Avatar @barbara.czyta

barbara_czyta

@barbara.czyta
2 obserwujących. 1 obserwowanych.
Kanapowicz od 19 dni. Ostatnio tutaj około 7 godzin temu.
{} barbara_czyta
{} Napisz wiadomość
2 obserwujących.
1 obserwowanych.
Kanapowicz od 19 dni. Ostatnio tutaj około 7 godzin temu.

Blog

niedziela, 10 maja 2020

"Niewidzialny człowiek" - Herbert G. Wells


Niewidzialny człowiek – Herberta Georga Wellsa - Klasyka literatury science fiction.

Powieść krótka, lecz niezwykle ciekawa. Przedstawia historię szalonego, bezwzględnego i egoistycznego naukowca, który nastawiony jest na dbanie za wszelką cenę o własne interesy choćby miało to być okupione krzywdą ludzką. To jest moment, w którym nasz „Niewidzialny człowiek” zatracił swoją moralność.
Przesłanie jest jedno: eksperymenty i badania naukowe w nieodpowiednich rękach są zgubne i przyczyniają się do szerzenia zła.

... Do wiejskiej gospody przybywa mężczyzna w wielkim pilśniowym kapeluszu, od stóp do głów ubrany tak, że nie widać ani centymetra ciała. Nieznajomy jest zziębnięty i pragnie jedynie wynająć ciepły pokój. Prosi też, aby mu nie przeszkadzano, gdyż prowadzi bardzo ważne badania. Zaintrygowana tajemniczym gościem gospodyni usiłuje dowiedzieć się, kim on jest, skąd przybywa i dlaczego z jego pokoju wydobywają się dziwne dźwięki. Niedługo potem wychodzi na jaw, że mężczyzna to naukowiec, który wynalazł sposób na... niewidzialność, przy okazji sam stając się niedostrzegalnym dla ludzkiego oka. Chciwość i chęć zdobycia profitów przejmują władzę nad jego umysłem do tego stopnia, że nie zawaha się nawet zabić, aby osiągnąć cel...

Książka H.G.Wellsa ukazała się w oryginale w 1897 r., a w polskim przekładzie już w 1900 r.
Niewidzialny człowiek pojawił się również na "złotym ekranie" - pierwsza ekranizacja powieści ukazała się jeszcze w 1933 roku. Następnych ekranizacji podjęli się Japończycy (1954 r.), Turcy (1955 r.), a także Rosjanie (1984 r.). Nie zabrakło także seriali telewizyjnych podejmujących temat niewidzialnego człowieka. Pojawiła się nawet najnowsza wersja z marca 2020 r. Osobiście najbardziej w pamięci pozostała mi ekranizacja z 2000 r. "Człowiek widmo", w której w rolę szalonego naukowca brawurowo wcielił się Kavin Bacon.
Należę do zwolenniczek książek, bo kiedy masz ją w ręce, problemy dnia codziennego znikają, a Ty jesteś w innym świecie. Nie trzymają cię obowiązki, problemy i utrapienia. Książka pozwala na tworzenie własnych wyobrażeń, film jest natomiast narzuconą wizją reżysera.

A jak ty? wolisz książkę, czy film?

Tym razem jednak miałam przyjemność wysłuchać powieści w formie audiobooka, umilała mi ona drogę do pracy.

Słuchało się ją z wielka przyjemnością.
{}× 1
{}