Avatar @Christina

@Christina

47 obserwujących. 47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 9 godzin temu.
{} opera.ghosts
{} Napisz wiadomość
47 obserwujących.
47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 9 godzin temu.
piątek, 24 lipca 2020

Eugène Atget - fotograf starego Paryża


Eugène Atget (1857–1927) - Pracując w Paryżu i okolicach przez około 35 lat, w ramach kariery łączącej XIX i XX wiek, Eugène Atget stworzył encyklopedyczny, charakterystyczny żywy portret tego miasta u progu ery nowożytnej. Jego kariera rozpoczęła się około 1890 r., Kiedy na drzwiach pracowni w piątej dzielnicy Paryża powiesił napis „Documents pour artistes” (Dokumenty dla artystów). Znak deklarował jego skromną ambicję dostarczenia innym artystom obrazów do wykorzystania jako materiał źródłowy we własnej pracy i zawierał takie kategorie jak „krajobrazy, zwierzęta, kwiaty, pomniki, dokumenty, przedpola dla malarzy, reprodukcje obrazów”.

Lata osiemdziesiąte XIX wieku były okresem ogromnego rozwoju zarówno fotografii profesjonalnej, jak i amatorskiej, wraz z rozwojem jej zastosowań komercyjnych i przemysłowych. Wynalezienie fotografii na sucho - które pozwoliło na wcześniejsze przygotowanie klisz fotograficznych, a później wywołanie w ciemni - ułatwiło szybkie robienie zdjęć, podczas gdy rozwój reprodukcji fotomechanicznej pozwolił na szerokie rozpowszechnienie obrazów fotograficznych. Pomimo tych postępów Atget użył nieporęcznej kamery i dużych (18 x 24 cm) szklanych płyt.

Około 1900 r. miejski krajobraz miasta został przekształcony. W wyniku czego średniowieczne dzielnice Paryża zostały zrównane z ziemią i przekształcone w szerokie aleje i parki publiczne. Te zmiany z kolei wywołały szerokie zainteresowanie vieux Paris („starym Paryżem”), stolicą w jej przedrewolucyjnej, XVIII-wiecznej formie. Uczucie Atget'a do vieux Paris było integralną częścią jego praktyki tworzenia dokumentów dla innych artystów, ale około 1900 roku to zainteresowanie zajęło centralne miejsce, gdy stał się specjalistą od zdjęć Paryża. Rzeczywiście, jego wizytówka z tego okresu brzmiała: „E. Atget, twórca i dostawca „Collection of Photographic Views of Old Paris”.

Dokumentalna wizja Atgeta okazała się bardzo wpływowa, najpierw na surrealistów w latach dwudziestych XX wieku, dla których zdjęcia opuszczonych ulic i schodów, życia ulicznego i witryn sklepowych były urzekające i bogato sugestywne (zostały one opublikowane w La Révolution surréaliste w 1926 r., A czwarty , o tłumie zebranym, aby obejrzeć zaćmienie, na okładce). Jego przyjęcie poza Francją ukształtowało także Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W 1968 roku Muzeum zakupiło zawartość jego pracowni od amerykańskiej fotografki Berenice Abbott, która po raz pierwszy zetknęła się z twórczością Atget'a w 1925 roku, gdy pracowała jako asystentka studia Man Ray. Abbott , zapoczątkowała konserwację swojego archiwum i przeniesienie go do Nowego Jorku. Składa się z około 5000 starych odbitek i ponad 1000 negatywów szklanych i stanowi największą i najbardziej znaczącą kolekcję jego prac. W 1931 roku, cztery lata po śmierci Atget'a, amerykański fotograf Ansel Adams napisał: „Odbitki Atget'a są bezpośrednimi i czystymi emocjonalnie zapisami rzadkiej i subtelnej percepcji i stanowią być może najwcześniejszy wyraz prawdziwej sztuki fotograficznej".


#Belle_Epoque#Paryz#XX_wiek#XIX_wiek#fotografia#vintage#Eugene_Atget#epoka_wiktorianska#epoka_edwardianska
{}× 5
Komentarze
@anetakul92
@anetakul92 · około rok temu
Fotografie są przepiękne. Wyczuć z nich można gotycki klimat, który jest mi tak bliski. Uwielbiam Twoje wpisy na blogu, w tym również zdjęcia. Poproszę o więcej!
{}× 1
@Christina
@Christina · około rok temu
Dziękuję za komplement, bardzo miło mi to słyszeć 🖤 Cieszę się, że nie jestem jedyną pasjonatką nieco mroczniejszych klimatów. Z pewnością jeszcze się pojawią.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Wspaniałe fotografie.
{}
@Christina
@Christina · około rok temu
Dziękuję ❤️
{}

Archiwum

{}

2020

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe