Avatar @Christina

@Christina

47 obserwujących. 47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 11 godzin temu.
{} opera.ghosts
{} Napisz wiadomość
47 obserwujących.
47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 11 godzin temu.
sobota, 6 czerwca 2020

Jenny Lind. Szwedzki Słowik


Johanna Maria "Jenny" Lind (1820 – 1887) była był szwedzką śpiewaczką operową, często znanym jako „Swedish Nightingale” (Szwedzki Słowik). Jedna z najbardziej cenionych śpiewaczek XIX wieku, występowała w rolach sopranowych w operze w Szwecji i w całej Europie, a od 1850 roku odbyła niezwykle popularną trasę koncertową po Ameryce. Była członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzycznej od 1840 roku.

Lind stała się znana po występie w Der Freischütz w Szwecji w 1838 roku. W ciągu kilku lat doznała uszkodzenia głosu, ale nauczyciel śpiewu Manuel García uratował jej głos.

Była ceniona w operach w całej Szwecji i północnej Europie w latach 40. XIX wieku i była ściśle związana z Feliksem Mendelssohnem. Po dwóch uznanych sezonach w Londynie ogłosiła wycofanie się z opery w wieku 29 lat.

W 1850 r. Lind udała się do Ameryki na zaproszenie showmana P. T. Barnuma. Dała 93 koncerty na dużą skalę, a następnie kontynuowała trasę koncertową pod własnym kierownictwem. W czasie koncertów zarobiła ponad 350 000 $, przekazując dochody na cele charytatywne, głównie na wyposażenie bezpłatnych szkół w Szwecji.

Ze swoim nowym mężem, Otto Goldschmidtem, wróciła do Europy w 1852 r., Gdzie miała troje dzieci i koncertowała okazjonalnie przez następne dwie dekady, osiedlając się w Anglii w 1855 r. Od 1882 r. Przez kilka lat była profesorem śpiewu Royal College of Music w Londynie.


"...Krytyk H. F. Chorley, który podziwiał Lind , opisał jej głos jako posiadający „dwie oktawy w zakresie - od D do D - posiadające wyższą możliwą nutę lub dwie, dostępne w rzadkich przypadkach; oraz że dolna połowa rejestru i górna miały dwie odrębne cechy. Ten pierwszy nie był silny - zawoalowany, jeśli nie ochrypły; Ta ostatnia była bogata, błyskotliwa i potężna - najlepsza w swoich najwyższych porcjach ."

"Chorley chwalił wsparcie oddechowe, użycie pianissimo, jej gust w ozdobach i inteligentne wykorzystanie techniki w celu ukrycia różnic między górnymi i dolnymi rejestrami. Uważał, że była „wykwalifikowanym i ostrożnym muzykiem”, ale czuł, że „wiele jej efektów na scenie wydawało się przesadzone” i że śpiewanie w językach obcych utrudniało jej umiejętność wyrażania tekstu. Czuł jednak, że jej śpiew koncertowy był bardziej godny podziwu niż jej występy operowe, ale pochwalił niektóre z jej ról. Chorley uznał , że jej najlepsze dzieło znajduje się w niemieckim repertuarze, powołując się na Mozarta, Haydna i Mendelssohna jako najbardziej odpowiednie dla niej… ”.

"Miller doszedł do wniosku, że chociaż koneserzy głosu wolą innych śpiewaków, jej apel do szerokiej publiczności nie był jedynie legendą stworzoną przez Barnuma, ale był mieszaniną „wyjątkowo czystego (niektórzy nazywali to niebiańskim) jakości w jej głosie, zgodnego z jej znana hojność i miłość ... ”
#Jenny_Lind#Szwedzki_S#Opera#Sopran
{}× 4
Komentarze
@MUWIT.pl
@MUWIT.pl · ponad rok temu
Rrrany, ależ Ty masz wiedzę.... Cieszę się, że Cię śledzę. Twój stalker🤪
{}× 1
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@MUWIT.pl Zupełnie jak Ty, jestem ciekawska to wszystko. Bardzo mi miło, i cieszę się, że mogę poznać również Twój świat 🙃
{}× 1
@MUWIT.pl
@MUWIT.pl · ponad rok temu
@Little_Lotte - popatrz jakie to piękne. Twój świat wielkich śpiewaczek operowych i mój świat smolarzy i węglarzy... (Jasne, że uprościłam sprawę :)) - ... ciekawska. dobre to. Podoba mi się. :)
{}
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@MUWIT.pl Właśnie na tym polega zabawa :) To świat smolarzy i węglarzy. Przynajmniej Ci XIX-wieczni na punkcie których mam małego fioła.
{}
@MUWIT.pl
@MUWIT.pl · ponad rok temu
:) jeszcze się postaram dodać książki z bibliografii, choć może być cięzko, bo kiedy ten artykuł pisałam (2003 rok bodaj) już wtedy był problem z dotarciem do ksiażek. Jedną znalazłam w klasztorze w Wigrach na przykład, dwie gdzieś w bibliotekach w Polsce, a reszte na Szajnochy we Wrocławiu. Tyle że korzystanie na miejscu, bo to starocie... Jak mi się tylko uda znaleźć choć ślad w necie (lub się skuszę na wyjazd do Wrocka) to sfoce i dodam. Ale nie liczyłabym na to niestety, za bardzo...
{}
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@MUWIT.pl Nawet nie wiesz jak się cieszę, że mi się trafił ekspert z prawdziwego zdarzenia (to znaczy taki, który opowiada o tym co widział naocznie i gdzieś bywał w poszukiwaniu inspiracji). Do tej pory widywałam takich od siedmiu doskonałości (czyli wiedzy brak, ale za to jakie ego).
{}× 1
@MUWIT.pl
@MUWIT.pl · ponad rok temu
o Mojaś Ty :) Moje ego roooooośnie :)
{}× 1
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@MUWIT.pl Ma ku temu powody :)
{}× 1

Archiwum

{}

2020

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe