Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci

Bernd Heinrich
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy jeden z przyjaciół Bernda Heinricha poważnie zachorował, zapytał, czy Heinrich byłby gotów wyprawić mu „zielony pogrzeb” w swojej posiadłości w lasach Maine. To był impuls, który skłonił wybitnego biologa do rozważań nad zagadnieniem fascynującym go od dawna. Czym w świecie zwierząt jest śmierć? Jak różne gatunki traktują przechodzenie na drugą stronę? Czy poznanie procesów zachodzących w naturze może przynieść człowiekowi duchowe korzyści? Żeby odpowiedzieć na te pytania, Heinrich obserwował niesamowite zachowania istot, których ludzie na ogół nie dostrzegają, a jeśli już, to często odwracają się z obrzydzeniem. Efektem tych obserwacji jest wyjątkowa książka, w której opisał tak niezwykłe – z naszego punktu widzenia – zdarzenie jak pogrzeb myszy wyprawiony przez chrząszcze grabarze. Zbadał też sposoby porozumiewania się kruków, które są „naczelnymi grabarzami” w krainach północnych, „niezamierzoną współpracę” wilków i dużych kotów, lisów i łasic, bielików i kowalików, które pomagają jedne drugim żerować w najtrudniejszym zimowym okresie. Przyjrzał się też uważnie temu, gdzie i w jaki sposób odwieczną i doniosłą rolę padlinożerców i grabarzy odgrywają ludzie, umożliwiając tym samym nie przemianę prochu w proch, lecz przemianę życia w życie. (za gildia.pl)
Data wydania: 2014-08-04
ISBN: 978-83-7536-831-4, 9788375368314
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Menażeria
Stron: 224

Autor

Bernd Heinrich Bernd Heinrich
Urodzony 19 kwietnia 1940 roku w Niemczech
Bernd Heinrich – jest emerytowanym profesorem biologii na uniwersytecie w Vermont, autorem kilkunastu książek z zakresu zoologii, ekologii i ewolucji. W swojej pracy koncentruje się zwłaszcza na badaniach nad fizjologią i zachowaniami owadów i ptakó...

Pozostałe książki:

Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci Zimowy świat. Jak zwierzęta radzą sobie z zimnem. Chrapiący ptak Drzewa w moim lesie
Wszystkie książki Bernd Heinrich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Chassefierre
2019-11-20
5 /10
Przeczytane Popularno- i okołonaukowe Literatura amerykańska

Przyznam, że poczułam się oszukana. Oryginalny tytuł (Life Everlasting. The Animal Way of Death) bardziej koresponduje z treścią, niż jego polskie tłumaczenie.
Bo ta książka nie traktuje o tym w jaki sposób zwierzęta przeżywają żałobę (a wiemy przecież, że psy, koty, słonie, sroki i kruki, nawet wieloryby są do tego zdolne), ta książka nie wspomina o ,,rytuałach'' pogrzebowych (obecnych, np. u srok), nie. Ta książka omawia problemy związane ze swoistym recyklingiem truchła zwierzęcia/drzewa w przyrodzie.
Jeśli więc jesteście zafascynowani żukami grabarzami albo żukami gnojownikami, albo tym dlaczego - z ewolucyjnego punktu widzenia - łosoś po odbyciu tarła umiera, to jest to książka dla Was.

Czuję się jednak w obowiązku uprzedzić tych, którzy zwracają uwagę na język - ,,Wieczne życie'' nie jest pozbawione błędów. Zdarzają się nieodmienione słowa, zdarzają się dziwne/nienaturalne zdania, zdarzają się powtórzenia wywołujące uczucie zażenowania np. na stronie 177 słowo ,,życie'' pojawia się w jednym akapicie aż PIĘĆ razy...*

*Mowa tu o wydaniu I.

× 6 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

"Wieczne życie - o zwierzęcej formie śmierci" ma nieco mylący tytuł. To nie jest książka o umieraniu zwierząt, zwierzęcych pogrzebach ani żałobie u naczelnych. To książka o tym momencie w cyklu życia, kiedy jeden organizm umiera, a na jego ciałem żywią się inne, począwszy od żuków, chrząszczy, przez kruki, sępy, kondory, korniki, termity, skończywszy na głębinowych organizmach, o których nie miałam zielonego pojęcia. Mnóstwo tutaj informacji, nieznanych mi szczegółów pracy przyrodników (lepienie fałszywych kulek łajna!), bez przeładowania detalami. Całość zamknięta jest jak klamrą rozważaniem o ludzkich pogrzebach, które z naturalnym cyklem obiegu materii w przyrodzie nie mają nic wspólnego. Bardzo ciekawe były dla mnie fragmenty o ludziach prehistorycznych i ich przewadze ewolucyjnej nad innymi drapieżnikami i padlinożercami, o symbolice starożytnych Egipcjan, wybijaniu wielkich ssaków i śmierci i rozkładzie w środowiskach wodnych. Polecam :)

| link |
@frodo
2015-04-12
Przeczytane

Ciekawe spostrzeżenia na temat "recyklingu" zwłok w otaczającej nas naturze. Zwłaszcza rozdział o krukach mnie zaciekawił. Interesująca lektura.

| link |
@Annette_Cinnamon
@Annette_Cinnamon
2019-11-04
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl