Temat

Wallander - patronat nakanapie.pl

Postów na stronie:
2011-03-18 08:39 #
Już niedługo, dzięki Gutek Film w Waszych domowych kinach może zagościć "Wallander" - serial na DVD.


Wallander - jeden z najdroższych seriali w historii BBC o walczącym z przestępcami i własnymi słabościami komisarzu Kurcie Wallanderze. W tytułową rolę wcielił się Kenneth Branagh.

Kurt Wallander, stworzony przez szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, to jeden z najbardziej wyrazistych bohaterów współczesnego kryminału. Ma za sobą rozstanie z żoną i próbę samobójczą córki, boryka się z depresją, kryzysem wieku średniego i napadami gniewu. A jednak w Szwecji trudno byłoby znaleźć lepszego śledczego. Bestsellerowy cykl książek Mankella doczekał się wielu ekranizacji. Serial nakręcony przez BBC jest jedną z najlepszych, uhonorowaną czterema nagrodami BAFTA - w tym dla najlepszego serialu - brytyjską adaptację. W Wallandera wcielił się wybitny aktor i mistrz kina, nominowany za tę kreację do nagrody Emmy - Kenneth Branagh.

Serial Wallander został zrealizowany z dużą dbałością o szczegóły. Zdjęcia do filmów były kręcone w szwedzkim regionie Skania i w bałtyckim porcie Ystad, gdzie mieszka powieściowy bohater. Ich autorem jest Anthony Dod Mantle - współpracownik takich reżyserów jak Danny Boyle czy Lars von Trier, z którym ostatnio zrealizował kontrowersyjnego Antychrysta. Największy udział w sukcesie produkcji ma jednak odtwórca głównej roli - Kenneth Branagh. Wallander w jego interpretacji to intrygująca postać, doskonale harmonizująca z klimatem filmów, które w niebanalny sposób uaktualniają klasyczną konwencję kina noir. Mistrzowska rola Branagha odzwierciedla mroczny i pełen niepokoju świat Wallandera, w którym widz zostaje wciągnięty w sieć intryg, narastającego napięcia i zagadek kryminalnych, a od pytania "kto zabił" ważniejsze jest "dlaczego to zrobił".
# 2011-03-18 08:39
{}
Odpowiedz
@frodo
@frodo
2696 książek 2130 postów
2011-03-18 09:51 #
Mam go już w swojej kolekcji. Polecam, Choć jego szwedzki odpowiednik też jest niezgorszy.
# 2011-03-18 09:51
{}
Odpowiedz
2011-03-21 07:36 #
Czas na prezentację odcinków, które znajdą się w tym wydaniu. Pierwszy z nich to

Fałszywy trop
Pierwszy z trzech pełnometrażowych filmów składających się na brytyjski miniserial "Wallander". Kurt Wallander jest świadkiem wstrząsającego zdarzenia: na oczach bohatera młoda dziewczyna dokonuje samospalenia. Tożsamość ofiary pozostaje zagadką. Dla Wallandera odkrycie tego, co doprowadziło wchodzącą w życie nastolatkę do zadania sobie śmierci w tak okrutny sposób, staje się niemal obsesją. Równolegle policjanta zajmuje znacznie pilniejsze śledztwo. Prominentny polityk, były minister sprawiedliwości Szwecji, zostaje zamordowany ciosem siekiery i oskalpowany. Wkrótce w ten sam makabryczny sposób ginie znany marszand sztuki. Po kolejnym zabójstwie staje się oczywiste, że policja poszukuje seryjnego mordercy. Jakimi motywami kieruje się zbrodniarz? Co łączy jego kolejne ofiary? Wallander desperacko szuka odpowiedzi na te pytania. Tymczasem tragedia spalonej dziewczyny niespodziewanie zaczyna łączyć się z dochodzeniem w sprawie seryjnych zabójstw.

Odcinek na podstawie książki "Fałszywy trop", Henninga Mankella
# 2011-03-21 07:36
{}
Odpowiedz
2011-03-25 14:02 #
Informacja o drugim odcinku pierwszego sezonu Wallandera.

Zapora
Kurt Wallander prowadzi skomplikowane dochodzenie. Policja jest bezsilna wobec zagadkowych wydarzeń. Zostaje brutalnie zamordowany taksówkarz. Szybko okazuje się, że sprawczynią zbrodni jest 18-letnia Sonja Hokberg. Dziewczyna zadźgała kierowcę nożem. Wkrótce zostaje aresztowana. Ucieka jednak z izby zatrzymań, korzystając z podejrzanej awarii systemu bezpieczeństwa. Po kilku dniach funkcjonariusze odnajdują jej zmasakrowane zwłoki. Tymczasem na ulicy Ystad umiera nagle mężczyzna o nazwisku Falk. Wydaje się, że przyczyną jego śmierci był atak serca. Wallander ma jednak wątpliwości. Sądzi, że mężczyzna został zabity. Jego przypuszczenia wkrótce się potwierdzają. Ciało denata zostaje skradzione z kostnicy. Detektyw przeczuwa, że sprawę Sonii i Falka coś ze sobą łączy.

Odcinek na podstawie książki "Zapora", Henninga Mankella
# 2011-03-25 14:02
{}
Odpowiedz
2011-03-28 08:18 #
Trzeci odcinek pierwszego sezonu to:

O krok
Policjanci odnajdują ciała trojga zastrzelonych młodych ludzi. Tragedia wydarzyła się podczas pikniku w lesie. Wallander rozpoczyna śledztwo. Rodzice zabitych informują go, że ich dziećmi interesował się jego przyjaciel, detektyw Svedberg. Jak się jednak okazuje, ten ostatni również został zamordowany. Kurt pragnie pomścić śmierć kolegi. Znajduje w jego mieszkaniu zdjęcia trójki zabitych oraz fotografię tajemniczej, atrakcyjnie wyglądającej kobiety. Zostaje ona zidentyfikowana jako Louise. Znajomi twierdzą, iż była ona dziewczyną Svedberga i może mieć coś wspólnego ze sprawą morderstw. Niebawem na światło dzienne wychodzą szokujące fakty - okazuje się, że Svedberg był homoseksualistą, a Louise transwestytą. Tymczasem psychopata pozostaje nieuchwytny, a jego ofiarami padają kolejne osoby.

Odcinek na podstawie książki "O krok", Henninga Mankella
# 2011-03-28 08:18
{}
Odpowiedz
2011-03-31 12:01 #
Wallander na DVD - sezon 1 już dostępny w sprzedaży. Kto będzie miał ochotę obejrzeć Kennetha Branagha w roli Wallandera?
# 2011-03-31 12:01
{}
Odpowiedz
@oisaj
@oisaj
393 książki 327 postów
2011-04-01 18:45 #
Fałszywy trop już widziałem kiedyś w Ale kino, był świetny. Może kiedyś uda się zobaczyć pozostałe :)
# 2011-04-01 18:45
{}
Odpowiedz
2011-04-08 11:17 #
@oisaj - będzie konkurs, więc może coś upolujesz :-)

Sezon pierwszy już w sprzedaży, a sezon drugi pojawi się w sklepach 15 kwietnia. Pierwszy odcinek to:

Morderca bez twarzy
Małżeństwo Lovgrens pada ofiarą brutalnego napadu na własnej farmie. Pan Lovgrens nie żyje, przed śmiercią był torturowany. Jego żona umiera wkrótce po przybyciu policji. Ostatkiem sił wypowiada do ucha pochylającego się nad nią Kurta Wallandera jedno niewyraźne słowo. Detektywowi wydaje się, że brzmiało „cudzoziemcy”. Wallander nie jest pewien, co rzeczywiście usłyszał, ale dzieli się swoimi przypuszczeniami z kolegami z komisariatu. To wielki błąd. Plotka o tym, że podwójnego brutalnego zabójstwa dokonali cudzoziemcy, wycieka do prasy i wywołuje w Ystad falę aktów rasistowskich. W mieście dochodzi do serii ataków na cudzoziemców, podpalony zostaje ośrodek dla uchodźców. Nieznani sprawcy zapowiadają, że akcje przeciw emigrantom nie ustaną, dopóki policja nie znajdzie katów małżeństwa Lovgrens. Wallander prowadzi więc dwa śledztwa na raz: gorączkowo szuka morderców z farmy i tropi skrajnie prawicowych terrorystów…

Odcinek na podstawie książki "Morderca bez twarzy", Henninga Mankella
# 2011-04-08 11:17
{}
Odpowiedz
@oisaj
@oisaj
393 książki 327 postów
2011-04-08 11:27 #
W tym wezmę udział na pewno :)
# 2011-04-08 11:27
{}
Odpowiedz
2011-04-11 08:51 #
Kolejnym odcinkiem drugiego sezonu będzie:

Mężczyzna, który się uśmiechał
W tym odcinku komisarz Kurt Wallander prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego wypadku ojca swojego przyjaciela.

Prowadząc śledztwo w sprawie zabójstwa starszego małżeństwa i wywołanej tą zbrodnią fali rasistowskich ataków (odcinek "Morderca bez twarzy"), Kurt Wallander musiał użyć broni. Strzał był śmiertelny, detektyw zabił członka neofaszystowskiej bojówki. Działał w obronie własnej, ale i tak jest zdruzgotany i niezdolny do dalszej pracy, a widok pistoletu wywołuje w nim odrazę. Detektyw leczy skołatane nerwy na wsi. Tam odnajduje go przyjaciel z dawnych lat, prawnik Sten Tostensson. Jego ojciec zginął niedawno w tajemniczym wypadku samochodowym. Tostensson jest przekonany, że nie było to zwykłe nieszczęśliwe zdarzenie i prosi Wallandera o pomoc. Detektyw odmawia, tłumacząc, że być może nigdy nie wróci już na służbę. Wkrótce potem Tostensson popełnia samobójstwo. Wstrząśnięty Wallander obwinia się o tę śmierć…

Odcinek na podstawie książki "Mężczyzna, który się uśmiechał", Henninga Mankella
# 2011-04-11 08:51
{}
Odpowiedz
2011-04-15 11:13 #
Sezon drugi od dzisiaj do nabycia w dobrych sklepach. Ostatnim odcinkiem sezonu drugiego jest:

Wallander: Piąta kobieta
Tym razem komisarz z nadbałtyckiego Ystad prowadzi dochodzenie w sprawie seryjnego zabójcy.

Długa choroba ojca Kurta Wallandera dobiegła do nieuniknionego końca. Detektyw popada w depresję, ale musi jednocześnie stawić czoła wyjątkowo trudnemu śledztwu. Starszy człowiek, poeta i miłośnik ptaków Holger Eriksson, wpada w śmiertelną pułapkę zastawioną koło swojego domu. Wkrótce potem zamordowani zostają niejaki Gosta Runfeldt i Eugen Blomberg. Czy coś łączy te zabójstwa? Wszyscy trzej umierali w męczarniach - zabójca chciał, aby cierpieli. Wygląda to tak, jakby wymierzał ofiarom karę…

Odcinek na podstawie książki "Piąta kobieta", Henninga Mankella
# 2011-04-15 11:13
{}
Odpowiedz
@oisaj
@oisaj
393 książki 327 postów
2011-04-15 11:43 #
Kon-kurs, kon-kurs, prosimy o KON-KURS :)
# 2011-04-15 11:43
{}
Odpowiedz
2011-04-15 12:15 #
Bę-dzie ;-)
# 2011-04-15 12:15
{}
Odpowiedz
Odpowiedź
Grupa

Graciarnia

czyli miejsce do którego trafiają wszystkie stare i martwe tematy zaśmiecające inne grupy :)
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe