Skarby matematyki

9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Skarby matematyki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka przedstawia najciekawsze fragmenty prac największych współczesnych matematyków, logików i informatyków. Alan Turing, Godfrey Harold Hardy, Benoit Mandelbrot, John von Neumann wypowiadają się na temat takich zagadnień jak geometria fraktalna czy sztuczna inteligencja, dowodząc, że wyższa matematyka jest dziś nieodzownym środkiem zrozumienia funkcjonowania świata.
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-7245-254-2, 9788372452542
Wydawnictwo: Amber
Stron: 144

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Skarby matematyki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Matematyka_1 Posiadam

Timothy Ferris, astrofizyk i popularyzator nauki, zebrał w tym niewielkim objętościowo zbiorze 11 tekstów, głównie zawodowych współczesnych matematyków. Cześć to przeglądowe artykuły, cześć fragmenty książek. Sam wybór tekstów w "Skarbach matematyki" nie jest jakoś przez redaktora wytłumaczony, ale intuicyjnie wydaje mi się, że chodziło o pokazanie, przez trafną selekcję, głębokich potrzeb ludzi, którzy poszukują odpowiedzi fundamentalnych. Same teksty pokazują wprost, jak szerokie i skomplikowane relacje występują na styku przyroda-myśl-matematyka-człowiek.

Żaden autor tekstu nie jest przypadkowy. Wręcz przeciwnie - to tuzy królowej nauki, którzy przybliżają kluczowe elementy XX-wiecznego postępu, których byli współautorami. Twórca fraktali - Benoit Mandelbrot - opowiada o ich znaczeniu w zrozumieniu złożoności generowanej prostą formułą, Alan Turing tłumaczy podstawy sztucznej inteligencji (AI), koncept maszyny Turinga i test na odróżnienie człowieka od AI (też znany, jako 'test Turinga'). Współtwórca pierwszych komputerów, John von Neumann, zastanawia się nad relacjami mózg-komputer. Kto lepiej, jak nie autorzy, wytłumaczą się z własnych osiągnięć? Całe szczęście, że robią to ciekawie i bez cienia wyższości wobec czytelnika.

Chyba hasłowo warto podać tematy, które wybrzmiały w antologii:

• Czym jest obsesja tworzenia matematyki?
• Czy przełomowe idee matematyczne można budować w wieku 40+?
• Czemu linia brzegowa dowolnego obszaru g...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Skarby matematyki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl