Jagoda Jędrychowska

Jagoda Jędrychowska

Autorka, zmarła w 2011 (żyła 85 lat)
Obserwuj
Urodzona 4 marca 1926 roku w Polsce (Kraków)
Kazimiera Kijowska – polska dziennikarka. Była oficerem AK i uczestniczką opozycji demokratycznej w PRL.

W latach 1961–1981 była redaktorem pisma „Gromada – Rolnik Polski”. W 1981 roku zaangażowała się w strukturach dziennikarskich NSZZ „Solidarność”. Była desygnowana na stanowisko zastępcy Andrzeja Micewskiego – naczelnego redaktora pisma „Solidarność” Rolników Indywidualnych, które nigdy nie powstało.

W stanie wojennym Kazimiera Kijowska zaangażowała się w ruch pomocy humanitarnej koordynowany przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Warszawie. Pod pseudonimem Jagoda Jędrychowska opublikowała w „Kulturze Paryskiej”: „Rozmowy niekontrolowane”.

W 1988 została wyróżniona nagrodą Dziennikarzy Niezależnych im. Stanisława Konarskiego za książkę Rozmowy niekontrolowane która była cyklem anonimowych wywiadów z najważniejszymi postaciami opozycji demokratycznej. Rozmowy niekontrolowane były odczytywane i rozpowszechniane na bieżąco przez Radio Wolna Europa.

Publikuje również jako:
Kategorie
Literatura faktu

Książki

Rozmowy niekontrolowane
Rozmowy niekontrolowane
Jagoda Jędrychowska
Cykl anonimowych wywiadów z najważniejszymi postaciami opozycji demokratycznej w Polsce pod koniec lat 90. XX wieku. Pod pseudonimem Jagoda Jędrychowska ukryła się Kazimiera Kijowska, dziennikarka i o...

Komentarze

Cytaty Jagoda Jędrychowska

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe