Krzysztof Myszkowski

Krzysztof Myszkowski

Autor, 69 lat 2 czytelników
Obserwuj
Urodzony 19 września 1952 roku w Polsce (Toruń)
Krzysztof Myszkowski – pisarz.

Od 1962 roku tenisista Startu-Wisły Toruń, a od 1965 Zawiszy Bydgoszcz, wicemistrz juniorów Pomorza i Kujaw. W latach 1972–1973 studiował nawigację w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, pływał na „Darze Pomorza”. Od 1974 do 1976 odbył służbę wojskową w jednostkach w Morągu i w Gdańsku. Jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1980); od 1981 do 2005 był nauczycielem języka polskiego w szkołach w Toruniu i w Bydgoszczy.

Przygotował do druku tomy dzienników Jerzego Andrzejewskiego: Z dnia na dzień, tom 1–2, Warszawa 1988; Gra z cieniem, Warszawa 1987; Dziennik paryski, Warszawa 2003. Jako prozaik debiutował w 1988 w „Tygodniku Powszechnym” opowiadaniem Błogosławieństwo, a jako krytyk w 1987 w „Odrze” szkicem Tuwim; prozę, eseje, szkice, recenzje i rozmowy ogłaszał także m.in. w „Czasie Kultury”, „Kresach”, „Tytule”, „Tygodniku Literackim”, „Nowym Nurcie”, „Tygodniku Obywatelskim Solidarności”.

Od 1993 roku jest redaktorem, a od 1 stycznia 1995 redaktorem naczelnym „Kwartalnika Artystycznego”, w którym regularnie publikuje prozę, eseje, szkice, recenzje i rozmowy; współorganizator cyklu „Mistrzowie literatury w Filharmonii”. Od 1992 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a od 1995 roku PEN Clubu. Na podstawie opowiadania Pobożne życzenia powstał w 1995 w Telewizji Polskiej, w serii „Portrety Współczesnej Prozy Polskiej”, film w reżyserii Tomasza Lengrena.

Książki (4)

Sortowanie:
Kozi róg
Kozi róg
Krzysztof Myszkowski
Lekcja pisania
2 wydania
Lekcja pisania
Krzysztof Jaworski, Krzysztof Koehler, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch ...
Praca zbiorowa - Janusz Anderman [et al.] Na książkę składają się teksty dwudziestu wybitnych współczesnych prozaików i poetów polskich (wśród nich Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Ludmiły Marjańs...
W rozmowie
W rozmowie
Krzysztof Myszkowski
Rozmowy z Czesławem Miłoszem, Janem Błońskim, Ryszardem Krynickim, Janem Twardowskim, Stanisławem Lemem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, Julią Hartwig i Tadeuszem Różewiczem.
Pułapka Becketta
Pułapka Becketta
Marek Kędzierski, Krzysztof Myszkowski
W 20 tomie serii Biblioteka „Kwartalnika Artystycznego” pt. Pułapka Becketta opublikowane zostaną rozmowy Marka Kędzierskiego i Krzysztofa Myszkowskiego o irlandzkim pisarzu, prowadzone od 2006 do 20...

Komentarze

Cytaty Krzysztof Myszkowski

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe