Wątek: Co w tej chwili czytasz?

Były kanapowicz
Kanapowicz

Witam!

Zapraszam do wymieniania tytułów książek, które obecnie czytacie, wraz z krótkim opisem i oceną - czy Wam się podoba, czy nie.
Ja obecnie czytam "Ostatnią granicę" Alistaira MacLeana. Książka opowiada o pewnym zacnym agencie, który ma za zadanie uwolnić z rąk komunistów naukowca, który tak naprawdę wcale nie chce, żeby ktoś go uwalniał. Powieść - jak zwykle w przypadku tego autora - napisana lekko i z polotem, choć na tle pozostałych jego dzieł wyróżnia się bardzo poważną tematyką - ukazując rozterki moralne głównych bohaterów, stan ich psychiki po II wojnie światowej (jest rok 1959) i walkę z ludzkim okrucieństwem, MacLean zręcznie wplata w to wszystko pewną refleksję nad naszym codziennym życiem, zwraca uwagę czytelnika na bezsens przemocy i konieczność przebaczania bez względu na sytuację. Nie jest to więc książka łatwa, prosta i przyjemna. Ale chyba o to w literaturze chodzi...
Moja subiektywna ocena: 5/6

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.

Były kanapowicz
Kanapowicz

Jestem w połowie "Tamci żołnierze" Rowińskiego. Poruszające.

ziemniak
14 wypowiedzi

"Jestem" to ja, ziemniak.

lajon
24 wypowiedzi

Alex Kava "W ułamku sekundy"

glan
106 wypowiedzi

dopiero startuje [no dobra.. 100 stron juz za mna.. jeszcze 500 przede mna...] ostatni Harry Potter w oryginale :) dobry angielski jezyk, akcja jak na harrego to wciaga, duzo sie dzieje.. no i zdecydowanie ta ksiazka nie jest juz dla dzieci ;)

majak
7 wypowiedzi

Terry Pratchett "Kapelusz pełen nieba"

caribou
24 wypowiedzi

Noah Gordon "Medicus", dobra książka.
XI w. Pokazuje przekrój społeczny od Anglii po Persję, oraz pracę "lekarza" w tamtych czasach. Co jeszcze pokaże, się okaże. Podoba mi się w niej opis min. życia np. żydów, wyjaśnienia, czemu postępują tak a nie inaczej, jak się przygotowuje koszerne mięso, itp. itd. Oczywiście można sobie to znaleźć w jakiejś encyklopedii, ale człowiekowi tak samemu z siebie nie zawsze przychodzi do głowy, jakich to ciekawostek jeszcze nie wie.

Były kanapowicz
burnt_orange
63 wypowiedzi

Jose Ortega y Gasset - Bunt mas

Poważne rozważania na temat kondycji społecznej/ społeczeństwa masowego. Jestem mniej więcej w połowie i zareagowałem wielkim zdziweniem gdy zauważyłem, że została napisana w 1930 r. A wydawałoby się, że Gasset pisał to co najmniej w latach pięćdziesiątych. Jego przenikliwe rozważania są nadal aktualne - to zdumiewające i niepokojące jednocześnie.

jesterrace
2 wypowiedzi

Lawrence Sutin "Boże Inwazje: Życie Philipa K. Dicka"
Bardzo zgrabnie napisana biografia, z której mogę się sporo dowiedzieć o życiu i inspiracjach mojego ulubionego pisarza. Siegnąłem, bo byłem ciekawy co też tak naprawdę siedziało mu w głowie, i okazało się że Sutin umie opowiedzieć o tym lepiej niż zdanie "Dick był świrem i schizofrenikiem", które rozlazło się po całym necie.
Ocena (jestem gdzieś w połowie książki) - dla maniaków Dicka max.

Fleur
17 wypowiedzi

"Eukaliptus" Bail M.

iapetus
5 wypowiedzi

I tu was zaskoczę: czytam kilka książek naraz:P

1. Europa, N. Davies (wiadomo - cegła nieziemska, więc czytam ją już parę miesięcy...)

Bardzo ciekawe, świeże i przede wszystkim "strawne" spojrzenie na historię kontynentu. Mnóstwo ciekawostek, szerokie tło wszystkich wydarzeń. Historia, która na pewno Was nie zmęczy:)

2. Pan lodowego ogrodu, J. Grzędowicz (na ekranie kompa - nie zawsze oczy wytrzymują)

Skrzyżowanie fantasy i s-f, dla fanów jednego i drugiego, jak równiez dla wszystkich pozostałych:) Orginalny pomysł i sprawne warsztatowo "czytadło".

3. Po kolei wszystkie Harry Pottery po angielsku (audiobooki - że niby w wakacje też coś robię w sprawie angielskiego)

W interpretacji Jima Dale'a. Ten pan moim prywatnym herosem audiobooków, rewelacyjny. Mimo że treść znam na wylot, to jednak w orginale i z takim lektorem czuję, jakbym słuchał zupełnie nowych książek...

4. 2586 kroków, A. Pilipiuk - własno(-ręcznie?) robię audiobooka dla dziewczyny, która wyjechała i wysyłam po kawałku przez net, a przy tym sam się zapoznaję z treścią:)

dzirbus
11 wypowiedzi

"Ostatnie życzenie"Sapkowskiego

meredith
6 wypowiedzi

Czytam "Kolor magii' T. Pratchett'a i szczerze powiedziawszy, po przeczytaniu wielu pochlebnych opinii na temat książek z serii "Świat Dysku", jestem trochę rozczarowana. Sięgnę jednak po kolejne tomy, może akurat przypadną mi do gustu bardziej.

Były kanapowicz
yennefer94
13 wypowiedzi

"Czarny Obelisk" Remarque. Tematyka w jego stylu-kryzys gospodarki niemieckiej po pierwszej wojnie światowej. Przeczytałam dopiero pierwszy rozdział więc niewiele mogę napisać. Przeczytałam zaledwie kilka jego książek i zauważyłam pewną prawidłowość- na początku się czyta jakby "na siłę" a po około 20 stronach już nie można się oderwać..

meredith
6 wypowiedzi

Zabieram się za "Quo Vadis... "

pauleena
1 wypowiedź

hehe, ja też lubię czytać kilka książek naraz: :)
1. "Polka", M.Gretkowska
2. "Wściekłość i duma", O.Fallaci
3. "Biały kruk", A.Stasiuk

caribou
24 wypowiedzi

powoli po kawałku, bo już tylko przy śniadaniu:
"Mikael" Miki'ego Waltari

astela
1 wypowiedź

jak zwykle kilka na raz
Haruki Murakami "Norwegian wood"
Richard Adams "Wodnikowe wzgórze"

lajon
24 wypowiedzi

Sofokles "Antygona" - tak dla przypomnienia :)

Były kanapowicz
Kanapowicz

Właśnie skończyłam czytac "Córkę imperium" (Gorąco polecam!!!) Teraz czytam "Zgubę elfów" Czytam dopiero drugi rozdział, ale zapowiada się bardzo ciekawie.

glan
106 wypowiedzi

skonczony portier z wyzszego mojego posta.. koncze t.pratchetta "zlodziej czasu" .. i juz sie zastanawiam co z fabryki slow odpalic nowego (znow 2 ksiazki kupione wczoraj... :)

Niobe
10 wypowiedzi

"Niebanalna więź" Sarah Waters (moje nowe odkrycie), jestem przy koncu, za niedługo biorę się za Muskajac Aksamit.

Fleur
17 wypowiedzi

Lisa See- "Miłość Peonii". Wspaniała książka, a szczególnie dla tych, co interesują się kulturą Chin. Polecam :)

Madika
1 wypowiedź

1. Michael Cox "Sens nocy. Spowiedź" - taka sobie, ale może się jeszcze nie rozkręciła, bo zaczynam czytać...

2. Stanislav Komarek "Czarny domek" - niezła

3. Alessandro Baricco "Jedwab" - (po raz kolejny) perełka! do czytania wieczorkiem, w fotelu i przy kawie :-)

Selia
25 wypowiedzi

1. Barbara Taylor Bradford "Wszystko przed tobą" - ciekawie się rozkręca, ale ponieważ jest gruba ciężko cegłę na uczelnię wozić, to czytam kawałeczkami

2. Magrid Sandemo "Saga o Ludziach Lodu - Demon i Panna" - jak pozostałe książki fantastyczna ;)

Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!