Avatar @Christina

@Christina

52 obserwujących. 52 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj 2 dni temu.
opera.ghosts
Napisz wiadomość
Obserwuj
52 obserwujących.
52 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj 2 dni temu.
piątek, 30 października 2020

Isaac W. Sprague. Żywy szkieletIsaac W. Sprague urodził się 21 maja 1841 roku w East Bridgewater w stanie Massachusetts. Był normalnym i aktywnym dzieckiem do dwunastego roku życia - kiedy zaczął gwałtownie tracić na wadze.
Jego zaniepokojeni rodzice, zabronili młodemu Izaakowi wykonywania zajęć, które wymagają mnóstwa energii. Mimo to chłopiec nadal tracił na wadze, a jego przerażeni teraz rodzice zabrali Izaaka do najlepszych lekarzy, jakich mogli znaleźć. Niestety lekarze również byli zdumieni.

Jako dorosły człowiek Izaak uczył się u swojego ojca szewca, a później pracował w sklepie spożywczym. Jednak, gdy jego wychudzenie trwało. Wkrótce kontynuacja pracy stała się dla Izaaka zbyt trudna - to właśnie wtedy pojawił się w świecie pokazów towarzyskich.

W 1865 roku podczas wizyty na miejscowym karnawale promotor zauważył Izaaka i zaproponował mu pracę. Początkowo młody człowiek odmówił. Ale szybko zdał sobie sprawę, że może dobrze zarabiać na życie, wykorzystując swój wygląd. Zaczął koncertować jako „The Living Skeleton” i szybko zyskał na popularności. W niecały rok przeszedł przesłuchanie do P. T. Barnuma i został zatrudniony za pensję 80 dolarów tygodniowo.

Jego kariera była krótka, ponieważ Barnum's American Museum spłonęło po raz drugi w 1868 r. Szkieletowi Izaakowi ledwo udało się uciec z muzeum żywy - po ucieczce opuścił pokazy.

Podczas swojej przedwczesnej emerytury poznał i poślubił pannę Tamar Moore i miał trzech zdrowych synów. W trudnej sytuacji z powodu złych decyzji finansowych wznowił trasę koncertową z Barnumem i innymi. Jego problemy finansowe i być może uzależnienie od hazardu trwały nadal i ostatecznie doprowadziły do śmierci Izaaka W. Sprague'a w nędzy 5 stycznia 1887 roku w Chicago.

Podczas gdy jego waga zmieniała się w trakcie kariery, oficjalny pomiar dokonał lekarz, gdy Izaak miał czterdzieści cztery lata. Izaak ważył tylko czterdzieści trzy funty.
Pomimo licznych badań lekarskich za jego życia, jego stan nigdy nie został oficjalnie zidentyfikowany. Został określony jako mający „skrajny przypadek postępującej atrofii mięśni”. W rezultacie Izaak musiał stale jeść. W rzeczywistości był dobrze znany z noszenia butelki ze słodzonym mlekiem na szyi - pijąc z niego od czasu do czasu, aby utrzymać się przy życiu i przytomności.

Chociaż szczegóły jego śmierci są owiane legendą, ważne jest, aby pamiętać go jako człowieka, który powodu wad czynił wysiłki, aby po prostu przetrwać w świecie, w którym nikt poza wyzyskującym Barnumem go nie zatrudni.
#Isaac_Spraque#PT_Barnum#freak#cyrk#1800s#epoka_wiktorianska
× 10
Komentarze
@Wiesia
@Wiesia · ponad rok temu
To smutne
× 1
@Christina
@Christina · ponad rok temu
To prawda, ale taka wiedza też jest potrzebna, na przykład po to aby sobie nie żartować z chudzinek.
× 2
@Wiesia
@Wiesia · ponad rok temu
Zadziwiające jest to jak prosto się trzymał i że funkcjonował bez masy mięśniowej. To jest aż niewiarygodne! Gdyby nie zdjęcia, trudno było by uwierzyć, że ten człowiek żył samodzielnie.
@tsantsara
@tsantsara · ponad rok temu
Podwójnie wkopiował się tekst:Pomimo licznych badań lekarskich za jego życia, jego stan nigdy nie został oficjalnie zidentyfikowany. Został określony jako mający „skrajny przypadek postępującej Podczas gdy jego waga zmieniała się w trakcie kariery, oficjalny pomiar dokonał lekarz, gdy Izaak miał czterdzieści cztery lata. Przy wzroście 160 cm Izaak ważył tylko czterdzieści trzy funty." -pierwszy akapit pod ostatnimi obrazkami...
@Christina
@Christina · ponad rok temu
Dziękuję za czujność :)
× 1
@tsantsara
@tsantsara · ponad rok temu
Ale nie poprawiłaś - ten powtórzony i źle wkopiowany akapit wciąż jest na stronie...
× 2
@adam_miks
@adam_miks · ponad rok temu
Być żywym eksperymentem, straszne
@Wiesia
@Wiesia · ponad rok temu
On był raczej eksponatem ( zarabiał jako dziwadło)
A lekarzom się nie dziwię, do dziś niewiele wiadomo o atropi mięśni.
O ile to nie był zwyczajny niedobór witamin (a raczej brak przyswajalności witamin przez organizm) Dzisiaj bez problemu wyregulowała by to odpowiednia dieta.
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@adam_miks Raczej nie miał większego wyboru. Czasy były i są nadal bardzo okrutne dla odmieńców.
@Wiesia
@Wiesia · ponad rok temu
Radził sobie jak umiał
× 1
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@Wiesia Zgadza się, ale zapewne był oceniany przez pryzmat jednej cechy, chcę wierzyć że w XXI wieku miałby szansę być kimś więcej niż "Żywym Szkieletem".
× 1
@Wiesia
@Wiesia · ponad rok temu
@Little_Lottecharyzmy mu nie brakowało, świadczy o tym choćby to, że o nim teraz rozmawiamy. Zapisał się w pamięci pokoleń.

Archiwum

2020

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl