Avatar @Christina

@Christina

47 obserwujących. 47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 10 godzin temu.
{} opera.ghosts
{} Napisz wiadomość
47 obserwujących.
47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 10 godzin temu.
czwartek, 16 lipca 2020

Spirytyzm i duchy: wiktoriańska obsesja na punkcie zjawisk paranormalnych


Era wiktoriańska w Anglii i Stanach Zjednoczonych jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych epok kulturowych w historii ludzkości. W tym okresie zderzenie nowych odkryć naukowych i ideałów religijnych doprowadziło do wzrostu okultyzmu i spirytyzmu. W tym czasie ludzie coraz bardziej fascynowali się zjawiskami paranormalnymi, takimi jak duchy, karty tarota, seanse parapsychiczne i duchowość metafizyczna. Z drugiej strony mieliśmy społeczeństwo, w którym religia zaczynała być atakowana, a poglądy na nią drastycznie się zmieniały. Ale kiedy ludzie zaczęli odchodzić od religii, ci prawdziwie wierzący zaczęli się jeszcze bardziej okopywać.

Rozpad filozofii religijnej w okresie wiktoriańskim pokazały, jak naprawdę wyjątkowa była ta epoka. Kościół anglikański twierdził, że inne wyznania są dysydentami. Status społeczny w epoce był częściowo determinowany przez przynależność religijną danej osoby. Kościół anglikański był postrzegany jako elitarna organizacja, która patrzyła z góry na wiele innych wyznań, takich jak luteranizm, metodyści i katolicyzm. Ruch ewangelicki zaczął oddzielać się od innych wyznań. Był to ruch, który „skupiał się na naukach Ewangelii, a nie na rytuale, i kładł nacisk na głoszenie i studiowanie Biblii”. Religia odegrała rolę w powstaniu okultyzmu spirytyzmu, podobnie jak rewolucja przemysłowa. Wiarę w duchy szerzyło zatrudnianie służących do pracy w nowych domach. Słyszeli skrzypienie i trzaski w całym domu i myśleli, że po korytarzach krążą duchy. Nowe oświetlenie gazowe w domach sprawiło, że ludzie dostrzegli w nich cienie, których wcześniej nie zauważano. Sceptycy wierzyli, że ludzie po prostu mieli halucynacje z powodu oparów gazu pochodzących z nowych świateł gazowych.

Duchy zawsze były częścią ludzkiej psychiki i doświadczenia. Historie o duchach zaczęły przenikać strony tygodników w całych Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Były idealnymi opowieściami dla magazynów i dzienników, aby wypełnić ich strony, ponieważ było ich tak wiele.

Jedną z najpopularniejszych „opowieści o duchach” jest „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickena opublikowana w 1843 roku. Miał on stworzyć świecką historię bożonarodzeniową. Głównemu bohaterowi, zostaje ukazany wpływ jego działań na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość poprzez duchy, które odwiedzają go w noc wigilijną. W końcu Scrooge doznaje objawienia i postanawia zmienić swoje postępowanie. Ta historia stała się jedną z najwspanialszych historii o duchach wszech czasów. Historia została opublikowana w odcinkach w szeregu gazet i bardzo dobrze się sprzedała.

Nie tylko historie o duchach stały się coraz bardziej popularne w epoce wiktoriańskiej, ale także fotografia spirytystyczna. Prawdopodobnie najbardziej znanym „fotografem spirytystycznym” był William Mumler. Mumler fotografował swoich klientów i dodawał do fotografii „duchy”. Fotograf wykorzystał rodziny, które straciły bliskich podczas wojny secesyjnej. Twierdząc, że może sfotografować zmarłych, pogrążeni w żalu klienci zapłaciliby za to, aby pojawili się ich zmarli członkowie rodziny. Mumler z przyjemnością zajął się zobowiązaniem i wziął pieniądze nieświadomego klienta. Jego prace stały się tak popularne, że P.T Barnum kupił kilka, aby wystawić je w swoim muzeum. Mumler używał „sztuczek z ciemnią”, aby dodać upiorne obrazy do portretów ludzi. Jego zdjęcia ukazały się w Harper’s Weekly i gazetach w całym kraju. Jednak coś było podejrzane w Mumlerze i jego upiornych obrazach.

Niektórzy z jego klientów odkryli jego sztuczkę, gdy ci sami aktorzy zaczęli pojawiać się na wielu zdjęciach jako duchy. Został oskarżony o oszustwo i postawiony przed sądem w 1869 roku. Został również oskarżony o włamywanie się do rezydencji klientów i kradzież zdjęć bliskich, aby naśladować je jako duchy. Obrona powołała byłego sędziego, który wierzył i wspierał istnienie sfery duchowej. Prokuratura powołała P.T. Barnuma, który kupił kilka zdjęć Mumlera tylko po to, by odkryć, że zostały sfałszowane. Barnum wystawił nawet autoportret z upiornym wizerunkiem Abrahama Lincolna stojącego za nim, aby zademonstrować jak łatwo jest stworzyć taką fotografię. W wyniku siedmiodniowej rozprawy Mumlerowi postawiono zarzuty. Pomimo uniewinnienia jego kariera dobiegła końca. Nadal tworzył „spirytystyczne fotografie” do 1875 roku, kiedy to ostatecznie zbankrutował. Przed śmiercią w 1884 roku zniszczył wszystkie negatywy wykonanych przez siebie zdjęć. „Zdjęcia duchów” nie były jednak tak popularne jak zdjęcia zwłok bliskich.


 W epoce wiktoriańskiej fotografowanie zmarłych bliskich było często jedynymi zdjęciami, jakie mogła mieć rodzina. To co sądzimy o makabryczności, było uważane za całkiem n ormalne. Fotografowie ustawiali zwłoki najlepiej, jak mogli, obok żyjących członków rodziny i próbowali stworzyć trwałe wspomnienie.


Ta fascynacja śmiertelnością i duchowym zrozumieniem doprowadziła do wzrostu liczby sposobów, w jakie ludzie próbowali kontaktować się ze swoimi zmarłymi bliskimi. Lata pięćdziesiąte XIX -go wieku to początek spirytyzmu. Spirytyzm był przekonaniem, że żyjący mogą kontaktować się z duchami zmarłych poprzez seans i medium. Początki tego ruchu rozpoczęły się w 1848 roku przez siostry Margaret i Kate Fox. Twierdziły, że miały kontakt z duchem mężczyzny, który został zamordowany w ich domu, zanim się wprowadziły. Popularność ich historii szybko się rozprzestrzeniła, a siostry zaczęły występować publicznie. Na pokazach pojawiały się lewitujące przedmioty i dźwięki wydawane przez duchy podczas nawiązywania kontaktu. Medium powtarzało głośno i słowo w słowo, co mówił im duch. To było tak, jakby medium zostało opętane i przemawiało w imieniu ducha. Ich sława przyciągnęła uwagę pisarza Jamesa Fennimore'a Coopera, P.T Barnuma, a także słynnego redaktora gazety Horace'a Greeleya. Greeley zapłacił im nawet za próbę skontaktowania się z jego niedawno zmarłym synem. Zanim pomogły Greeley'owi, dołączyła do nich ich siostra Leah i narodził się lukratywny rodzinny biznes.
Pomimo rosnącej sławy Sióstr, były one zawsze pod stałą kontrolą sceptyków. Przed pokazami ich ubrania były sprawdzane, aby upewnić się, że nie ukrywają żadnych urządzeń, które mogą wywoływać upiorne efekty. Fox Siostry często miały ręce, ramiona i stopy związane, aby udowodnić, że to nie one wydawały „stukające” dźwięki. Pomimo bycia związanym „stukanie” nieuchronnie nastąpiłoby.Podczas jednej z takich sesji Maggie Fox miała rzekomo kontakt z duchem nikogo innego jak Benjamina Franklina. Kiedy mówiła, jej koncentracja została zerwana, gdy jeden z gości był zaskoczony, że Franklin użył tak okropnej gramatyki. Maggie nagle zatrzymała się i powiedziała gościom, że nigdy nie była dobra z gramatyki. Pomimo takich wydarzeń ludzie wierzyli , a siostry Fox stawały się powszechnie znane, a ich popularność rosła. Maggie Fox miała dość i opuściła grupę, aby wyjść za mąż. Zakochała się w odkrywcy Arktyki Elisha Kent Kane. Jednak rodzina Kane'a potępiła Margaret i jej brak szacunku dla rodziny i unieważniła ślub. Maggie była zdruzgotana. Kane został zabity w 1857 roku. Wraz z pogorszeniem się stanu zdrowia i rosnącym problemem alkoholowym Maggie wróciła do swojej kariery medium i spirytystki. Kate Fox również miała problem z piciem. Przeprowadziła się do Anglii i pomogła poprowadzić seanse w Londynie dla tłumów. W pewnym momencie udało jej się opanować picie i urodziła dwójkę dzieci. Twierdziła, że jej trzyletni syn był medium, a nawet był opętany przez ducha, który sprawił, że jego oczy świeciły nienaturalnie.

W połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku spirytyzm podupadał, a reputacja sióstr Fox legła w gruzach Wiele mediów było przedmiotem dochodzeń w sprawie oszustw. W tym momencie pijaństwo zniszczyło karierę Katie Fox. Straciła dzieci z powodu wielokrotnych aresztowań, a jej mąż zmarł z powodu udaru. Została poproszona o zrobienie seansu dla oficjalnej komisji śledczej, aby udowodnić, że nie popełnia oszustwa i całkowicie nie powiodło się. Wróciła do Nowego Jorku. Jej siostra Maggie nawet próbowała adoptować jej dzieci, ale nie była w stanie. Maggie załatwiła dzieciom Kate mieszkanie z wujem rodziny, który przebywał w Londynie. Kariera Sióstr Fox dobiegła końca w 1888 roku, kiedy Maggie i Kate publicznie potępiły ich rzemiosło i powiedziały, że sfałszowały cały akt. Powiedziały również, że zostały wepchnięte w biznes publicznych seansów przez ich siostrę Leah. Leah odsunęła się od swoich sióstr, wyszła za mąż w zamożnej rodzinie i ukradła małą fortunę, którą trzy siostry zarobiły przez lata publicznych występów. Dwie siostry później wycofały swoje wyznanie, mówiąc, że zrobiły to na złość swojej siostrze Leah, ale ich reputacja została już zniszczona. Zarówno Maggie, jak i Katie zmarły w 1893 roku. Katie całkowicie popadła w alkoholizm i zmarła samotnie. Jej siostra Maggie zmarła prawie całkowicie spłukana. Ruch spirytualizmu, który rozpoczął się wraz z Siostrami Fox , był dość popularny aż do lat dwudziestych XX wieku. Medium i osoby mająca zdolności parapsychologiczne nadal organizuje seanse, próbując obcować z królestwem duchów.W okresie rozkwitu spirytualizmu wiele znanych wiktoriańskich mediów próbowało komunikować się ze swoimi zmarłymi bliskimi. Wielu myśli o Mary Todd Lincoln, która słynęła z organizowania seansów w Białym Domu, aby skontaktować się ze swoim zmarłym synem. Inna Pierwsza Dama również próbowała skontaktować się ze zmarłym synem za pośrednictwem medium. W 1853 roku przez Massachusetts jechał pociąg wiozący Jane Pierce, żonę prezydenta Franklina Pierce'a, i jej syn Bennie. Pociąg wykoleił się i wpadł na nasyp, zabijając Benniego. Pierwsza Dama sprowadziła słynne Fox Sisters, aby spróbować porozumieć się ze swoim zmarłym synem Benniem. Podczas gdy Siostry Fox nie były w stanie pomóc pani Pierce w znalezieniu ulgi, znalazła spokój poprzez sny, w których była w stanie skontaktować się z młodym Benniem. Przekazała nawet rady na temat spirytyzmu Mary Todd Lincoln, podczas gdy pani Lincoln opłakiwała śmierć swojego syna Williego. Pani Lincoln odbyła wiele seansów w Białym Domu, próbując skontaktować się z synem. Uważa się nawet, że do jednej z sesji przyłączył się sam Prezydent Lincoln.#Epoka_Wiktorianska#Era_Wiktorianska#Duchy#Spirytyzm#XIX_wiek
{}× 3
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Trudno się dziwić, skoro panaceum na wszystko był między innymi arszenik i nawet tapety w domach były nim nasączane.
{}× 1
@Wiesia
@Wiesia · ponad rok temu
Ależ to ciekawe!
{}× 1

Archiwum

{}

2020

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe