Avatar @MAD_ABOUT_YOU

@MAD_ABOUT_YOU

Bibliotekarz
68 obserwujących. 46 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około godziny temu.
{} blog_8_dzien_tygodnia
{} Napisz wiadomość
68 obserwujących.
46 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około godziny temu.
wtorek, 2 marca 2021

Popołudniowa chwila

Poranny telefon przed ósmą zwiastuje zazwyczaj kłopoty, bo przecież kto to widział dzwonić w środku nocy 😳🤭
Tym razem akurat ten zapowiadał miłe spędzenie dnia w jeszcze milszym towarzystwie.
Chłopaki obwieścili, że nigdzie nie jadą, bo: warunki nie sprzyjają; chcą spokojnie posiedzieć w domu i są przemęczeni e-lekcjami, a ja śmiem im jeszcze proponować szwędanie się po lesie; czują się wykorzytywani i gnębieni ciągłymi wycieczkami...
Dobrze, że ostatnie mnie nie zawiodło i po kilku minutach przekonywania: nie, nie musisz się dziś uczyć tak intensywnie, zwalniam cię z tego; świat naprawdę się nie zawali, jak się nie nauczysz; napiszę ci usprawiedliwienie, a nawet zwolnię z ostatniej lekcji, ale jedź ze mną...
No i równiutko o 15.00 zapakowałyśmy pięć dusz do jeepa i wyruszyłyśy na szybką popołudniową przejażdżkę.
Ogólny cel: Niedzica. Bardzej szczegółowy: Kirkut, zamek, Jezioro Czorsztyńskie.

Kirkut

Cmentarz żydowski w Niedzicy znajduje się na południowy wschód od miejscowości, w przysiółku Podgłębokie, na zboczu wzgórza Jędras (od głównej drogi jakieś 300 m)i zajmuje powierzchnię 58 m², na której, pomimo dewastacji z czasów II wojny światowej, zachowało się siedem nagrobków z przełomu XIX i XX wieku. Wykonane są z piaskowca i posiadają inskrypcje w języku hebrajskim.

W społeczności niedzickiej do 1942 roku mieszkali wyznawcy judaizmu. Były to następujące rodziny: Ingiel, Lewy, Fraj, Kraufus, Najmen, Krochmal, Mangiel, Korgut i Śternia.

Dwór 

Cmentarz rodziny Salomonów

Cmentarz rodziny Salamonów w Niedzicy u podnóża wapiennej skały Groby (604 m n.p.m.). W 1936 założyła go Ilona Bethlen Salamon i przeniosła tam prochy swego męża Gezy i jego brata Andora.
W latach 50-tych XIX wieku zmarł ostatni męski przedstawiciel rodu Horváthów i zamek przeszedł, drogą dziedziczenia, w ręce rodziny Salamonów, którzy mieszkali tu, głównie latem, do 1943r. Po drugiej wojnie światowej obiekt stał się własnością państwa.
Los okazał się okrutny dla właścicieli Niedzicy. Po zakończeniu II wojny światowej byli represjonowani przez władze komunistyczne, a ostatnia właścicielka zamku, hrabina Ilona Salamon, zmarła w przytułku dla starców.
Jej zięć – hrabia Laszlo Teleka został uwięziony przez komunistów, a dzieci jego i Ewy Salamon wywieziono do sierocińca w Szwajcarii. Po odzyskaniu przez Laszlo wolności jego znajomym w 1962 udało się sprowadzić dzieci do Warszawy. Po 10 latach rozłąki rodzice wyjechali na spotkanie z nimi pociągiem z Katowic. Niestety, nigdy ich nie zobaczyli – zginęli w katastrofie kolejowej.
Syn Ilony Salamon – Geza potajemnie przeniósł w 1977r. prochy swej matki i brata Istvana na cmentarz rodzinny w Niedzicy.

Jezioro Czorsztyńskie

Babska piątka w promieniach zachodzącego słońca 😍


A za wodą, po drugiej stronie, widać ruiny zamku w Czorsztynie. Kiedyś też zabiorę was tam na wycieczkę.


Zamek w Niedzicy:


Nawet duchy straszą w reżimie sanitarnym 🤣O historii niedzickiego zamku można przeczytać w wielu przewodnikach, więc nie będę się rozpisywać. Dla tych, którzy lubią ciekawostki podam tylko, że według legendy pod koniec XVIII wieku na zamku i w jego okolicy rezydowali Inkowie: potomkowie Tupaca Amaru II oraz część arystokracji, uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniami. Na terenie zamku inkascy zbiegowie mieli też ukryć część skarbu przeznaczonego – prawdopodobnie – na sfinansowanie powstania przeciw Hiszpanii.

To było bardzo miłe popołudnie, oby więcej takich😊

#Pieniny#mojDom#Judaica
{}× 23
Komentarze
@ania_gt
@ania_gt · 8 miesięcy temu
Pięknie. Magiczne miejsce. Życzę jak najwięcej takich miłych wypraw.
{}× 6
@MAD_ABOUT_YOU
@MAD_ABOUT_YOU · 8 miesięcy temu
Też jestem za 😁
{}× 3
@Vernau
@Vernau · 8 miesięcy temu
Piękny wpis i piękne zdjęcia 😊
{}× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · 8 miesięcy temu
Piękne zdjęcia.
Mimo tak często słyszanej opinii o naszym antysemityzmie przez ostatnie lata coraz więcej Kirkutów otaczanych jest opieką. Ostatnio dowiedziałam się, że w moim mieście jest Kirkut i teraz został oczyszczony i otoczony murem. Niedawno na drodze, która często jeżdżę przed inną miejscowością zobaczyłam drogowskaz wskazujący drogę do Kirkutu w tej miejscowości.
{}× 4
@Sargento_Garcia
@Sargento_Garcia · 8 miesięcy temu
Duch idzie z duchem czasu i się zamaskował😉
{}× 4
@jagodabuch
@jagodabuch · 8 miesięcy temu
Piękne zdjęcia, miło powspominać odwiedzone kiedyś miejsce ;) życzę kolejnych takich popołudni
{}× 3
@Airain
@Airain · 8 miesięcy temu
Pięknie.
(A duch propaguje noszenie maseczki - bardzo słusznie!)
{}× 3
@Johnson
@Johnson · 8 miesięcy temu
Przepięknie.
{}× 3

Archiwum

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe