Avatar @Christina

@Christina

52 obserwujących. 52 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj 2 dni temu.
opera.ghosts
Napisz wiadomość
Obserwuj
52 obserwujących.
52 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj 2 dni temu.
wtorek, 2 marca 2021

Adelaïde LeuhusenAmalia Aurora Adelaïde Leuhusen (01.12.1828 - 14.04.1923); śpiewaczka, nauczycielka śpiewu, artystka.

Adelaïde Leuhusen była odnoszącą sukcesy śpiewaczką i nauczycielem śpiewu, artystą i członkiem Królewskiej Akademii Muzycznej.

Urodziła się w Sztokholmie 1 grudnia 1828 roku jako druga córka Kristiny Aurory Ingell i Johana Davida Valerius. W rodzinie była już czteroletnia siostra Bertha Valerius. Obie siostry były uzdolnione artystycznie. Były jednymi z pierwszych kobiet, które dostały się na Akademię Sztuk Pięknych w 1849 roku. Adelaïde poświęciła się głównie malarstwu i śpiewowi, a jej siostra odniosła sukces jako fotograf.

W 1852 roku Adelaïde Leuhusen wyjechała do Drezna, gdzie zaczęła kopiować prace kilku znanych artystów w różnych galeriach. Studiowała również śpiew u Fanny Schäfer w Lipsku, a później u Ludwiga Rellstaba w Berlinie. W międzyczasie wystąpiła na kilku koncertach w całych Niemczech.

Sześć lat po podróży do Drezna wyszła za mąż i wróciła do Szwecji. Wraz z mężem Axelem Reinholdem Leuhusenem przeprowadzili się do Göteborga, gdzie Adelaïde prowadziła lekcje śpiewu. Jedną z jej najsłynniejszych uczennic była Christina Nilsson, której namalowała również portret, który znajduje się obecnie w Muzeum Historii Muzyki w Sztokholmie. Tutaj udało jej się połączyć zainteresowania muzyką ze sztuką malarską.

Adelaïde Leuhusen nadal podróżowała za granicę, aby rozwijać swój śpiew. Miała dobrą reputację jako nauczycielka śpiewu, a wielu znanych śpiewaków tamtych czasów było jej uczniami.


W 1870 roku Adelaïde Leuhusen wróciła do Sztokholmu i kontynuowała naukę śpiewu. Od 1872 roku została wybrana na członka Królewskiej Akademii Muzycznej. Dwa lata później zrezygnowała, ale tym razem nie ze względu na muzykę, ale ze względu na sztukę.

Portrety Adelaïde Leuhusen znalazły się na wystawach Akademii Sztuki w 1885 i 1887 roku. Namalowała ołtarz w Hassle Church niedaleko Mariestad, a jej prace można oglądać w Muzeum Narodowym w Sztokholmie, Muzeum Sztuki Norrköping, Muzeum Nordyckim i Malmö Museer. Została wybrana do Towarzystwa New Idun w 1888 roku, zmarła w Sztokholmie 14 kwietnia 1923 roku.


Tekla Kistner, olej na płótnie 1880 r.#Adelaide_Lehusen#Opera#Malarstwo#Muzyka#XIX_wiek#Le_Fantome_de_lOpera
× 6
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
W martwych naturach najlepiej widać kunszt malarski. Podziwiam, chociaż często najmniej do mnie przemawiają.
× 2
@adam_miks
@adam_miks · ponad rok temu
Dzieci z portretów jakby z bajek Andersena
× 2

Archiwum

2020

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl