Avatar @LetMeRead

@LetMeRead

141 obserwujących. 87 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj 4 minuty temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
141 obserwujących.
87 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj 4 minuty temu.
piątek, 5 sierpnia 2022

Ważne słowa z ważnych lektur

Z opowiadania Historia pewnego arcydzieła Henry'ego Jamesa.

 

Narrator opisuje bohaterkę, wymieniając różne cechy jej wyglądu, które mogłyby być przyczyną stwierdzenia, że ten wygląd jest przeciętny. Wiecie, taka sytuacja, kiedy ktoś wydaje nam się piękny/przystojny jako całość, ale przyglądamy się dłużej i zauważamy jakieś "mankamenty".

 

Jeśli chodzi o kobiety i heteroseksualnych mężczyzn (chociaż myślę, że te słowa mają charakter uniwersalny), autor puentuje to następująco:

 

Owszem, jej twarz była nieco zbyt okrągła, ramiona zaś nieco zbyt kwadratowe, lecz jak powiadam, ogólne wrażenie pozostawało bez zarzutu; mógłbym wytknąć tuzin dysonansów w jej twarzy i figurze, a przecież w żaden sposób nie zdołałbym podważyć ich łącznego efektu. Skądinąd w próbach szczegółowego uzasadnienia lub zanegowania kobiecego piękna jest coś zasadniczo niegrzecznego, więcej, niefilozoficznego, i każdy mężczyzna, który odkrywa, że ściśle biorąc, zbiór odrębnych cech nie sumuje się w całość, dostaje dokładnie to, na co zasłużył. Odstąpcie zatem, panowie, od takich zamiarów, i pozwólcie, aby to dama wykonała dodawanie.

 

Piękne i dowcipne. 😉

× 29
Komentarze

Archiwum

2022

2021

2019

grudzień

(1)
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl