Avatar @Paskud

Paskud Czyta

@Paskud
15 obserwujących. 14 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj około 5 godzin temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
15 obserwujących.
14 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj około 5 godzin temu.
niedziela, 10 stycznia 2021

[001] Fantastyczne Wiadomości 10.01.2021

Dzień dobry.

Cieszę się, że jesteście.

Witajcie w pierwszym odcinku Fantastycznych Wiadomości - fanowskiego serwisu informacyjnego.

Nie przedłużając zbytnio, zaczynajmy!

Martha Wells vs Amazon

Martha Wells - znana i doceniona wieloma nagrodami autorka - zwróciła uwagę na niecny proceder e-bookowego piractwa na Amazonie.

Cała sprawa wyszła na jaw przy okazji serii wpisów autorki na Twitterze. Wells opisywała w nich sposób w jaki Amazon bezpośrednio czerpie zyski z piractwa, i nie robi właściwie nic, żeby je ukrócić.

Autorka opowiada o tym, że kiedy jej pierwsza powieść “Żywioł Ognia” (wydana oryginalnie w roku 1993) przestała ukazywać się w formie drukowanej miała okazję wydać ją samodzielnie w formie elektronicznej. Co też uczyniła w roku 2006.

Wells donosi, że od tamtego czasu miała problem z wieloma pirackimi kopiami na platformie Amazonu. Skarży się, że mimo zgłoszenia pirackich kopii te nadal są dostępne do kupienia. Co gorsza, linki do pirackich kopii zamieszczane są bezpośrednio przez Amazon na jej stronie autorskiej, co powoduje, że czytelnicy nie są świadomi faktu kupna książki pochodzącej z nieautoryzowanego i nielegalnego źródła.

Co jeszcze gorsze, Wells zaczęła otrzymywać zgłoszenia dotyczące jej własnych, oryginalnych, książek. Najpierw ze względu na ich niedostatki jakościowe - ktoś zgłosił bowiem archaizmy jako literówki; a ostatnio także zgłoszenie dotyczące naruszenie praw autorskich przez samą autorkę.

To już drugi w ciągu ostatnich miesięcy przypadek, kiedy autorzy lub wydawnictwa zwracają uwagę na nieetyczne praktyki Amazonu. Poprzednio sprawa dotyczyła nadużyć mechanizmu zwrotu audiobooków, w efekcie którego można było zwrócić przesłuchany audiobook i wymienić go na inny. Oczywiście, zwrócone audiobooki nie liczyły się jako sprzedane, i wydawnictwom nie należały się za nie pieniądze.

Wpisy autorki znajdziecie na Twitterze pod linkiem: Martha Wells o piractwie na Amazonie

Konkurs literacki „Fabulae de futuris”

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ogłosił konkurs na opowiadanie science-fiction, którego treść nawiązywać będzie do prowadzonych przez uniwersytet badań. Na opowiadania liczące sobie od 3600 a 9000 znaków ze spacjami organizatorzy czekają do 31 marca. Pozostało więc jeszcze sporo czasu.

Szczegóły konkursu, nagrody, regulamin oraz sposoby dowiedzenia się, jakie badania prowadzone są na uniwersytecie, dostępne są na stronie organizatora.
Strona Konkursu
Regulamin

The God Is not Willing

Steven Erikson - autor Malazańskiej Księgi Poległych - podzielił się na facebooku zrzutem ekranu wskazującym na to, że zaczyna on edycję książki “The God is Not Willing” - pierwszego tomu trylogii o znanym z Malaznki Karsie Orlongu. Akcja książki ma dziać się około dziesięciu lat po wydarzeniach opisanych w Okaleczonym Bogu.
Największe zainteresowanie zwróciła jednak informacja o liczbie słów. Książka liczy sobie w chwili obecnej, a więc przed edycją, 191 tysięcy słów. Co przekłada się na 726 stron A4. Zapowiada się więc, dosłownie, ogromna gratka dla fanów Malazńskiej Księgi Poległych zawiedzionych książkami Iana Camerona Esselmonta.
Edycja The God is not willing

Robert M. Wegner laureatem Arki Bizantyjskiej

Jak donosi portal Meekhan.com Robert M. Wegner otrzymał nagrodę Arki Bizantyjskiej przyznawaną autorom literatury popularnej pisanej w językach słowiańskich.
Nagroda przyznawana jest od roku 2011 z inicjatywy Międzynarodowego Kongresu Literackiego „Współpraca wielokulturowa i literatura popularna”. Pod nazwą Arki Biznatyjskiej funkcjonuje natomiast od roku 2016.

Nagroda przyznana została w trakcie trwającego od 22 do 24 września 2020 roku wydarzenia Humanitarian Industries International Forum odbywającego się w Moskwie. Nagrodzoną książką było “Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza.”

Darmowy ebook od wydawnictwa IX

Wydawnictwo IX lub Wydawnictwo Dziewięć, bo nie jestem pewien jak życzą sobie aby odczytywać ich nazwę, udostępniło na swojej stronie darmowego ebooka o tytule “Świętologia” stworzonego we współpracy z Sekcją Literacką Krakowskiej Sieci Fantastyki.


Publikacja liczy sobie 184 strony A4 i jest dostępna w formacie PDF na stronie wydawnictwa: "Świętologia"

Autorami zawartych w książce opowiadań są: Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Izabela Grabda, Katarzyna Ophelia Koćma, Paweł Majka, Monika Nowak, Aneta Pazdan, Krzysztof Rewiuk, Artur Siwek, Michał Sosiński, Michał Tomczyk, Carmen Widomska, Marek Wygnany oraz Ewa Zwolińska.

Za niecodzienny i nieco dziwny, należy uznać fakt, że książka ukazała się wyłącznie w formacie PDF. Zabrakło za to tak popularnych formatów jak epub czy Mobi.
Jednocześnie ze względu na licencję Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0) można się spodziewać, że prędzej czy później czytelnicy dokonają konwersji we własnym zakresie.

Tak czy inaczej, jest to godna pochwały inicjatywa i z zainteresowaniem wyglądam podobnych projektów.

Ekranizacja powieści "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

Wydawnictwo Powergraph informuje, że prawa do ekranizacji najnowszej powieści Radka Raka “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” zostały sprzedane. Jest to, poza otrzymanymi nagrodami Nike, nagrodą im. Janusza A. Zajdla i nagrodą im. Jerzego Żuławskiego, niesamowity sukces zarówno autora, jak i wydawnictwa.

Za reżyserię odpowiadał będzie Michał Gazda, którego talent i umiejętności mieliśmy już okazję poznać przy serialu “Wataha”.


Kongres Futurologiczny 2021

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej informuje, że w dniach 12-14 września 2021 odbędzie się “Kongres Futurologiczny 2021”. Będzie to ogólnopolska konferencja poświęcona, a jakże, fantastyce naukowej i futurologii. Wydarzenie będzie miało miejsce na terenie Centrum Kongresowego ICE w Krakowie i organizowane jest przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej w porozumieniu z przedstawicielem rodziny Stanisława Lema, Wojciechem Zemkiem oraz w kooperacji z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie Fahrenheit.net.pl oraz na facebookowym profilu fundacji. Z nieznanych przyczyn na oficjalnej stronie internetowej fundacji nie znalazło się miejsce na tak istotną wiadomość.

Księga Całości osiągnie kres z Fabryką Słów

Wydawnictwo Fabryka Słów zaprezentowało okładkę wznowienia książki “Północna Granica” Feliksa W. Kresa.

Jednak to nie okładka sama w sobie wzbudziła największe zainteresowanie. Okazuje się, że Księga Całości zostanie w końcu dokończona. Informował o tym już w roku 2020 Wojciech Sedeńko, jednak ja dowiedziałem się o tym dopiero teraz. Informacja zaś jest na tyle ważna, że nie można jej pominąć. Dwa tomy będące zakończeniem całej historii mają ogromne szanse ukazać się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Ich tytuły robocze zaś to “Żeglarze i jeźdźcy” - o której mówi się, że jest już ukończona oraz “Szerń i Szerer”.

Miło będzie poznać zakończenie całej historii po ponad 20 latach od wydania pierwszego tomu. Napełnia mnie to nadzieją, że tacy autorzy jak Patrick Rothfuss, George R.R. Martin czy rodzimy Jacek Piekara też kiedyś dokończą rozpoczęte przez siebie cykle.
Informacja na portalu Polter.pl

Tysiąc rozdziałów piractwa w słomkowym kapeluszu

One Piece - jedna z najpopularniejszych mang na świecie, świętuje teraz swój tysięczny rozdział. Z tej okazji wydawca - firma Shueisha - wykupiła całostronicową reklamę w magazynie The New York Times oraz podjęła inne, całkiem ciekawe, działania promocyjne. Reklama ma zachęcać do głosowania na ulubioną postać z mangi w specjalnie przygotowanej na tę okazję sondzie. Ankieta dostępna jest dla użytkowników z całego świata i można w niej oddawać głos raz dziennie aż do 28 lutego.

Shueisha udostępniło również dwa filmy promocyjne zachęcające do głosowania, i koncentrujące się na haśle “We are one”.

Pierwszy z wypuszczonych przez Shueisha filmów
Drugi z wypuszczonych przez Shueisha filmów
Na łamach Ostatniej Tawerny - która jest dla mnie źródłem tych informacji, znajdziecie dodatkowo tłumaczenie listu Eiichiro Ody do fanów oraz dodatkowe informacje dotyczące całej akcji promocyjnej.

Nawet jeżeli na co dzień nie jesteście fanami mangi i anime to myślę, że warto zainteresować się czym właściwie jest największy japoński fenomen od czasów Dragon Balla.

Film “Sacrifice” inspirowany prozą Lovecrafta

Epic Pictures Group zaprezentowało trailer filmu Sacrifice inspirowanego motywami z prozy H.P. Lovecrafta. Oceniając po trailerze film ma szansę być prawdziwym hitem. Zwiastun pokazuje kierunek w którym film będzie zmierzał, nie zdradzając jednak zbyt wiele.

Mój niepokój budzi jednak zamieszczony pod filmem opis fabuły. Mówi on bowiem o sekretach z mrocznej przeszłości Izaaka - jednego z głównych bohaterów filmu. Wszystko wskazuje jednak na to, że chodzi o mroczną przeszłość jego matki. Może wydawać się, że to drobnostka i niepotrzebnie się czepiam. Uważam jednak, że komu jak komu, ale wydawcy powinno zależeć żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Dlatego tego typu błędy merytoryczne budzą we mnie pewien niesmak.

Nagrody Stabby przyznane

Subreddit “Fantasy” na reddicie przyznał swoje doroczne nagrody. Biorąc pod uwagę rozmiar zgromadzonej przez subreddit społeczności, częste odwiedziny przez popularnych pierwszoligowych autorów oraz fakt, że niektórzy autorzy już chwalą się swoim sztyletem “Stabby” warto zwrócić na nie uwagę.

W najważniejszych kategoriach wygrali:


Oczywiście kategorii jest więcej i zachęcam do przejrzenia ich w oficjalnym poście na subreddicie. Nie podaję ich wszystkich głównie ze względu na anglocentryczny charakter konkursu. Niektóre rzeczy na pewno nie zostaną przetłumaczone, niektóre może się uda przetłumaczyć. Gdy to nastąpi, nie omieszkam o tym wspomnieć!

To wszystko co mam do powiedzenia w dzisiejszym odcinku.
Wszelkie uwagi, krytyki, pomysły, sugestie i inne cenne myśli zostawiajcie śmiało w komentarzach.
Ten post pojawi się również na moim blogu Paskud Czyta

Życzę wam miłego dnia i do usłyszenia za tydzień.

Paskud.

#Fantasy#Fantastyka#Paskud#Wiadomo#science-fiction#Rak#Radek#Wells#Kres
× 1
Komentarze

Archiwum

2022

2021

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl