Oddaję głos: Minisłownik

Do czasu aż się zdecyduje wyjaśnię wam kilka kwestii związanych z fandomem. Nie to, że się jakoś specjalnie na tym znam. Ograniczyłem się do swojej wątłej wiedzy i wiadomości ze słownika opublikowanego pod tym adresem :
https://www.vox.com/2016/6/7/11858680/fandom-glossary-fanfiction-explained
Może zacznę od ciekawostki.
W 1893 r A.C.Doyle uśmiercił S.Holmesa w "Ostatniej zagadce". W geście protestu brytyjscy czytelnicy założyli czarne opaski jako znak żałoby. I wiecie co, Holmes nie zginął. To jeden z wielu przykładów zjednoczenia się fandomu, właściwie potwierdzenie jego faktycznego istnienia. Twierdzi się że Fandom Sherlokians jest jednym z pierwszych współczesnych fandomów.
Więc wiemy już, że fandom to grupa ludzi dzieląca wspólną pasję, zainteresowanie. Inaczej to społeczność fanów.
Dalej trzeba rozprawić się z pojęciami związanymi z twórczością tz. fanartem i fanfiction. Pierwszy dotyczy, jak podejrzewam, części rysunkowej twórczości. Drugi jest niemal całkowicie związany z pisaniem (to najczęściej robi Nemo i zapisuje pod kodem ff - o czym być może przekonacie się później).
Istnieją też określenia w stosunku do których nie jestem pewien znaczenia jakie posiadają np. ship, w prostym tłumaczeniu to podobno relacja - najczęściej miłosna między dwójką bohaterów. W tym miejscu muszę powiedzieć że fani prześcigają się w tworzeniu shipów, czasem z komicznym skutkiem.
Słowo headcanon też wydaje mi się obce. O ile dobrze wiem oznacza autorską teorię, którą wymyślił fan jako interpretację danego wydarzenia w fabule.
Żeby oddzielić to, co wymyślili fani a to, co pojawiło się w utworze stosuje się słowa:
Canon i Fanon. Generalnie ten pierwszy to zaakceptowana przez twórców historia w fikcyjnym uniwersum a drugi wszystko to, co stworzył fandom. Wydaje się, że brzmi logicznie.

Dziękuję. 
 John C. 

serce

Komentarze:

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się