Złoty peugeot recenzja

Na tropie złotego peugeota

TYLKO U NAS
Autor: @Vernau ·2 minuty
2023-06-08
1 komentarz
21 Polubień
Marcin Andrzejewski, który zadebiutował kryminałem "Tramwaj Tanfaniego" w 2021 roku, pozostaje wierny Łodzi. W serii "Kryminalna Łódź" wydał bardzo ciekawą powieść sensacyjną "Złoty pegueot".

Tym razem akcję umieścił w 1974 roku. Ważną rolę odgrywają w powieści piłkarskie mistrzostwa świata, w których Polacy zajęli 3 miejsce. Mieliśmy kiedyś sukcesy w tej dyscyplinie sportu.

Głównym bohaterem jest właściciel warsztatu samochodowego, Maciej Majer, który prowadzi nieformalne śledztwo w sprawie śmierci swojego znajomego zwanego Bajerantem.

Ta książka, to niewątpliwa gratka dla mieszkańców Łodzi pamiętających tamte czasy. Trzeba przyznać, że autor włożył naprawdę dużo pracy, aby pokazać czytelnikom Łódź, z lat 70-tych. To się czuje w opisach miasta, ulic, którymi spacerują bohaterowie powieści.

Kto z Łodzian pamięta Dom Handlowy "Magda", który stał na rogu ul. Piotrkowskiej i Jaracza?

A kto przypomina sobie wielką kamienicę zwaną Palestyna, na pl. Zwycięstwa, przy ul. Targowej, którą w tamtym czasie wyburzono, aby zrobić miejsce na trasę W-Z?

Wspaniały opis tego wydarzenia znajdziemy w książce.

Nie można też odmówić Marcinowi Andrzejewskiemu poczucia humoru i pomysłowości. Jeden z mechaników samochowych, Pan Zygmunt ma przezwisko Lujdefines (pisane w taki właśnie sposób). To, na cześć świetnego francuskiego aktora komediowego Louisa de Funesa, na którego filmy np. "Żandarm na emeryturze" chodziło się w PRL do kina.

Jeden z oficerów milicji nazywa się kapitan Żabik. I tu znowu nawiązanie do Kapitana Żbika, bohatera milicyjnych komiksów.

No, i jeszcze mamy trabanta dzienikarza, który nosi zaszczytną nazwę Erich Honecker cyt.: "Muszę sprzedać "Ericha Honeckera". może byś go podrychtował trochę, co?"
Tu wyjaśnienie dla młodszego pokolenia. Erich Honecker, był przywódcą w komunistycznych Niemczech (NRD), jak Edward Gierek w PRL.

Ta powieść, to z pewnością również gratka dla fanów motoryzacji. Świetnie napisane są sceny rozgrywające się w warsztacie samochodowym Macieja Majera.

Lektura tej książki, to szczególna przyjemność dla osób znających Łódź. Osoba czytająca czuje, że powieść jest dopracowana i przemyślana.

Ma Poznań świetnego autora kryminałów - Ryszarda Ćwirleja, znanego z cyklu książek "Milicjanci z Poznania.

Pojawił się w Łodzi bardzo interesujący pisarz Marcin Andrzejewski, który na dodatek, zrobił jeszcze bardzo dobre ilustracje do swojej książki "Złoty peugeot".
Jest on również architektem, fotografem i rysownikiem.

Czytelnicy powieści sensacyjnych powinny zapamietać to nazwisko. Mam nadzieję, że jego następny łódzki kryminał, będzie równie dobry, jak "Złoty peugeot".

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-06-08
× 21 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Złoty peugeot
Złoty peugeot
Marcin Andrzejewski
7.5/10
Seria: Kryminalna Łódź

"Złoty peugeot" to niebanalny kryminał motoryzacyjny z Łodzi epoki wczesnego Gierka. Tajemnicza zbrodnia, nieudolna milicja, zakulisowe przepychanki z władzą PRL a po drugie kawałek historii polskiej...

Komentarze
@MLB
@MLB · 12 miesięcy temu
Bardzo, bardzo mnie zaciekawiłaś tą recenzją! "Odkopałam" też zbiór opowiadańhttps://nakanapie.pl/ksiazka/grzeszyc-inteligencja-opowiadania-dla-obdarzonych-laska-krytycznego-rozumu
Ogromnie żałuję, że nie ma e-wydań:(
× 1
@Vernau
@Vernau · 12 miesięcy temu
Dziękuję za wskazanie opowiadań. "Złoty peugeot" to jest naprawdę ciekawy kryminał. A już opisanie Łodzi z lat 70-tych i oddanie klimatu tamtych czasów - chapeu bas dla autora.
Naprawdę to się czuje, że ta książka jest dopracowana. Ukłon w stronę autora, że daje czytelnikowi produkt wysokiej jakości.
× 1
Złoty peugeot
Złoty peugeot
Marcin Andrzejewski
7.5/10
Seria: Kryminalna Łódź
"Złoty peugeot" to niebanalny kryminał motoryzacyjny z Łodzi epoki wczesnego Gierka. Tajemnicza zbrodnia, nieudolna milicja, zakulisowe przepychanki z władzą PRL a po drugie kawałek historii polskiej...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Vernau

Powrót do Reims
Dlaczego nie mam odwagi, zaakceptować tego, kim jestem?

Tytuł recenzji, to słowa Didiera Eribon – francuskiego socjologa i filozofa oraz geja z książki „Powrót do Reims”. Orientacja seksualna autora ma znaczenie w przypadku t...

Recenzja książki Powrót do Reims
W tajnej służbie Stalina
W sidłach Stalina

Publiczne opowiadanie o sekretach tajnych służb Rosji, a wcześniej Związku Radzieckiego, nie kończy się dobrze dla ich autorów. Nie ma znaczenia czas, czy pobyt „nawróco...

Recenzja książki W tajnej służbie Stalina

Nowe recenzje

Gdzie nie sięgają zorze
Świetna polska fantastyka!
@maitiri_boo...:

"Gdzie nie sięgają zorze" to powieść (debiut utalentowanej Pauliny Piontek), którą pokochałam już dawno temu. Dzięki te...

Recenzja książki Gdzie nie sięgają zorze
Taylor-Verse. Uniwersum Taylor Swift. Nieoficjalny przewodnik
Uniwersum Taylor
@sistersasbooks:

CZAS UDAĆ SIĘ W PODRÓŻ PO UNIWERSUM TAYLOR Hej, hej ! Czy mamy tu fanki oraz fanów Taylor Swift ? Jeżeli wasza odpowied...

Recenzja książki Taylor-Verse. Uniwersum Taylor Swift. Nieoficjalny przewodnik
Za kurtyną
Klasyka
@Aleksandra_99:

Klasyczne kryminały, choć kiedyś nie trzeba było ich tak nazywać, teraz warto dodać właśnie tą nazwę, ponieważ różnią s...

Recenzja książki Za kurtyną
© 2007 - 2024 nakanapie.pl