanie. Zły człowiek, zły policjant, być może sprawny śledczy. Komisarz, który biciem wymusza zeznania na niewinnej osobie. Który prowadzi jednocześnie wiele różnych spraw (to akurat jest prawdziwe), ale właściwie to nie prowadzi – olewa je po prostu, ignoruje, spycha na innych, bo sam zajęty jest sprawą młodej, atrakcyjnej prokuratorki. Dla Krynickiej to pewnie dobrze, ale dla wielu ofiar różnych przestępstw, jest to mało korzystne – ich sprawy nie zasłużyły na poważniejsze zainteresowanie pana komisarza.
Bezpośrednim przełożonym Kruka jest Zych, przyjaciel komisarza jeszcze z podwórka. Zych mógłby wiele razy awansować, ale gdyby „poszedł wyżej” nie miałby kto chronić Sławomira Kruka, przed konsekwencjami jego problematycznych postaw i zachowań.

Reasumując: dobra powieść sensacyjna – uznałbym pewnie, że bardzo dobra, gdyby nie marketingowe sztuczki z niedokończonymi wątkami. A że z Krukiem nie chciałbym się zetknąć na żadnej płaszczyźnie, to już inna sprawa.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2024-01-01
× 16 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Gorszy
Gorszy
Piotr Górski
7.2/10
Cykl: Sławomir Kruk, tom 2

Komisarz Kruk powinien odczuwać satysfakcję, że prokurator Marta Krynicka została oskarżona o morderstwo i siedzi w więzieniu. A jednak nie wierzy w jej winę, chociaż świadkowie widzieli, jak z bronią...

Komentarze
@Rudolfina
@Rudolfina · 5 miesięcy temu
A jakie wątki się tam nie kończą? Wprawdzie dawno to czytałam, ale nie przypominam sobie, żebym miała podobne wrażenie, a bardzo na to jestem wyczulona.
× 2
@Meszuge
@Meszuge · 5 miesięcy temu
Chodzi o wątek, którym kończy się tom pierwszy, ale jego ciąg dalszy jest już w drugim. Do tego kilka pomniejszych - co dalej ze specjalistą od włamań? co dalej ze specjalistą od informatyki?
× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · 5 miesięcy temu
Ta końcówka to nie jest niezakończony wątek, tylko zapowiedź nowej książki. Tak się robi i nie widzę w tym nic nagannego.
Tych pozostałych już nie pamiętam, pewnie nie były istotne, więc mi to nie przeszkadzało 😉
× 1
@Kurtho
@Kurtho · 5 miesięcy temu
@Rudolfina
Otóż nie mogę się z Twoim stwierdzeniem zgodzić. Nie, tak się nie robi. Od odkrycia Johannesa Gutenberga do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku nie zrobiłby czegoś tak prymitywnego i oszukańczego żaden pisarz. Powinienem może dodać, żaden szanujący się pisarz, ale kiedyś pisarze z założenia byli ludźmi szanowanymi i szanującymi własną pozycję.
@Rudolfina
@Rudolfina · 5 miesięcy temu
@Kurtho, a czytałeś tę książkę? Co w tym złego, że autor w końcówce zapowiada, co się będzie działo w następnym tomie?
@Kurtho
@Kurtho · 5 miesięcy temu
Meszuge, a nie zbyt łagodnie oceniasz pana G.? Agata Christie, Raymond Chandler, Erle Stanley Gardner, Lincoln Child, Harlan Coben, Sidney Sheldon, Thomas Perry, Sara Paretsky, Lisa Gardner, John Grisham, Dashiell Hammett, Jonathan Kellerman, Dean Koontz, Ross Macdonald, z polskich to może Sekuła czy Joe Alex, nigdy w tak prymitywny sposób nie wyłudzali pieniędzy od czytelników.
Nie dziwi mnie to, że wydawnictwa wchodzą w to gładko, w końcu też na tym procederze zarabiają, ale jednego nie potrafię zrozumieć - przekonania młodych czytelników, że to jest w porządku, że tak się robi.
Gorszy
Gorszy
Piotr Górski
7.2/10
Cykl: Sławomir Kruk, tom 2
Komisarz Kruk powinien odczuwać satysfakcję, że prokurator Marta Krynicka została oskarżona o morderstwo i siedzi w więzieniu. A jednak nie wierzy w jej winę, chociaż świadkowie widzieli, jak z bronią...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Ależ ta powieść była rozbita! Z jednej strony rzuca się w oczy, że autorowi bardzo zależało na widowiskowości. Mamy tu porwania, strzelaniny, ale też np. panią nimfomankę czy małżeństwo z nie-tak-zno...

@Bartlox @Bartlox

Na drugą książkę z serii o komisarzu Kruku rzuciłem się zaraz po ukończeniu pierwszej i bardzo szybko ją pochłonąłem, w ciągu jednego dnia, prawdę mówiąc potraktowałem ją jako zamulacz na czas gorsze...

@almos @almos

Pozostałe recenzje @Meszuge

Reina Roja. Czerwona królowa
Spiskowcy ratują Hiszpanię

Tytuł dziwny, bo „reina roja” to po hiszpańsku właśnie „czerwona królowa”. Jakaś nowa moda czy maniera na powtarzanie tytułu w różnych językach? To zapewne historyjka dl...

Recenzja książki Reina Roja. Czerwona królowa
Beria. Oprawca bez skazy
Różne oblicza Ławrientija B.

Francuska sowietolożka Françoise Thom napisała gigantyczną (prawie tysiąc stron) biografię Ławrientija Pawłowicza Berii, radzieckiego działacza komunistycznego pochodzen...

Recenzja książki Beria. Oprawca bez skazy

Nowe recenzje

Pokaż mi kim jesteś
Recenzja
@paulinagras...:

🌻Recenzja🌻 Premiera 08.05.2024 r. „Pokaż mi, kim jesteś” – Anna Falatyn Współpraca recenzencka @wydawnictwoniezwykle...

Recenzja książki Pokaż mi kim jesteś
Ta chwila
Ta chwila
@Marcela:

Guillaume Musso to autor od lat utrzymujący się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy, abs...

Recenzja książki Ta chwila
Pastwa
"Pastwa"
@tatiaszaale...:

“Życie przecież na tym polega - żeby nie ustawać”. Waldemar Wilski, świeżo upieczony małżonek i przyszły spadk...

Recenzja książki Pastwa
© 2007 - 2024 nakanapie.pl