Wątek: Błędy - najczęściej popełniane błędy w recenzjach

agacia
2062 wypowiedzi
Najczęstsze błędy popełniane w recenzjach:

► Pierwszym najczęstszymi popełnianym przez Was błędem jest pisanie w recenzjach:

- Polecam książkę – zamiast polecam książkę.
- Dobrze czytało się część – zamiast: dobrze czytało się część.

Kiedy zatem używamy zaimek: „tę” a kiedy „tą”?

- - używa się tylko w połączeniu z narzędnikiem: (z) kim, (z) czym? z tą książką.
- – w połączeniu z biernikiem: kogo, co? tę książkę.

► Drugim najcęstrzym popełnianym przez Was błedem jest brak stawiania przecinka.

Przecinek jak sama nazwa wskazuje służy do przecinania czyli dzielenia (zdań)

Kiedy stawiamy przecinek?

Szczegółowe informacje, kiedy należy przecinek stawiać znaleźć możemy np.

Warto pamiętać, że rozdzielamy przecinkami zdania współrzędne, połączone następującymi spójnikami:

a) przeciwstawnymi: a, ale, i (gdy powtarza się w zdaniu), lecz, jednak, jednakże, zaś, wszakże, owszem, natomiast, tylko, tylko że, dlatego że, mimo że, chyba że, jedynie, przecież, raczej, tymczasem, za to, np.

- Była i ładna, i mądra.
- Mój brat jest naukowcem, a ja zajmuję się sportem.

b) wynikowymi: więc, dlatego, toteż, to, zatem, wobec tego, skutkiem tego, wskutek tego, np.

- Kochał ją, więc postanowił się z nią ożenić.
- Nie odzywasz się, wobec tego ja też nie będę się odzywać.

c) synonimicznymi (wyjaśniającymi): czyli, to jest, to znaczy, innymi słowy, np.

- Rzeczowniki w języku polskim mają deklinację, czyli odmieniają się przez przypadki.
- Niedługo będzie rok przestępny, to znaczy, że będzie miał 366 dni.

Uwaga: w połączeniach dwóch spójników jak "dlatego że", "chyba że", "mimo że" nie stawiamy przecinka przed "że", lecz przed całym wyrażeniem, np.

- Zrobił to, mimo że był chory.
- Nie zrobię tego, chyba że mi pomożesz

.
Przecinka nie stawiamy:

Zasadniczo nie stawiamy przecinka przed następującymi spójnikami: albo, ani, bądź, czy, i, lub, niż, oraz, tudzież.

- Siedzę w domu i piszę wypracowanie.
- Pojadę w góry na kolonie lub wybiorę się z rodzicami nad morze.

Mam nadzieję, że pomogłam sobie i Wam nieco bardziej zrozumieć pewne zasady obowiązujące podczas pisania np. Recenzji :-)

Edytowany przez użytkownika agacia 30/08/2011 18:36.
WehikułCzasu
1178 wypowiedzi

Agaciu, na pewno wielu osobom się to przyda (nie koniecznie tylko w pisaniu recenzji), mi także :)

agacia
2062 wypowiedzi

Mi również :-))

patrylandia
2133 wypowiedzi
Natula
307 wypowiedzi

Dobra robota agaciu. Mam ciągłe zatargi z przecinkami, ale może kiedy opanuję sztukę interpunkcji :)

agacia
2062 wypowiedzi

Ja też mam nadzieję choć to nie lada wyzwanie :)) Ale jak mówią praktyka czyni Mistrza :))

winterolmostover
2113 wypowiedzi

:) Przyda się z pewnością.

molik14
403 wypowiedzi

Trochę mi się lekcje polskiego przypomniały :)
Ale faktem jest, że przyda się na pewno :))

mag85
89 wypowiedzi

Zawsze mam problem z wyborem pomiędzy "tą" a "tę". Dzięki za wskazówki! ;D

agacia
2062 wypowiedzi

Tomku, żaden tam ze mnie nauczyciel ;-)

molik14
403 wypowiedzi

Częściej można się nauczyć od po prostu pomocnych ludzi niż od nauczycieli :)

oisaj
437 wypowiedzi

Widzę, że moja recenzja wywołała temat :)

Meme
72 wypowiedzi

Zazwyczaj mam problem z "tą" i "tę". Ale ostatnio po twoim poście, już nie będę robić błędów ^^ Niestety mam też problem z interpunkcją. Moja nauczycielka polskiego nie mogła się nadziwić, jak ja to robię, że kiedy daje mam tekst z przecinkami do uzupełnienia, wykonuję to bezbłędnie, a kiedy piszę wypracowanie, jest klops xD

Edytowany przez użytkownika Meme 30/08/2011 20:38.
agacia
2062 wypowiedzi

oisaj, nie nie chodziło o Twoją. już jakiś czas temu zbierałam się do napisania tego postu. Dziś po prostu nadszedł dobry dzień. Twoje recenzje są bardzo dobre!

makomt
811 wypowiedzi

Bardzo pomocne informacje @agaciu :)
A tak odnośnie tę czy tą kiedyś wyczytałam prostą zasadę, że końcówki muszą się zgadzać, czyli tę książkę lub tą książką. Taka podpowiedź była dla mnie bardzo przydatna. :D

Edytowany przez użytkownika makomt 30/08/2011 21:18.
dlugopisarka
722 wypowiedzi

Dziękuję za przypomnienie zasad. Przecinki to nie lada wyzwanie. :-)

agacia
2062 wypowiedzi

makomt - nie wiem, czy ta zasada się w 100% zgadza, ale możliwe, że i tak. :-)

narratorka
308 wypowiedzi

Wstyd się przyznać, ale sama często się zatsanawiam kiedy postawić przecinek, nawet w szkolnych dyktandach. No i inne błędy także będę się starała poprawiać :)

finkaa
620 wypowiedzi

Ja mam wrażenie, że robię zbyt wiele przecinków u siebie. A co do "tę" i "tą" to właściwie nigdy się nad tym nie zastanawiałam i teraz wydaje mi się, że nadużywałam "tą". :)

interplaygirl
3414 wypowiedzi

Ja teraz już po prostu widze, że jak coś kończy się na "ę" to ma być "tę", a jak na "ą" to ma być "tą" :>
Też niedawno sie zorientowałam.

Cassiel96
305 wypowiedzi

Ja to zapamiętałam z dwóch lekcji języka polskiego kiedy ''tę'' a kiedy ''tą''. Jak dwie godziny ćwiczyliśmy to to w końcu zapamiętałam i już wiem :D A z przecinkami zawsze mam problem.

cassandra9891
615 wypowiedzi

Przecinki zawszą są zakręcone. Bardzo fajny pomysł z takimi tematem z wskazówki :)

katarzyna.michalak
29 wypowiedzi

Z tę i tą jest o tyle problem, że przymiotnik niekoniecznie ma taką samą końcówkę jak rzeczownik: tę dobrą książkę - stąd pewnie całe zamieszanie.

Edytowany przez użytkownika katarzyna.michalak 31/08/2011 01:21.
makomt
811 wypowiedzi

@katarzyna.michalak pewnie masz rację. A do tego podobno obydwie formy są dopuszczalne w mowie, więc być może ma to wpływ na pisemną formę.

enedtil
170 wypowiedzi

Agaciu świetny temat :) Ja też mam problem z przecinkami ... i nie tylko ;) Od siebie mogę jeszcze polecić stronę ->

Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!