Godot i jego cień

Antoni Libera
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Godot i jego cień
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Godot i jego cień to autobiograficzna opowieść o magii literatury i fascynacji osobą Samuela Becketta - jednego z najbardziej tajemniczych pisarzy XX wieku. Dla autora poetyckie dzieło tego „mistrza samotności i smutku” urasta do rangi mowy proroczej, która odmienia słuchacza i sprawia, że pojmuje sam siebie. Jest to historia olśnienia i wędrówki w ślad za człowiekiem, któremu się je zawdzięcza.
Madame była tworem fantazji, Beckett jest rzeczywisty. Narrator znów jak detektyw podąża tropem do celu: z Warszawy przez Nowy Jork i Londyn do Paryża, gdzie dochodzi do niezwykłego spotkania. Tym razem jednak stawką jest coś innego niż miłość. Odpowiedź na pytanie „jaki jest” sens życia.


Niezwykła książka. Znawca, tłumacz i reżyser tekstów Samuela Becketta opowiada tu - z przejęciem, ale nie bez autoironii - o swojej fascynacji twórczością i postacią tego pisarza. Łączy skrupulatną i arcydociekliwą filologię interpretacyjną z filologią w źródłowym znaczeniu tego słowa - umiłowaniem swego przedmiotu. Pokazuje, jak obcowanie z wielką literaturą może stać się centralnym doświadczeniem życiowym i jakie tkwią w niej siły osobotwórcze. Jest pochwałą i uświetnieniem takiej literatury. - Henryk Markiewicz
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-240-1094-3, 9788324010943
Wydawnictwo: Znak
Stron: 416

Autor

Antoni Libera Antoni Libera
Urodzony 19 kwietnia 1949 roku w Polsce (Warszawa)
Antoni Libera – polski pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta. Jest synem historyka literatury Zdzisława Libery. W 1972 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w 1984 doktoryzowa...

Pozostałe książki:

Madame Czekając na Godota 9 Wigilii Godot i jego cień Niech się panu darzy Bo mnie stać na blagę Błogosławieństwo Becketta i inne wyznania literackie Dramaty: wybór Pokaz prozy Trylogia tebańska Co się ostaje, ustanawiają poeci Czekając na Godota. Końcówka Dymitr Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! Jeżeli do itaki wybierasz się w podróż Libretta literackie Mówi Warszawa Najlepiej się nie urodzić No właśnie co Tragedie Tragedie. Tom I: Król Edyp, Edyp w Kolonos, Antygona Wierność przegranej
Wszystkie książki Antoni Libera

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Godot i jego cień

14.12.2012

„Godot…To ktoś lub coś, czego nie ma. Kto miał przyjść, lecz nie przyszedł. Co miało się stać, lecz nie stało i pewnie się nigdy nie stanie.”* „Nie wiem kim jest Godot. Nie wiem nawet, czy w ogóle istnieje – Samuel Beckett”** Nazwisko: Antoni Libera przywodzi bez trudu na myśl błyskotliwą powieść „Madame”, wydaną w 1998 roku, która od razu podbił... Recenzja książki Godot i jego cień

@OlaU@OlaU

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oliwa
2023-09-15
7 /10
Przeczytane Biografie, wspomnienia Polska Żydowskie motywy

Książka nie tylko dla wielbicieli Becketta, ale może właśnie dla tych, którzy mają o nim wyłącznie elementarną wiedzę i do których i ja się zaliczam.

Co mnie zrazu zaskoczyło – powieść jest oparta dokładnie na tym samym pomyśle, co „Madame”. Bohater poznaje obiekt fascynacji, następnie robi co może, by się do niego zbliżyć, a przy okazji opowiada o sobie.

Moim skromnym zdaniem, ten pomysł dużo lepiej sprawdza się właśnie w „Godocie…”, przede wszystkim dlatego, że w tytułowej Madame niewiele było do odkrywania, ot była tylko pretekstem, lustrem w kunsztownej ramie, w którym mogła się przeglądać (pardon my French) „zajebistość” narratora…

Samuel Beckett to zupełnie inna para kaloszy. Choć oczywiście Libera nie da się tak łatwo usunąć w jego cień.

Dlaczego wystarczy jedynie elementarna znajomość twórczości Becketta, żeby w tę książkę wsiąknąć? Wprowadzając nas krok po kroku, rok po roku, w intelektualną przygodę swojego życia, jaką było poznawanie twórczości Becketta, autor pozwala sobie towarzyszyć i podobnie stopniowo go odkrywać. Jego analizy dzieł posępnego Irlandczyka są ujmująco przystępne (choć może czasami zbyt szczegółowe). A poza wszystkim, jest to po prostu dobra powieść z najważniejszymi filozoficznymi pytaniami w tle.

Po takiej lekturze pozostaje tylko sprawdzić, jak Beckett wygląda współcześnie na deskach teatru.

× 16 | link |
@spirit87
2021-12-28
6 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2022-02-25
9 /10
Przeczytane A: Posiadam X: Zwierza X: Inspirująco-intrygujące Y: 2022 X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad B: Powroty

Cytaty z książki

Najciekawsze jest jednak, że mimo tej oczywistej negacji teodycei Beckett nie rozwiązuje zagadki egzystencji w duchu nihilistycznym (że jedyny sens świata z punktu widzenia człowieka to absolutny bezsens), ale najwyżej sceptycznym, a przy tym elegijnym: choć ostateczny sens świata ukryty jest przed człowiekiem, nie sposób jednak przypuścić, aby miał się sprowadzać do absolutnej ciemności (s. 260).
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl