Avatar @Christina

@Christina

46 obserwujących. 46 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 2 godziny temu.
{} opera.ghosts
{} Napisz wiadomość
46 obserwujących.
46 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 2 godziny temu.
poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Boska Sarah

W 1848 roku Alexandre Dumas fils (1824-1895) napisał powieść La Dame aux camélias i adaptując ją na potrzeby teatru, sztukę wystawiono pierwszy raz w 1852 roku w Théâtre du Vaudeville. W 1880 roku 36-letnia Sarah Bernhardt zagrała główną bohaterkę, Marguerite Gautier, Damę Kameliową, która zdobiła swój stanik kamelią w różnych kolorach. Podczas odrodzenia w 1896 roku w renesansowym teatrze, w którym wówczas kierowała, występowała we współczesnych kostiumach zaprojektowanych przez Muchę, także autora tego plakatu.
Nazywana „la Voix d'or” (wyrażenie Victora Hugo) ”,„ Boska ”, a nawet„ Skandaleuse ”, była uważana za jedną z największych francuskich tragików XIX wieku i była pierwszą aktorką, która odbyła triumfalne trasy koncertowe na pięciu kontynentach, Jean Cocteau wymyślił dla niej wyrażenie „święty potwór”.

Wychowana w klasztorze Sarah Bernhardt wstąpiła do Konserwatorium Paryskiego w wieku 16 lat. Po pobycie w Comédie-Française, gdzie grała rolę Iphigénie, w Odeonie w 1869 roku aktorka zasłynęła dzięki roli w „Le Passant”. W 1880 roku założyła własną firmę, z którą wyjechała aby grać i dorobić fortuny za granicą do 1917 roku. Wystąpiła w kilku męskich rolach (Hamlet, Pelléas). Występowała w Londynie, Kopenhadze, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Czy to w tragicznych rolach jak Fedra, czy romantycznych w „Lorenzaccio”, jej dramatyczny temperament i zdecydowana dykcja uwodzą coraz większą publiczność. Staje się jedną z nielicznych francuskich artystek, których gwiazda znajduje się w Hollywood Walk of Fame w Los Angeles.

Będąc Blisko Oscara Wilde'a zamówiła u niego sztukę „Salomé”, w której zagrała tytułową rolę w 1892 roku. Jej styl i sylwetka inspirują modę, sztukę, ale także estetykę secesji. Ona sama wezwała malarza Alfonsa Muchę do narysowania plakatów z grudnia 1894 roku. Te sześć lat współpracy nadało jej karierze nowe życie. Podobnie jak jej siostra, cierpiąca na gruźlicę, odpoczywała regularnie w wyściełanej trumnie, która stoi w domu.

W marcu 1915 r. W wieku 70 lat amputowano jej prawą nogę z powodu gangreny, ale nadal grała w pozycji siedzącej.Podczas kręcenia filmu Sachy Guitry „La Voyante” Sarah Bernhardt zmarła 26 marca 1923 roku w obecności swojego syna. Została pochowana w Paryżu na cmentarzu Père-Lachaise.
#Sarah_Bernhardt#Teatr#Epoka_wiktorianska#DamaKameliowa#XIX_wiek#XX_wiek#Belle_Epoque#Aktorka
{}× 8
Komentarze
@anetakul92
@anetakul92 · około rok temu
Niestety aktorzy z Europy są wciąż niedoceniani w Hollywood, może z wyjątkiem Brytyjczyków? Co do jej kalectwa, to mogłaby stanowić wzór dla wielu aktoreczek. Bardzo ciekawy post.
{}× 2
@Christina
@Christina · około rok temu
To prawda bardzo wyjątkowa kobieta. Hollywood docenia jedynie samych siebie.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Kocham Alfonsa Muchę. O Sarah pisał chyba też Proust.
{}× 2
@Christina
@Christina · około rok temu
A w ogóle można Go nie kochać? Tak, wydaje mi się że w "W poszukiwaniu straconego czasu" wspomina o niej.
{}× 1

Archiwum

{}

2020

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe