Avatar @Christina

@Christina

46 obserwujących. 46 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj 22 minuty temu.
{} opera.ghosts
{} Napisz wiadomość
46 obserwujących.
46 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj 22 minuty temu.
poniedziałek, 28 września 2020

Rysunki Victora Hugo

Około 1864 roku Victor Hugo wykonał ten rysunek na papierze welinowym podczas wygnania (1851-1870), kiedy tęsknił za Paryżem, a katedra została odnowiona przez Violleta-le-Duca.


Słowo „pamiątka” pojawia się na niebie Paryża, a niektóre z nich są rozpoznawalne: Łuk Triumfalny, kolumna Vendôme, Notre-Dame na pierwszym planie i Panteon.

Victor Hugo, Ma destinée, 1867

Poeta, prozaik, dramaturg i krytyk Victor Hugo (1802–1885) był wybitną postacią życia społecznego, politycznego i kulturalnego XIX-wiecznej Francji. Jeden z największych pisarzy wszech-czasów, był także znakomitym rysownikiem i stworzył mniej znany, ale niezwykły zbiór prac na papierze. Praktyka rysunkowa Hugo była w dużej mierze przedsięwzięciem prywatnym i chociaż ponad 3000 arkuszy przez niego przetrwało do dziś, rzadko widywano je publicznie za jego życia. Wiele z nich zostało wyprodukowanych podczas jego przedłużonego wygnania na Wyspy Normandzkie w Jersey i Guernsey w latach 1852–1870.

Nikt nie nauczył go rysowania, używania różnych technik za pomocą tuszu, węgla drzewnego czy grafitu. Więc zrobił to po swojemu.

Każdy rysunek, który narysował Victor Hugo, był nowatorski. Wszystko, co znajdowało się na wyciągnięcie ręki, stało się medium lub narzędziem. Nazwał te eksperymenty „drobiazgami niezdyscyplinowanymi”. Używał nie tylko atramentów, węgla drzewnego czy grafitu, używał kawy lub herbaty, aby uzyskać różne odcienie brązów, różne przezroczystości. Użył sadzy, aby uzyskać głębszą czerń, popioły dla różnych szarości, spaloną cebulę, pastę do zębów, sok z jeżyn i tak dalej. To prawie nieskończone i za każdym razem zaskakujące. Znowu nie był to sposób, w jaki rysowali jego koledzy artyści, jesteśmy w XIX wieku. Victor Hugo używał nie tylko tradycyjnych narzędzi, takich jak ołówki, używał gęsich piór i samego pióra lub bezpośrednio swoich palców albo szmat.


Victor Hugo, Taches avec empreintes de doigts , ok. 1864–65

Jeśli Victor Hugo rysował bardzo szczegółowe sceny architektoniczne zwracał rygorystyczną uwagę na perspektywę, przez większość czasu lubił wychodzić daleko poza. Małe przedmioty na jego rysunkach (por. Burg) powiększały się, jak widziane przez lupę. Ta umiejętność zwracania uwagi na pojedynczy szczegół skłoniła go do rysowania abstrakcji. Kawałek skały może stać się potężną abstrakcją złożoną z różnych odcieni szarości, czerni i brązów.


Victor Hugo, Silhouette de château illuminé par un orage, ok. 1854–57Victor Hugo, Taches, ok. 1875


Victor Hugo, Souvenir d’un burg des Vosges, 1857


Victor Hugo, Planète, ca. 1854Victor Hugo, Le phare des Casquets, 1866


Victor Hugo, Ecce Lex (Le pendu), 1854


Victor Hugo, Silhouette de l'Ermitage. 1855The Hanged Man 1855–60

#Victor_Hugo#Artysta#XIX_wiek#Malarz#Epoka_wiktoria#1800s
{}× 18
Komentarze
@LetMeRead
@LetMeRead · 12 miesięcy temu
Zawsze mnie fascynowały prace plastyczne pisarzy. Dwóch moich ulubieńców, Słowacki i ten zwany drugim Słowackim (czyli Baczyński) też rysowało/malowało. No i oczywiście Norwid, jego prace lubię mniej, ale należą do wybitnych.
{}× 6
@Christina
@Christina · 12 miesięcy temu
Jak to się mówi, utalentowany człowiek jest utalentowany we wszystkim. Przyznam szczerze, że nie znałam Panów od tej strony artystycznej. Muszę koniecznie nadrobić.
{}× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · 12 miesięcy temu
Nie wiedziałam, ciekawe i nastrojowe. Najsłynniejszym jakiego znam to William Blake, chociaż gdzieś widziałam rysunki Goethe.
{}× 5
@Mackowy
@Mackowy · 12 miesięcy temu
Piękne te prace - każdą jedną powiesiłbym na ścianie :)
{}× 5
@adam_miks
@adam_miks · 12 miesięcy temu
Niektóre ilustracje kojarzą się z "Nędznikami"
{}× 4
@Airain
@Airain · 12 miesięcy temu
Ten wisielec to ten sam, co w "Człowieku śmiechu" zapewne.
{}× 3
@anetakul92
@anetakul92 · 12 miesięcy temu
Nie miałam pojęcia, że Hugo także był rysownikiem! Przepiękne prace, poruszyły mnie dogłębnie. Wyczuć można mrok, udręczenie, ale jednocześnie złość osoby malującej. Cudo!
{}× 1

Archiwum

{}

2020

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe