Wątek: poezja

madziab86
32 wypowiedzi

Nie widziałam tutaj jeszcze takiego wątku, a książki to także poezja. Macie ulubionego poetę lub wiersz? Bardzo lubię, nie będąc oryginalna, ks. Jana Twardowskiego, Wisławę Szymborską w porywach, Wojaczka rzecz oczywista, Tomasza Jakubiaka (chociaż nie wiem, czy powinien stać w szeregu z takimi wielkimi poetami), a także Adam Ziemianin, Różewicz - ale też tylko wybrane wiersze. Ale ulubionego wiersza, który znałabym na pamięć jeszcze nie mam.

frodo
2233 wypowiedzi

Moi ulubieni poeci to: Walt Whitman, William Blake, J.R.R. Tolkien (w jego przypadku i wiersze i pieśni do twórczości autora).

Margotka
13 wypowiedzi

A ja uwielbiam wiersze Tuwima... Zwłaszcza kiedy zawarte są w jakiejś porządnej piosence. Aż miło słuchać :)

blackmoth
1577 wypowiedzi

Pani Szymborska. Jest po prostu niesamowita. W prostych słowach wyrazić tak wiele...

Edytowany przez użytkownika blackmoth 30/04/2011 21:24.
kozak
20 wypowiedzi

Ezra Pound zdecydowanie.

Były kanapowicz
kwietniowa
26 wypowiedzi

W szkole nam powtarzano, ze p. Szymborska jest przebiegłą starszą panią i dotarcie do ukrytego sensu jej wierszy zajmuje czasem długie godziny. Muszę się zgodzić, ale analiza takiej poezji to sama przyjemność.
I jeszcze Leśmian, i Staff, Tuwim. Poza tym Jesienin, w ogóle w poezji rosyjskiej jes coś wyjątkowego.

OliviaMarie
11 wypowiedzi

Jean Pierre Rawie, Edgar Allan Poe oraz Oscar Wilde ,to chyba ich poezje lubię najbardziej.

boonia
35 wypowiedzi

Nie znoszę poezji. Nie należę do grona osób, które uwielbiają się głowić nad tym "co poeta miał na myśli", czego czasami sam poeta nie pamięta (jak np. Różewicz zapytany na wieczorze autorskim o jeden ze swoich utworów). Poezję skutecznie obrzydziła mi polonistyka i rozkładanie wiersza na czynniki pierwsze. Jednak królową poezji jest wg mnie Szymborska, o której ktoś kiedyś powiedział, że jest autorką stu wierszy, z których każdy jest arcydziełem.

Kamcio95
94 wypowiedzi

Poezja jest bardzo interesująca, ja na przykład jestem po przeczytaniu najnowszego tomiku Szymborskiej "Tutaj", według niektórych krytyków się trochę cofnęła i jej wiersze się powtarzają, zacząłem czytać jej starsze wiersze, ale myślę że jestem chyba na nie za młody ;P Wydaje mi się ze ten tomik jest lżejszy od reszty, bardziej przystępny i łatwiej go zrozumieć treść którą pragnie przekazać autorka ;)
Bardzo podobają mi się też wiersze Kochanowskiego, przerabianie ich na polskim to sama przyjemność, z Kochanowskiego najbardziej podobają mi się treny, czasem nachodzi mnie ochota aby je przeczytać i jeszcze raz odkryć uczucia Kochanowskiego ;)
A jeśli chodzi o wiersze to jednym z moich ulubionych jest "Błękitny Człowiek" Bułaty Okudżaby, ma w sobie to coś ;)

Były kanapowicz
jamie
17 wypowiedzi

Moją ulubioną poetką jest Emily Dickison, a według mnie jej najlepszy wiersz to "Nie umiem tańczyć na pointach". Jeśli chodzi o poezję śpiewaną to po prostu uwielbiam piosenki Marka Grechuty, a także niektóre Grzegorza Turnau.

Juliab3
214 wypowiedzi

Uwielbiam m.in twórczość Franciszka Klimka. Nie znam innego autora, który pisałby z taką pasją o kotach. Od jego wierszy czuć miłością do kotów.
A ulubiony wiersz? "Na anioł pański" - mój brat 10 lat temu się go uczył w liceum, a ja jako jego mała siostrzyczka pomagałam mu i w ten sposób nauczyłam się jednej strony wiersza. :))

hospitalizacja
30 wypowiedzi

Różewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska.

Kikunia
110 wypowiedzi

C.K.Norwid ("Moja piosnka (II)"; "W Weronie"; )
C. Miłosz ("Dolina Issy"; "Zniewolony umysł"; "Orfeusz i Eurydyka")
B.Leśmian ("Dusiołek"; "W malinowym chruśniaku"; "Urszula Kochanowska";"Dziewczyna")

OK
20 wypowiedzi

Współczesny Różewicz powala na kolana. Frank O'Hara . .


blackmoth
1577 wypowiedzi

Jak na lekcji przerabialiśmy Leśmiana, polonistka powiedziała, że pisał on również erotyki, a najsłynniejszy to "W malinowym chruśniaku". I w ten oto sposób moi koledzy ZAJRZELI DO BIBLIOTEKI! Cud :) Oczywiście w poszukiwaniu wierszy Leśmiana. Cóż... każdy sposób dobry... :)

fasolcia
11 wypowiedzi

Fragment

Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Mów Do Mnie Jeszcze...
... Mów do mnie jeszcze... Za taką rozmową
tęskniłem lata... Każde twoje słowo
słodkie w mem sercu wywołuje dreszcze -
mów do mnie jeszcze...


Były kanapowicz
laureina
1316 wypowiedzi

Paweł Bartłomiej Grec (mało znany współczesny poeta, zmarł bardzo młodo)
Konstanty Ildefons Gałczyński

interplaygirl
3414 wypowiedzi

Marcin Świetlicki.

<długo, długo nic>

Bursa, Wojaczek, Poświatowska.

Były kanapowicz
ZjedzCota
139 wypowiedzi

Nie czytam zbyt wielu wierszy, ale zazwyczaj lubię po jednym czy dwa pojedynczego autora. Bardzo lubię w szkole interpretacje poezji Różewicza , Herberta, Kochanowskiego. Zazwyczaj zachwyacją mnie też koncepty wierszy poetów barokowych - Naborowskiego, Potockiego, Morsztyna. Z bardziej współczesnych cenię ks. Twardowskiego, bo w prostej, ale zgrabnej formie potrafi zamknąć tyle waznych rzeczy ;)

Aranea
1 wypowiedź

To bywa różnie. Cenię Baczyńskiego za wymyślne metafory(dusza aż pod niebo wylatuje!), Szymborską, za pomysły i za to, ze nigdy jej nie zrozumiem, Pawlikowską, za to, że posiada moje marzenia, Osiecką za cudowną nadwrażliwość.

lucrezia
2 wypowiedzi

Ks. Jan Twardowski i Halina Poświatowska :)

winterolmostover
2113 wypowiedzi

Ja oprócz powyższych cenię Gałczynkiego, za te wszystkie wiersze do żony. Chociaż biografię też ma niezłą... ;)

Hairofthedog
63 wypowiedzi

Bursa, Wojaczek, Dżugaj, Kaźmierczak

patrylandia
2133 wypowiedzi

A można wiedzieć, o którym Bursie Wy piszecie? Po prostu ciekawi mnie czy tego samego mam na myśli. :-)

Ja bardzo lubię poezje, wiersze. Do samych poetów, aż takiej wagi nie przywiązuję, bardziej do konkretnego wiersza. Dlatego ciężko mi wymienić teraz nazwiska, nie mam na półce wszystkich tomików jakiegoś jednego poety... chociaż mam sporo, bardzo sporo ;-) różnych .... do Leśmiana często wracam... ...mam jeden taki mały niepozorny tomik Andrzeja Mesjasza... powyginany na wszystkie strony, był czas, że się bez niego nie ruszałam... Lubię poezję.

Edytowany przez użytkownika patrylandia 26/08/2011 19:36.
interplaygirl
3414 wypowiedzi

Andrzeju.

Ostatnimi czasy również Piotr Macierzyński do mnie trafia.

Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!