Avatar @Christina

@Christina

52 obserwujących. 52 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj 2 dni temu.
opera.ghosts
Napisz wiadomość
Obserwuj
52 obserwujących.
52 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj 2 dni temu.
piątek, 12 marca 2021

Rzemiosło i cud technologii łączą się z elektryczną szpilką Gustave'a Trouvé z 1867 roku

Paryż jako „miasto światła” oświetlał drogę w okresie oświecenia przez prawie dwa stulecia, a po drodze zaginęła jedna z najdziwniejszych i najpiękniejszych historii, jakie kiedykolwiek widziano w społeczeństwie: biżuteria elektryczna.


Najbardziej szykowne paryskie przyjęcia były oświetlone zelektryfikowanymi akcesoriami modowymi wykonanymi przez niedocenionego geniusza paryskich innowacji. Twórca tych cudów był naprawdę wyjątkowym człowiekiem, który dał ludziom wiele odkryć.

Scientific American napisał w 1879 roku: „Nie ma nic ciekawszego niż biżuteria elektryczna”.

Podczas gdy wielcy wynalazcy, tacy jak Thomas Edison, demonstrowali niebezpieczeństwa związane z prądem przemiennym, wykorzystując nieszczęsne bezpańskie koty i psy (w 1903 r.), świat elektryczny Trouvé 'a skupiał się na nieskończenie małym i wcale nie okrutnym, ale wręcz przeciwnie, pięknym.


To on, skromny zegarmistrz imieniem Trouvé ,wynalazł „baterię liliputów”. Jesteśmy mu to winni za tak poręczne urządzenie - baterię AA.

Potrzebował jej do ożywienia „biżuterii, zegarków i innych dzieł sztuki”. Taką baterię można było dyskretnie ukryć w kieszeni dżentelmena lub kobiety, tworząc złudzenie, że akcesoria same się napędzają. Czaszka, której szczęka otwierała się po włączeniu, ozdobiony klejnotami dodatek do włosów w kształcie motyla z trzepoczącymi skrzydłami, broszka, w której baleriny tańczyły na maleńkiej złotej scenie...

Było pięknie, elegancko i modnie ... tak ...

I wtedy wydarzyła się historia, która okazała się tragiczna dla spuścizny Trouvé: w 1980 roku budynek, w którym znajdowały się wszystkie jego archiwa, spłonął doszczętnie. Obecnie pozostała część znajduje się w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.Ale wróćmy do czasów, kiedy biżuteria zegarmistrza olśniła arystokrację Paryża...

"Ilekroć ktoś patrzy, niepozornie przechylasz malutką baterię poziomo w kieszeni kamizelki i natychmiast czaszka zaczyna błyszczeć w twoich oczach i poruszać szczęką. Królik zaczyna bębnić. Ale wszystko to było w cieniu ptaka należącego do księżnej Pauline de Metternich, słynnej damy towarzystwa wiedeńskiego i paryskiego oraz bliskiej przyjaciółki cesarzowej Eugenii. Ptak był ozdobiony rozproszonymi błyszczącymi diamentami, poruszał skrzydłami i błyszczał tajemniczymi błyskami światła. "


Mniej więcej w tym samym czasie w Anglii Trouvé dostarczył spektakularne efekty elektryczne dla Chilpéperic The Empire Theatre:
W ostatnim akcie na scenę wbiegło 50 Amazonek ozdobionych hełmami, tarczami i włóczniami. Nagle, pośród ich zawiłej mise en- scène, błysnęły klejnoty na ich zbroi: cztery na hełmie, pięć na tarczy i jeden na włóczni. Publiczność, która nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziała, wybuchła ogłuszającym aplauzem. Wśród entuzjastycznej publiczności znalazł się młody, mało znany irlandzki dramatopisarz Oscar Wilde.


Biżuteria elektryczna Gustave Trouvé'a , uważana dziś za pierwszy produkt elektryczny do noszenia, to tylko niewielka część jego osiągnięć.Wśród jego wielu wynalazków była łódź elektryczna, reflektory samochodowe, lampy podwodne, kombinezony tlenowe (w tamtych czasach dla aeronautyki) oraz szeroka gama elektrycznych instrumentów medycznych.


Być może najbardziej imponującymi dziełami były jego mechaniczne ptaki, marzenie każdego miłośnika steampunku, były jednymi z pierwszych na świecie udanych maszyn latających.


Ale wciąż jest wiele odkryć dokonanych przez tego tajemniczego człowieka, nawiasem mówiąc, wynalazł silnik zaburtowy do łodzi motorowych - rzecz, bez której łódź jest dziś nie do pomyślenia. Ale to osobna, a zarazem niesamowita historia.

Wkrótce potem, w 1869 roku, Trouvé wymyślił poliskop elektryczny do badania jamy ustnej, gardła, ucha, oczu, jamy nosowej i innych narządów, który jest obecnie lepiej znany jako oftalmoskop.


Podczas pojedynku w operze Faust Gounoda Trouvé zapalił miecze - 140 lat przed Gwiezdnymi Wojnami.

Przez ponad sto lat po śmierci Trouvé pozostawał postacią zapomnianą tragicznie. Jeszcze przed pożarem, który zniszczył jego dziedzictwo, ten płodny wynalazca był ewidentnie nieobecny we wszystkich głównych encyklopediach i archiwach. W rzeczywistości brak informacji o nim jest tak kompletny, że niektórzy historycy zastanawiają się, czy któryś z rywali celowo wymazał go z historii?Piękne rzemiosło i cud techniki łączą się dzięki wynalezieniu grupy elektrycznych klejnotów. Wśród tych rzadkich klejnotów jest złota i emaliowana szpilka z czaszką na zawiasach i diamentowymi oczkami w kształcie róży.

Ten wczesny cud elektryczny został wynaleziony przez kreatywnego francuskiego inżyniera Gustave'a Trouvé i wykonany w Paryżu w 1867 roku przez Auguste-Germain Cadet-Picard'a. Trouvé kształcił się jako zegarmistrz i otworzył swój własny warsztat w 1863 r. Jego liczne wynalazki obejmowały miniaturową hermetycznie zamkniętą baterię, opatentowaną w 1865 r., Umożliwiającą mu tworzenie elektrycznych klejnotów.

Widząc te elektryczne klejnoty na wystawie w Paryżu w 1867 r. Jubiler Henri Vever opisał je jako „klejnoty o niemal przerażającej oryginalności”, a angielski wydawca Henry Vizetelly napisał:

"ale najbardziej absurdalnym ze wszystkich była mała czaszka połączona przewodem z niewielką baterią noszoną w kieszeni, umożliwiając czaszce rozwieranie szczęk oraz zamykanie i otwarcie ich ku przyjemności noszącego, ku wielkiemu zdziwieniu każdego, kto nie był wtajemniczony".

Bateria była przechowywana w kieszeni na piersi dżentelmena i przymocowana do szpilki niewidocznym drutem. Można wtedy ożywić szpilkę, potajemnie obracając baterię na bok lub do góry nogami.

Poniższe ilustracje wyjaśniające mechanikę wnętrza pojawiły się w książce Georges'a Barrala z 1891 roku, Histoire d'Un Inventeur:
Inne projekty obejmowały Arlekina i Kolombinę tańczącą balet, kolibra trzepoczącego skrzydłami, żołnierza grającego na bębnie, małpy grającej na skrzypcach, trzepoczącego motyla, i królika bawiącego się się małym bębnem.


Dwie szpilki, a także kobieca spinka do włosów w kształcie kolibra z trzepoczącymi skrzydłami, zostały przedstawione w czasopiśmie naukowym La Nature:


Wkrótce te szpilki stały się rzadkimi przedmiotami kolekcjonerskimi, ponieważ brak wykwalifikowanego rzemieślnika ograniczył ich produkcję. W 1891 roku sztuki, które pierwotnie kosztowały 50 franków, kosztowały od 700 do 1000 franków w rzadkich przypadkach, kiedy trafiały na sprzedaż.#Gustave_Trouve#Bizuteria_elektryczna#Paryz#XIX_wiek#le_fantome_de_lopera
× 8
Komentarze
@Mackowy
@Mackowy · ponad rok temu
Niesamowite. Czy on faktycznie skonstruował te wszystkie urządzenia, jak silnik zaburtowy, czy tylko wymyślił ich koncepcje? Swoją drogą podejrzewam, że te świetlne szable, czy klejnoty w strojach amazonek musiały być wtedy naprawdę czymś niewyobrażalnym.
P.S jego strona na naszej Wikipedii jest żenująca ...
× 4
@Christina
@Christina · ponad rok temu
Jeśli dobrze pamiętam, to chyba ktoś przed nim pracował nad takim typem silnika. Trouvé zdaje się ulepszył ten projekt. W każdym bądź razie, jego pomysły jak najbardziej działały (i budziły zachwyt). Myślę, że nawet obecnie są (przynajmniej dla mnie).

O, tak! Na szczęście jest jeszcze jeszcze Wikipedia w wersji angielskiej czy francuskiej. Zawsze to jakiś punkt wyjścia.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Fantastyczne pomysły i ciekawy człowiek. Może powstanie jakaś biografia, chociaż jego życie nie musi być ciekawe. Może być podobna do biografii Emmanuela Kanta, która na szczęście nigdy nie powstała..
× 2
@Christina
@Christina · ponad rok temu
Może nie tyle biografia człowieka, co jego pomysłów i wynalazków. W końcu, kreatywność, pomysłowość i twórczość mówią o człowieku więcej niż suche fakty.
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Ta historia przypomina mi książkę "Cesarski zegarmistrz"

Archiwum

2020

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl