François Villon

François Villon

Autor 24 czytelników
Obserwuj
7.5 /10
5 ocen z 2 książek,
przez 5 kanapowiczów
Jeden z najwybitniejszych poetów francuskich epoki średniowiecza, autor Małego testamentu i Wielkiego Testamentu (napisanego około 1461). Jego prawdziwe nazwisko brzmiało François de Montcorbier lub François des Loges.
Informacje o biografii Villona pochodzą z dwóch źródeł: z jego utworów oraz z dokumentów sądowych. Poeta urodził się w biednej rodzinie paryskiej. Po śmierci ojca adoptował go, uczył i wychowywał kanonik przy klasztorze św. Benedykta, Guillaume de Villon. Stąd też wzięło się używane przez poetę nazwisko. Studiował i uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Paryskim, kończąc wydział sztuk wyzwolonych w roku 1452.
W wyniku awanturniczego usposobienia, o którym świadczy uczestnictwo w wielu bijatykach, Villon został zawodowym przestępcą. Brał udział w napaści na Kolegium Nawarskie (był inspiratorem tego czynu, jednak podczas kradzieży ograniczył się do czuwania na straży). Po bójce z księdzem Filipem de Charymore, który umarł w wyniku otrzymanej rany, trafił do więzienia Chatelet. Wydostał się z niego tylko dzięki wstawiennictwu kanonika de Villon. Był członkiem organizacji złodziei, oszustów i fałszerzy pieniędzy, zwanych Muszelnikami (les Coquillards). Posługiwali się oni tajnym językiem, w którym poeta napisał kilka ballad. W 1463, po bójce ze studentami z użyciem noża, trafił do więzienia i został skazany na powieszenie. Wtedy napisał Balladę o powieszonym, w której rozważa świat z perspektywy szubienicy. Ostatecznie uniknął powieszenia, gdy w wyniku apelacji zmieniono mu karę na 10 lat wygnania z Paryża.
W źródłach brak informacji o życiu Villona po opuszczeniu Paryża.

Kategorie
Lektury

Książki (2)

Sortowanie:
Wielki Testament
7 wydań
Wielki Testament
François Villon
{}8/10
Najwybitniejsze dzieło Villona. W tym obszernym poemacie przeplatanym balladami i rondami poeta zawarł doświadczenia swojego całego życia. Nadał mu postać szczerego przedśmiertelnego wyznania, w który...
Arcydzieła francuskiego średniowiecza
Arcydzieła francuskiego średniowiecza
Marie de France, François Villon, Chrétien de Troyes ...
{}7/10
Seria: Biblioteka Poezji i Prozy
Wybór Macieja Żurowskiego. Wstępy i przypisy Zygmunta Czernego. Pod red. naukową Zygmunta Czernego. Wydanie opatrzone jest przedmową wprowadzającą w ogólną problematykę francuskiej literatury średnio...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty François Villon

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe