Avatar @Christina

@Christina

47 obserwujących. 47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 11 godzin temu.
{} opera.ghosts
{} Napisz wiadomość
47 obserwujących.
47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 11 godzin temu.
sobota, 20 marca 2021

Bertha Valerius


Bertha Valerius


Ze stu fotografów zarejestrowanych w Sztokholmie, w latach sześćdziesiątych XIX wieku, piętnaście z było kobietami. Jedną z nich była Bertha Valerius, uznawana za jedną z najlepszych w Sztokholmie.

Aurora Valeria Albertina (Bertha) Valerius (1824 - 1895) była szwedzką malarką portretową i fotografem portretowym. Urodziła się jako córka kanclerza Johana Davida Valeriusa, członka Akademii Szwedzkiej i Kristiny Aurory Ingell. Jej siostrą była piosenkarka i malarka baronowa Adelaïde Leuhusen. Od 1849 roku studiowała w Królewskiej Szwedzkiej Akademii Sztuk Pięknych ( a ponadto była jedną z pierwszych kobiet, które uzyskały pozwolenie na studia) i otrzymała stypendium na studia w Düsseldorfie, Dreźnie i Paryżu. W 1853 i 1856 brała udział w wystawach w Akademii. Później miała okazję towarzyszyć swojej siostrze i śpiewaczce operowej Christiny Nilsson w Paryżu, pełniąc rolę jej przyzwoitki. Podczas drugiego pobytu w Paryżu zainteresowała się fotografią i po powrocie w 1862 roku otworzyła własną pracownię w Sztokholmie; wkrótce stała się jedną z najwybitniejszych fotografów w Sztokholmie. W 1864 roku jako pierwsza w swoim zawodzie została wybrana na królewskim dostawcą portretów. W tym czasie tworzenie wizytówek były jednym z najczęstszych zadań fotografa, w 1865 roku podarowała rodzinie królewskiej 120 wizytówek. Tzw. wizytówki to fotografie w formacie 6x9 centymetrów wkładane do albumu lub rozdane bliskim i znajomym.

Na wystawie w Kungsträdgården w 1866 roku otrzymała dyplom honorowy. Od 1868 do 1872 roku jej studio mieściło się w Hotel de la Croix w Norrmalm. Około 1880 roku zamknęła pracownię i poświęciła się malarstwu portretowemu. Jej studentka Selma Jacobsson również została mianowana królewskim fotografem, w 1899 roku.

Była zaangażowana w liczne akcje charytatywne i choć nie była zamożna, w ciągu swojej kariery przekazała potrzebującym ponad 150 000 koron.

Fotografowanie się stało się popularne w Europie już w latach czterdziestych XIX wieku. Fotografowie -podróżnicy zakładali swoje przenośne studia w szwedzkich miastach, ale krajowi fotografowie szybko się ugruntowali. Wielu z nich było kobietami. Głównym powodem tego był fakt, że 1846 r. wygasł zakaz, co oznaczało, że wiele osób, które wcześniej były asystentami lub asystentami fotografów płci męskiej, mogło teraz stać się samozatrudnionymi fotografami portretowymi. Innym powodem było to, że praca w studiu umożliwiła połączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Ponadto fotografia była nowym rzemiosłem. Perspektywy edukacji i pracy ze stałym dochodem były wcześniej bardzo ograniczone dla samotnych kobiet. Mogły zostać pokojówkami, lub kelnerkami dopóki się nie wyszły za mąż i nie zostały gospodyniami domowymi.

Portret Królowej Ludwiki

Kristus

Józefina (królowa Szwecji i Norwegii)

Karol XV

Christina Nilsson

Christina Nilsson

Signe Hebbe

Signe Hebbe


Signe Hebbe


Agnes Jacobsson, jako Donna Elvira


#Bertha_Valerius#Fotograf#Malarka#Szwecja#Skandynawia#XIX_wiek#Le_Fantome_de_lOpera
{}× 7
Komentarze
@Tanashiri
@Tanashiri · 7 miesięcy temu
Miło się czyta Twój blog, ale ponownie zapytuje, dlaczego nie powstał z tego jeszcze jakiś artykuł?? Przygotowanie masz na medal ⭐
{}× 3
@Christina
@Christina · 7 miesięcy temu
Dziękuję. Muszę jeszcze sporo się nauczyć w kwestii naprawdę dobrego pisania. I znaleźć coś naprawdę interesującego, wtedy będę myśleć o artykułach :)
{}× 1
@adam_miks
@adam_miks · 7 miesięcy temu
Kobiety przeważnie fotografowały kobiety.
{}× 2
@Christina
@Christina · 7 miesięcy temu
Panowie też bywali, ale Panie chyba rzeczywiście były w większości.
{}
@jatymyoni
@jatymyoni · 7 miesięcy temu
Mam podobne zdjęcie mojej Babci, jako młodej dziewczyny. Wykonane chyba w Kopyczyńcach, albo we Lwowie.
{}× 1
@adam_miks
@adam_miks · 7 miesięcy temu
Dlaczego z jednej strony kobiety mogły uczyć się fotografowania, a z drugiej zamykano im drzwi uniwersytetów?
{}
@jatymyoni
@jatymyoni · 7 miesięcy temu
Ona studiowała.
{}× 2

Archiwum

{}

2020

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe