Delirium Oliver Lauren

Okładka Delirium
autor:
Oliver Lauren
wydawnictwo:
Wydawnictwo Otwarte
data wydania:
2012
ISBN:
9788375151565

Opis

Mówili, że bez [miłości] będę szczęśliwa.
Mówili, że bez miłości będę bezpieczna.
I zawsze im wierzyłam.
Do dziś.
Teraz wszystko się zmieniło.
Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie.

Dawniej wierzono, że [miłość] jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.
W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić.
Potem wynaleziono lekarstwo na [miłość]...

Słowa kluczowe

Portland to jedno z wielu miast na terenie Stanów Zjednoczonych, które po latach wreszcie wolne jest od deliri. Na świecie istnieje jednak jeszcze wiele miejsc pogrążonych w zarazie. Klinem w bezpieczne oazy wcina się Głusza, miejsce od którego chroni ogrodzenie pod wysokim napięciem. Tutaj każde... więcej »
Ze stylem pisania autorki zapoznałam się już przy lekturze „7 razy dziś”. Byłam kompletnie oczarowana. Z ogromną ciekawością wyczekiwałam polskiej premiery „Delirium”. Pierwszego tomu trylogii pióra tej samej pisarki. Chociaż jest to kompletnie inna historia oraz są to całkowicie odmienni bohater... więcej »
Każdy z nas wie, czym jest miłość. To silne uczucie, którym obdarzamy drugą osobę, którym my zostajemy obdarzani. Są różne pojęcia miłości, a jednak każdy bez nich wie, czym ona dokładnie jest. Na pewno większość z nas marzy o tym, aby się zakochać, aby nasza miłość była czymś niezwykłym, mag... więcej »
„Kocham cię. Pamiętaj. Tego nam nie odbiorą.” „Delirium” to jedna z tych książek, które wciągają czytelnika bezpowrotnie i nie pozwalają mu się oderwać, choćby na chwilę. Tak też było ze mną. Powieść ta pochłonęła mnie całkowicie i chociaż skończyłam ją wczoraj, to myślę o niej bez przerwy, cz... więcej »
"W szkole mówili nam o dawnych, mrocznych czasach, kiedy ludzie nie zdawali sobie sprawy, jak poważną chorobą jest miłość […]. Ludzie myśleli, że cierpią na coś innego – stres, problemy z sercem, niepokój, depresję, nadciśnienie, bezsenność, chorobę dwubiegunową – nie zdając sobie sprawy, że tak ... więcej »
Prawie osiemnastoletnia Lena niedługo kończy szkołę i przygotowuje się do rozmowy z komisją, która na podstawie jej odpowiedzi dopasuje do niej odpowiedniego chłopaka. Po zabiegu zostanie sparowana z jednym młodzieńcem, który osiągnął podobny wynik do niej. Oczywiście Lena dostanie do wyboru kilk... więcej »
Delirium
Recenzent: morelka11
Lauren Oliver jest także autorką książki "7 razy dziś". Książka "7 razy dziś" zdobywała bardzo dobre oceny i choć jej nie czytałam to i tak jak tylko "Delirium" pojawiło się w zapowiedziach, wiedziałam, że bardzo chcę ją przeczytać. Opis był ciekawy, okładka piękna i jej autorką była osoba o któ... więcej »
Czy masz trudności z koncentracją, czujesz suchość w ustach, masz zawroty głowy i czasami dopada Cię dezorientacja? A może często towarzyszą Ci okresy euforii, histeryczny śmiech i zwiększona energia? A następnie zaczyna się dziać z Tobą coś dziwnego, miewasz okresy rozpaczy i apatii? Nagle Twoja... więcej »
Jakiś czas temu czytałam serię "Ślady" Malcolma Rose, która opowiadała o świecie przyszłości, gdzie nie ma miejsca na miłość, a pary są kojarzone przez instytucje. W "Delirium" mamy podobną sytuację, tylko dodatkowo miłość uznawana jest za ciężką chorobę zwaną "amor deliria nervosa". Naukowcy ... więcej »
Na „Delirium” czekałam od dłuższego czasu, tak naprawdę byłam zafascynowana twórczością Lauren Oliver przez jej książkę „7 razy dziś”, która bardzo mi się spodobała. Na pewno spotkaliście się z wieloma pochlebnymi recenzjami „Delirium” i nie ma co się dziwić. Ta powieść jest naprawdę dobra. „... więcej »
Miłość jest uczuciem, które zarówno rani, jak i uszczęśliwia, jednak w świecie wykreowanym przez Lauren Oliver jest czymś w rodzaju choroby, z którą trzeba walczyć. Aby uniknąć „zarażenia”, osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia zostają poddane specjalnemu zabiegowi, po którym nie będzie sza... więcej »
Główną bohaterką powieści jest osiemnastoletnia Lena, która odlicza dni do swojego zabiegu, podczas którego zostanie jej podane remedium - cudowny środek, dzięki któremu choroba amor deliria nervosa nie będzie jej straszna. Choroba, inaczej nazywana miłością, nigdy nie doprowadzi Leny do takiego ... więcej »
Miłość. Czym ona jest? Każdy z nas inaczej zdefiniuje to słowo. Na pewno jest to uczucie, które może być odwzajemnione, ale nie musi. W każdej epoce spotkamy się z pisarzami, którzy pisali o namiętności. W szczególności romantyzm był poświęcony tej tematyce. Bohaterowie przez nieszczęśliwą miłość... więcej »
Delirium
Recenzent: Gumciobook
Czy chcielibyście żyć w świecie, w którym miłość jest chorobą? Gdzie każdy zmuszałby cię po 18 urodzinach do zabiegu, po którym będziesz „wyleczona”? Gdzie każde głębsze uczucie musi być tępione? Gdzie każdy boi się do ciebie podejść( gdy jesteś zakochana) aby się nie zarazić? W takim właśnie świ... więcej »
Olivier Lauren - znów nie jestem pewna, które to imię, a które nazwisko - to piękna młoda kobieta. Od dziecka miała do czynienia z literaturą, ponieważ jej rodzice właśnie literaturę wykładają. Już jako mała dziewczynka była bardzo kreatywna - wymyślała historie, przebierała się, rysowała i malow... więcej »
„Delirium tu, Delirium tam… Czym się tak wszyscy zachwycają?”, myślałam, przeglądając blogi i portale dla miłośników książek. Długo, naprawdę długo nie miałam z tą książką styczności, raz tylko chwyciłam ją w Empiku i pozachwycałam się okładką. Dopiero Znak ze swoją promocją „50% taniej” wstrzeli... więcej »
Portland to jedno z wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w którym amor deliria nervosa, jest chorobą, nam znaną jako miłość. Lena odlicza dni do zabiegu, który ma uczynić ją szczęśliwą. Wolną od choroby, która zabiła jej matkę i kuzynkę. Nie może doczekać się chwili, kiedy remedium zacznie krąż... więcej »
Po „Igrzyskach śmierci” cały czas panuje moda na antyutopijne powieści. Mi to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - cały czas zaczytuje się w tym gatunku i jestem nim zachwycona! W tym dziale możemy wybierać do woli, bo na rynek ciągle wchodzą nowe pozycje. Już jakiś czas temu wyszła „Delirium” i ... więcej »
Delirium
Recenzent: Katee
Czym jest miłość? To pytanie nad którym głowią się miliardy ludzi na całym świecie i nikt nie potrafi dać na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednych to najlepsza z rzeczy jaka spotkała ich w życiu, dla innych to pasmo bólu, cierpienia i udręki. A jak wyglądałby świat bez miłości? Na to pyta... więcej »
"Możecie zbudować mury aż do nieba, a mnie i tak uda się nad nimi przefrunąć. Możecie mnie przygwoździć do ziemi tysiącami karabinów, a i tak stawie opór." Miłość zawsze kojarzyła mi się z bezpieczeństwem, ciepłem. A co gdyby była nielegalna, a osoby, które kochają zostały uznane za chorych? W... więcej »
„- Nie możesz być naprawdę szczęśliwa, jeżeli czasami bywasz nieszczęśliwa.”* Miłość ma różne oblicza i jest z nami od pierwszych dni życia. My sobie z tego nie zdajemy sprawy, ale już wtedy jesteśmy obdarzeni miłością. Z biegiem czasu coraz więcej tej miłości jest wokół nas. Ona sprawia, że... więcej »
Czym byłby świat bez miłości? Co by było, gdyby to właśnie miłość była największą ze zbrodni, których można się dopuścić. Co gdyby była… chorobą? Lena jest święcie przekonana, że to wszystko co jest jej wmawiane od najmłodszych lat jest prawdziwe i słuszne. Wierzy, że Portland, w którym mieszk... więcej »
Miłość, jako choroba.
Recenzent: Lilien
Miłość. Dopada każdego z nas. Prędzej czy później. Chwyta w swoje macki, niekiedy potrafi wręcz człowieka opętać. To właśnie ona powoduje różne, dziwne zachowania i wydarzenia. Jest dobrodziejstwem, ale i piętnem. Zależy tylko od tego, jak się na nią patrzy. Niezależnie od wszystkich strasznych r... więcej »
"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. -Św.Paweł z Tarsu* Mijają sześćdziesiąt cztery lata od kiedy Konsorcjum i prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosili miłość jako chorobę, a granice kraju zostały zamknięte by za... więcej »
Delirium
Recenzent: Aniolec
Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć? Czy wyobrażasz sobie, że twoi rodzice Cię nie kochają i wychowują tylko z przymusu? Czy wyobrażasz sobie życie w którym nie mogłabyś (mógłbyś) się śmiać bo to oznaczałoby, że jesteś chora, życie w którym nie możesz przed osiemnastką rozmawia... więcej »
"[delirium]" tu, "[delirium]" tam... Nagle wszyscy w jednym momencie, zaczęli chwalić tę powieść. Zdobywała najlepsze oceny, a ja nie wiedziałam dlaczego. Szczerze mówiąc nic do tej książki nie czułam, aż wreszcie kilka dni temu po przeczytaniu miliona pozytywnych ocen zdecydowałam się na zakup k... więcej »
Często słyszy się, że miłość jest chorobą duszy. W zależności od tego, czy jest odwzajemniona czy nie, wyzwala w człowieku wiele odmiennych emocji. Poprzez nieopisaną radość do głębokiej depresji. Nie da się jednak zaprzeczyć, że poczucie silnej więzi z drugą osobą jest czymś niezbędnym w naszym ... więcej »
„Czy gdyby miłość była chorobą, chciałabyś na nią zachorować?” Tak, każdy z nas ma z nią kłopoty. Tak, większość z nas uważa ją za coś pięknego. Tak, powstaje wiele książek w których ona jest główną tematyką. Co jednak wyróżnia „Delirium” spośród tysiąca innych książek? Co sprawia, że właśnie ... więcej »
„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa. Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna. I zawsze im wierzyłam. Do dziś. Teraz wszystko się zmieniło. Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”. Dawniej wierzono, że miłość jest naj... więcej »
Wyobraź sobie, że w przyszłości w dniu Twoich osiemnastych urodzin będziesz musiała się poddać zabiegowi, który wyleczy Cię z miłości i zapewni b e z p i e c z e ń s t w o. Ale czy na pewno tego chcą ludzie? Ludzkie serca? Świat miałby wyglądać tak - postawią nam mury i wyznaczą granice. Pozba... więcej »
„Majaczenie (zespół majaczeniowy, delirium, ostry zespół mózgowy) – zespół zaburzeń świadomości, któremu towarzyszą iluzje, omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe i inne oraz lęk i pobudzenie psychomotoryczne, zaburzenia snu.” Znajdujemy się w Stanach Zjednoczonych, prawdopodo... więcej »
delirium
Recenzent: aisha90
[Miłość]. Jedno słowo a tak wiele znaczy. Uczucie, które zmienia całe życie. Sprawia, że tęsknimy za drugą osobą, pragniemy przebywać w jej towarzystwie, razem śmiać się i płakać. Pod jej wpływem zmieniamy się także my, widzimy świat w inny, nowy dla nas sposób. Często zdarza się, że z jej powodu... więcej »
Przed Wami recenzja książki, o której słyszał już chyba każdy bloger. Szczerze mówiąc, aż do ostatniej strony nie zamierzałam recenzować tego dzieła, ponieważ do tej pory napisano tyle pozytywnych opinii, że z pewnością wiele osób zostało zachęconych (w tym także ja). Problem w tym, że nie wiem c... więcej »
Czy gdyby miłość była chorobą, chciałabyś się wyleczyć? Lena żyje w świecie gdzie miłość uważana jest za największego wroga. Jest postrzegana jako paskudna zaraza, która panoszy się po ciele i sieje spustoszenie. Zabija z zimną krwią. Na szczęście kiedyś jakiś mądry człowiek wpadł na genialny... więcej »
Świat nie jest wolny od chorób. Jedną z nich jest... miłość. Tak, tak, dobrze słyszycie. Już dawno temu to udowodniono i znaleziono na lekarstwo. Zamknięto granice państwa, aby uchronić ludzi przed dzikimi, zarażonymi ludami i po uzyskaniu wieku pełnoletniego zaczęto wstrzykiwać obywatelom remedi... więcej »
Lena żyje w świecie, w którym miłość określa się mianem delirium uznawanym za śmiertelną chorobę. Po skończeniu osiemnastego roku życia, wszystkim mieszkańcom Ameryki podawany jest lek, który ją zwalcza. Jej ojciec zmarł na raka kiedy miała zaledwie 8 miesięcy, a matka popełniła samobójstwo, kied... więcej »
A gdyby miłość była śmiertelną chorobą? Gdyby istniało na nią lekarstwo, bez którego grozi śmierć? Zdecydowalibyście się wyleczyć? Gdyby można było żyć bez uczuć, bez nienawiści, ale i bez miłości – zaaplikowalibyście sobie remedium, aby mieć święty spokój na całe życie? Lena żyje w takim świe... więcej »
Autor: Lauren Oliver Tytuł: Delirium Tłumacz: Monika Bukowska Wydawnictwo: Otwarte "Moon Drive" Rok wydania: 2012 Ilość stron: 357 "Mówili, że bez [miłości] będę szczęśliwa. Mówili, ze będę bezpieczna. I zawsze im wierzyłam. Do dziś. Teraz wszystko się zmieniło. Teraz wolę zachor... więcej »
Nawet w najśmielszych wyobrażeniach i fantazjach nie sądziłam, że kiedykolwiek przeczytam książkę, której treść owinie wokół mnie swoje macki i porwie bez najmniejszego ostrzeżenia. Otóż pierwsza część trylogii Delirium to idealny przykład na to, jak zwodnicza bywa obecna literatura nie tylko mło... więcej »
Do książki autorstwa Lauren Oliver pod tytułem „Delirium” zbierałam się prawie od roku. Niestety za każdym razem kiedy po nią sięgałam na drodze stała inne „ważniejsze” dzieło. Ostatnio jednak wszystkie najpilniejsze pozycje zostawiłam w mieszkaniu chłopaka. Był to idealny moment, aby wreszcie za... więcej »
Lena przez całe życie obawiała się choroby. Choroby, która najpierw doprowadziła do szaleństwa, a później zabiła jej matkę. Również jej siostra, na krótko przed zabiegiem została zakażona. Na szczęście podano jej w porę remedium i ocalono ją. Remedium nie jest tylko lekarstwem na miłość, ono równ... więcej »
Wyobraź sobie świat w którym nie można kochać, darzenie ludzi uczuciami jest surowo karane a słowo ‘miłość’ podlega cenzurze. W tym świecie na 18 urodziny zamiast dowodu osobistego i wachlarza możliwości zostajesz poddany zabiegowi po którym nie będziesz czuł nic. Miłość, złość, radość, smut... więcej »
Delirium
Recenzent: Paulaaaa
Diabeł wkradł się do ogrodów Edenu i przyniósł z sobą chorobę - amor deliria nervosa - pod postacią ziarna. Ziarno wykiełkowało i wyrosła z niego wspaniała jabłoń, która rodziła owoce koloru krwi. Czy potrafisz sobie wyobrazić świat bez miłości? Świat, w którym wyrażanie uczuć jest niemoralne ... więcej »
"Jesteś pod wrażeniem Igrzysk Śmierci? Oto następna trylogia, na punkcie której totalnie zwariujesz. Delirium to niepokojący thriller, który sprawi, że błyskawicznie sięgniesz po kolejny tom!" Taki opis między innymi występuje na tylnej okładce książki. Byłam przez niego trochę sceptycznie n... więcej »
Delirium
Recenzent: ciarolka
"Czy gdyby miłość była chorobą, chciałabyś się wyleczyć?" Lena jest obywatelką Portland, miasta w Stanach Zjednoczonych. Żyje w przyszłości, w której miłość uznana została za chorobę o nazwie amor deliria nervosa. Dlatego, aby się przed nią uchronić każdemu obywatelowi miasta w wieku 18 lat ... więcej »
Delirium
Recenzent: shoko
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad światem, w którym nie musielibyście podejmować żadnych decyzji? Nie musielibyście wybierać szkoły do której będziecie chodzić, pracy, a nawet męża. Wszystkie te decyzje podjąłby za Was ktoś inny. Jest tylko jedno ale... Nie potrafilibyście kochać. Lena... więcej »
Delirium
Recenzent: Aly102
Lauren Oliver ukończyła filozofię i literaturę na uniwersytecie w Chicago, potem przeprowadziła się do Nowego Jorku. Mieszka na Brooklynie, pisze wszędzie, ciągle i na wszystkim: i na notebooku, i na serwetkach. Poza tym uwielbia gotować, jest uzależniona od kawy i dodaje keczup do wszystkiego, n... więcej »
Wyobraźcie sobie taką sytuacje; wchodzicie do księgarni i kierujecie się na dział "DLA MŁODZIEŻY". Gdy tylko wchodzicie między półki tak dobrze wam znane widzicie mnóstwo książek pt:"Pandemonium"(tak dobrze przeczytaliście wiem, że mowa powinna być o Delirium ale poczekajcie) I kto z was nie sięg... więcej »
Jak miło, że jeszcze ktoś ze współczesnych autorów potrafi zaskoczyć ciekawą tematyką i historią. "Delirium" to pierwsza część trylogii jaką stworzyła Lauren Oliver. Lauren Oliver ukończyła filozofię i literaturę na uniwersytecie w Chicago, potem przeprowadziła się do Nowego Jorku. Mieszka na... więcej »
Książka niewątpliwie zdobyła sporą popularność, więc musiałam sprawdzić co tak zachwyca czytelników. Recenzję piszę tak na `świeżo`, bo właśnie skończyłam czytać i jestem nią absolutnie oczarowana! Spodziewałam się wszystkiego, ale nie tego co dostałam i jest to ogromny plus. I muszę przyznać, że... więcej »
Wyobraź sobie jak by to było gdyby miłość była by zakazana. Albo inaczej, gdyby była uznana za chorobę. Twoje miasto zostałoby otoczone drutem kolczastym "pod napięciem". Gdybyś nie mogła nawet przytulić się do swojej przyjaciółki, a tym bardziej do chłopaka. Czy tak się da żyć? W końcu miłość je... więcej »
„Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?” Magdalena Ella Halovay to przeciętna dziewczyna o niskim wzroście, której największą przyjemnością jest bieganie. Tylko w ciągu tych cennych minut czuje się naprawdę wolna, może delektować się wiatrem tańczącym na twarzy i biegać wszędzi... więcej »
Lena żyje w świecie, gdzie miłość jest chorobą, którą nazywają amor deliria nervosa. Czyż nie brzmi złowrogo? Oczywiście, że tak i nie bez powodu, dlatego też wynaleziono na nią lekarstwo. Kiedy zbliżają się osiemnaste urodziny, każdy nastolatek przystępuje do najważniejszego egzaminu swego życia... więcej »
Przyznam, że po przeczytaniu opisu książki, bez wahania skusiłam się na te pozycję. Nasunęło mi się skojarzenie z "Nowym wspaniałym światem" Huxleya. Pomyślałam, że będzie to współczesna wersja wspomnianej dystopii. I choć "Delirium" mocno mnie wciągnęło, nie jest to jednak ten sam poziom. "Nowy ... więcej »
Delirium
Recenzent: magda87
Lauren Oliver - amerykańska pisarka, ukończyła filozofię i literaturę na uniwersytecie w Chicago. Spróbujcie wyobrazić sobie świat, w którym miłość jest uznawana za jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób. Prowadzi do apatii, depresji, odbiera zdolność logicznego myślenia. W skrajnych przyp... więcej »
Książka bardzo mi się podobała, od razu mnie wciągnęła. Pewnie głównie przez to, że uwielbiam romans i fantastykę w jednym. Delirium opowiada o Lenie, dziewczynie, która wychowuje się w świecie, który uważa miłość za chorobę. Nie da się oczywiście ukryć, że w większości przypadków miłość rani, al... więcej »
Dodali do kolekcji
Alison164
jarka.trocka
Bezimiennaa
markietanka
Micki
Elaine
Betsy
Juliab3
Cytaty z książki+ Dodaj cytat
Życie nie jest życiem, jeśli się przez nie tylko prześlizgniesz. Wiem, że jego istota polega na tym, by znaleźć rzeczy, które mają znaczenie, i trzymać się ich, walczyć o nie i nie odpuścić.

Dodane przez entershikari

Inne książki tego autoraAutorzy
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!