Temat:

Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu, Joanna Siedlecka - patronat nakanapie.pl

2011-10-02 09:11 #
Wydawnictwo MG wznowi w październiku książkę Joanny Siedleckiej, "Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu", a nakanapie.pl objęło patronat nad książką.

Wspomnienia o Gombrowiczu pokazujące, jakim był człowiekiem. Autorka uchyla słynną gombrowiczowską maskę, przedziera się przez pozy i miny, którymi się zasłaniał, odkrywa cnoty, do których nigdy się nie przyznawał: niezależność, bezkompromisowość, odwagę cywilną, wrażliwość pomimo pozorów chłodu i wyniosłości. Wspaniały opis jednostki, ale i epoki.

Książka „Jaśnie panicz” Joanny Siedleckiej o Gombrowiczu napisana z kobiecą drobiazgowością, a zarazem mądra, wrażliwa. Autorka ma świetny słuch i, jeżeli mu zawierzyć – lud w jej relacjach mówi pysznym, barwnym językiem, natomiast język inteligencji jest bezosobowy, standardowy, „wyrównany”. Stosunek ludu do twórczości artystycznej – ironiczny, nawet pogardliwy. Styl życia Gombrowicza określa jako próżniactwo, jako obijankę.
Ryszard Kapuściński „Lapidarium”, 1990

Zdążyłam przed Panem Bogiem. Dosłownie w ostatniej chwili, pod koniec lat siedemdziesiątych zebrałam i spisałam relacje żyjących jeszcze osób, które znały Witolda Gombrowicza w różnych okresach jego życia, od kolebki po grób.
Rozpoczęłam swą wędrówkę od Gombrowiczowskiego matecznika – Małoszyc, Bodzechowa, Wsoli, od wspomnień Władki Dulnej i Janka Popka, którzy bawili się z paniczem Itkiem, zakończyłam w Maisdons-Laffitte, rozmową z Jerzym Giedroyciem, która ze względów cenzuralnych nie weszła do pierwszego wydania książki w 1987 r.
Joanna Siedlecka
# 2011-10-02 09:11
@martagieks
@martagieks
887 książek · 205 postów
2011-10-02 10:24 #
Joanna Siedlecka napisała kilka biografii i wszystkie są świetne. Ciekawa jestem tej nieocenzurowanej wersji.
# 2011-10-02 10:24
2011-10-06 10:00 #
Wznowienie biografii Witolda Gombrowicza trafia dzisiaj do sprzedaży.
# 2011-10-06 10:00

Grupa: Książki

Wszystko o książkach

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się