1Q84 Haruki Murakami

Okładka 1Q84
autor:
Haruki Murakami
wydawnictwo:
Muza
data wydania:
2010
ISBN:
9788374958660

Opis

polski przekład 1Q84 autorstwa Anny Zielińskiej-Elliott jest TRZECIM NA ŚWIECIE (po koreańskim i chińskim) tłumaczeniem najnowszej powieści Harukiego Murakamiego - tytuł nawiązuje do "1984" George'a Orwella; po japońsku wyraz "dziewięć" wymawia się jak angielskie Q, a q nawiązuje do słowa "question" - pytanie Podobnie jak w "Kafce nad morzem" autor rozwija jednocześnie dwa wątki - rozdziały o numerach nieparzystych opowiadają historię kobiety imieniem Aomame, a rozdziały o numerach parzystych his..torię mężczyzny imieniem Tengo. Oboje w dzieciństwie się znali i wszystko wskazuje na to, że znów spotkają się dwadzieścia lat poźniej. Akcja rozgrywa się w roku 1984, więc, oczywiście, można znaleźć w niej kilka odwołań do powieści Orwella. Dominujące tematy to przemoc i okrucieństwo wobec kobiet oraz działalność sekt religijnych, przedstawionych jako organizacje fanatyczne i niebezpieczne. Wątek ten zdaje się do pewnego stopnia oparty na historii sekty Najwyższej Prawdy Aum, która w 1995 roku dokonała zamachu terrorystycznego w w tokijskim metrze. Autor buduje równoległe światy i wprowadza fantastyczne postaci, jak zawsze w mistrzowski sposób zaciera granice między rzeczywistością a literaturą.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

1Q84
Recenzent: Lena173
Do zapoznania się z twórczością japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego w dużej mierze zachęciły mnie recenzje ukazujące się na blogu Futbolowej. Czytywałam je regularnie i w pewnym momencie postanowiłam przekonać się na własnej skórze, czy i na mnie autor powieści takich jak: "Na południe od g... więcej »
"Bez względu na odczuwaną do Murakamiego sympatię (lub antypatię), należy docenić jego niewątpliwą umiejętność tworzenia wciągającej fabuły. Mimo iż „1Q84” liczy sobie blisko 500 stron – a to dopiero pierwsza z trzech części cyklu – nijak to nie przeraża. Wręcz przeciwnie, kończąc książkę, odczuw... więcej »
"1Q84"
Recenzent: miedzystronami
Murakami za każdym razem potrafi mnie czymś zadziwić. Tak było i tym razem. Zaintrygował, w pewien sposób zahipnotyzował, nie mogłam się oderwać i kiedy w dość nagły i drastyczny sposób akcja się zatrzymuje, czytelnik przekręca ostatnią stronę… czegoś brakuje, chce się czytać dalej. Tengo i... więcej »
Dodali do kolekcji
Albatros22
Cropka
zielonawrozka
HaNisia
martitka10
axianna
mru
calamitas
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!