Temat

Książki o tzw. małej ojczyżnie

Postów na stronie:
IS
@irusia
18 książek 1 post
2012-09-26 15:17 #
Zawsze interesowałam się tematyką niejako z własnego podwórka, czyli książkami o najbliższej okolicy, o mojej miejscowości, o mojej rodzinnej wsi, skąd wywodzę swój ród. Urodziłam się w Paniówkach, tam spędziłam pierwsze lata szkolne. Chociaż póżniej mieszkałam w Gliwicach, następnie spędziłam kilka lat w Opolu, gdzie studiowałam, zawsze myślami i sercem byłam z moją małą ojczyzną! Tam mieszkali niezwykli ludzie, którzy często nie mieli okazji kształcić się, ale byli dumni ze swojej tożsamości, umieli pięknie żyć i opowiadać o swoich przodkach, legendach, np. związanych z historią zamku w Chudowie. Te śląskie bery i bojki pobudzały wyobraźnię dziecka, rodziły poczucie trwałych więzi z rodzinną ziemią! A co budziło zawsze mój szacunek, Ci ludzie, często już nie żyjący, zawsze rozumieli potęgę wiedzy i zachęcali swoje dzieci i wnuki do nauki, do poszerzania własnych horyzontów, do zdobywania wiedzy, której Im posiąść nie było dane!
!!
# 2012-09-26 15:17
Odpowiedz
@Krasnoludek
@Krasnoludek
236 książek 221 postów
2012-10-16 20:22 #
Gdy należałam do kółka literackiego w mieście położonym obok mojej małej wsi miałam styczność z lokalnymi pisarzami, bardzo mile te czasy wspominam;) Teraz, pod wpływem pewnej książki postanowiłam prowadzić na blogu cykl o świętokrzyskich autorach i książkach poświęconych mojemu województwu oraz okolicom , w których dorastałam;) O wsi książek raczej nie znajdę, ale o mieście na pewno, teraz czytam książkę, która wydarzyła się na prawdę w miejscu położonym trzydzieści kilometrów od mojego miejsca zamieszkania, bardzo się cieszę, że w ten sposób mogę poznawać historię tego zakątka;)
# 2012-10-16 20:22
Odpowiedz
**
@alepil01
160 książek 79 postów
2015-02-28 09:51 #
Ja tam nie czytuję takich książek.
# 2015-02-28 09:51
Odpowiedz
Odpowiedź
Grupa

Autorzy

Wszystko o autorach
© 2007 - 2024 nakanapie.pl