Avatar @Christina

@Christina

47 obserwujących. 47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 11 godzin temu.
{} opera.ghosts
{} Napisz wiadomość
47 obserwujących.
47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 11 godzin temu.
wtorek, 14 lipca 2020

Dzień Bastylii
Dzisiaj jest Dzień Bastylii!


Dzień Bastylii (formalnie nazywane Fête Nationale we Francji) upamiętnia jedno z najsłynniejszych wydarzeń rewolucji francuskiej - dzień, w którym paryscy rewolucjoniści szturmowali Bastylię 14 lipca 1789 r. Bastylia była królewską fortecą, która dowodziła wschodnią częścią Paryża i była uważana za symbol despotyzmu monarchy.

W następnym roku odbyła się Fête de la Fédération, aby uczcić pierwszą rocznicę tego wydarzenia i świętować jedność Narodu Francuskiego podczas Rewolucji. W 1880 r. Dzień Bastylii oficjalnie stał się francuskim świętem narodowym.

Oto dwie niezwykłe tkaniny, obie są bawełnianym lambrekinami z nadrukowanym wzorem przedstawiającym obalenie Bastylii.


Oba z tych lambrekinów były używane prawdopodobnie jako części kompletów dla łóżek. Ozdabianie sypialni takimi dekoracjami politycznymi może dziś wydawać się niezwykłe, ale pod koniec XVIII wieku wzrosło zapotrzebowanie na wzory tekstylne przedstawiające sceny teatralne i historyczne (takie jak bitwy morskie) we Francji i Anglii. Sugeruje się, że ten trend w projektowaniu tkanin odzwierciedla rosnące zaangażowanie ludzi jako całości w wydarzenia polityczne.

Pierwsza wyraźnie pokazuje szturm na Bastylię na tle przewijanych wstążek i kwiatów, kłosów pszenicy i fleur-de-lys.

Projekt przedstawia również Ludwika XVI w jego krótkiej roli konstytucyjnego monarchy. Projektant lub źródło nie jest jeszcze znane, ale uważa się, że tkanina została wykonana w Anglii na eksport do Francji. Napis na grobie odnosi się do wydarzeń z sierpnia 1789 r. (kiedy Zgromadzenie Narodowe przyjęło projekt konstytucji), sugerując, że została wykonana wkrótce po tej dacie.

Włączenie Ludwika XVI do projektu znacznie zwiększyłoby jego popularność która znacznie ucierpiała po królewskiej ucieczce do Varennes w czerwcu 1791 r. i całkowicie popadła w niełaskę, gdy rodzina królewska została uwięziona w 1792 r.

Drugi lambrekin jest również wykonany z bawełny, ale w tym przypadku wzór został nadrukowany na czerwono, i ma półokrągły brzeg. Nadruk oznacza, że wzór został wygrawerowany na miedzianych płytkach, które zostały następnie pokryte tuszem i dociśnięte na tkaninie, aby przenieść wzór. Ponownie, projekt obejmuje zarówno Bastylię, jak i wizerunek Ludwika XVI. Ludwik XVI został pokazany podczas Potwierdzenia Konstytucji we wrześniu 1791 r., W którym złożył przysięgę utrzymania nowej francuskiej konstytucji.

Pokazano tutaj Ludwika XVI składającego przysięgę lojalności na Ołtarzu Wolności, podczas gdy Maria Antonina i Delfin deklarują wierność. Lafayette jest pokazany na koniu wraz ze strażnikami narodowymi z flagami.W innej głównej scenie ludzie tańczą na ruinach Bastylii. Jedna dama trzyma na kiju charakterystyczną czapkę frygijską. Czapka frygijska była popularnym symbolem rewolucji, reprezentującym poparcie i akceptację potęgi rewolucjonistów.


#Bastylia#Francja#Rewolucja#XVIII_wiek
{}× 7
Komentarze
@Johnson
@Johnson · ponad rok temu
Zrozumiałe, że trzeba pamiętać o dniu, kiedy lud Paryża wyzwolił Marquiza de Sade.
Ale żeby aż takie święto?... :)

*komentarz z internetu.
{}× 1
@Christina
@Christina · ponad rok temu
Wiedziałam, że kogoś ten fakt zastanowi.
{}
@LetMeRead
@LetMeRead · ponad rok temu
Ano tak, to dziś!
{}× 1

Archiwum

{}

2020

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe