Temat:

Jedyna prawda, Olle Lönnaeus - patronat nakanapie.pl

2012-10-23 08:22 #
Już w listopadzie w księgarniach kolejny kryminał bestsellerowego pisarza szwedzkiego Olle Lönnaeusa.

Jedyna prawda", ukaże się nakładem wydawnictwa REA i trafi na półki polskich księgarń już 5 listopada.

Olle Lönnaeus znany jest między innymi z debiutanckiej powieść kryminalnej Pokuta, która zdobyła nagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminałów za najlepszy debiut roku oraz nagrodę pisarską Studieförbundet Vuxenskolan w 2009 roku. Druga książka, Wielkie serce Mike’a Larssona, została nominowana za kryminał roku 2010 i wygrała Nagrodę Południowej Szwecji za Kryminał Roku 2011. Powieści Ollego Lönnaeusa ukazały się już w dziesięciu krajach.

Jedyna prawda zabiera nas w mroczny, zimowy i surowy krajobraz południowej Szwecji, pełen osobliwych postaci, gdzie napięcie kipi pod powierzchnią, a tęsknota i bezbronność ludzi stają się wręcz namacalne.

Zimowa noc, nad skańską równiną szaleje śnieżyca. Joel Lindgren dostaje telefon. Słyszy głos swojego ojca, Mårtena, z którym nie miał kontaktu od dwudziestu lat. Joel nie potrafi zlekceważyć tej rozmowy, więc wyrusza przez zamieć do rodzinnego miasteczka Tomelilla, gdzie mieszka Mårten.

Znajduje go wiszącego na haku pod sufitem. Na ścianie widnieje napis namalowany czerwoną farbą: Ghadab Allah – Gniew Boga.

Mårten Lindgren zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej kilka lat wcześniej, gdy na swoim obrazie przedstawił proroka Mahometa pod postacią świni. Według wszelkich poszlak teraz przyszło mu zapłacić za swój czyn.

Kiedy policja zatrzymuje podejrzanego o zabójstwo, inspektor kryminalna Fatima al-Husseini zostaje wyznaczona do prowadzenia przesłuchań. Jej spotkania z fanatycznym Osamą al-Dinem przeradzają się w psychologiczne starcie o to, czym jest prawa i kłamstwo, a czym dobro i zło.

Więzy krwi, od których Joel całkowicie się odciął, dają o sobie znać. Kim właściwie był jego ojciec, którego przez całe życie tak nienawidził? Krętaczem, przemytnikiem, niewydarzonym artystą? Im więcej się dowiaduje, tym mniej rozumie. Czy prawda jest tylko jedna, czy może istnieje ich więcej? O tym dowiecie się wkrótce.
# 2012-10-23 08:22
{}
Odpowiedz
2012-10-31 14:16 #
Zbliża się premiera kryminału wyczekiwanego nie tylko przez wielbicieli twórczości Ollego Lönnaeusa, ale także fanów mrocznych, szwedzkich kryminałów. „Jedyna prawda” ukaże się już 5 listopada.

„Jedyna prawda” zabierze nas w mroczny, zimowy i surowy krajobraz południowej Szwecji, gdzie bohater książki, Joel Lindgren, znajduje ojca wiszącego na haku pod sufitem. Na ścianie widnieje napis namalowany czerwoną farbą Ghadab Allah – Gniew Boga. Bohater próbuje odkryć między innymi zagadkę: Kim właściwie był jego ojciec, którego przez całe życie tak nienawidził? Krętaczem, przemytnikiem, niewydarzonym artystą? Im więcej się dowiaduje, tym mniej rozumie. Czy prawda jest tylko jedna, czy może istnieje ich więcej?

„Jedyna prawda” zebrała wiele pozytywnych recenzji nie tylko czytelników, ale również krytyków literackich, którzy dostrzegają odrębny styl autora i umiejętność łączenia wielu wątków.

“Tak jak we wcześniejszych książkach Lönnaeusa najważniejsza tutaj nie jest zagadka samego morderstwa. Najważniejsze są osoby, ich relacje, ich skomplikowane historie, zwroty losu, kiedy w ich życiu dzieje się coś dramatycznego. I naturalnie ważne jest także otoczenie. … W „Jedynej prawdzie” poznajemy także, obok Fatimy i Joela, reportera lokalnego dziennika, …, Siw Wollgren – piosenkarkę i autorkę radosnej kroniki w gazecie, Dragana – obłąkanego hodowcę psów i wiele, wiele innych osobliwości. Czytam i napawam się wyczuciem środowiska i postaciami Lönneausa. A w szczególności jego zdolnością do nadawania miłości mocnej i przekonującej siły w każdej ze swoich historii ...” „Skånska Dagbladet”

Już dziś zapraszamy do zapoznania się z pierwszymi fragmentami.


i kolejne:


Za tydzień będziemy prezentować kolejne odsłony tej niewątpliwej wciągającej literatury.
# 2012-10-31 14:16
{}
Odpowiedz
2012-10-31 15:42 #
No proszę, ja mam zamiar w tym miesiącu (w listopadzie znaczy) przeczytać Pokutę i Wielkie serce Mike'a Larssona, to jak mi się spodoba, sięgnę od razu po Jedyną prawdę:)
# 2012-10-31 15:42
{}
Odpowiedz
@ederlezi
@ederlezi
90 książek 132 posty
2012-10-31 17:32 #
Ja już swój egzemplarz mam i w weekend zamierzam czytać, by jeszcze przed premierą zdążyć z recenzją. :)
# 2012-10-31 17:32
{}
Odpowiedz
2012-11-08 08:38 #
Jesienna nowość, szwedzki kryminał, wielokrotnie nagradzanego Olle Lönnaeusa, zatytułowany „Jedyna prawda”, jest już dostępny w polskich księgarniach.

Sądząc po pierwszych recenzjach - postać Joela Lindgrena, próbująca rozwikłać sprawę zabójstwa ojca, z którym nie widział się dwadzieścia lat, przypadła polskim miłośnikom kryminałów do gustu.

Zapewnie nie tylko dlatego, że zabiera nas w mroczny, zimowy i surowy krajobraz południowej Szwecji. To obraz pełen osobliwych postaci, gdzie napięcie kipi pod powierzchnią, a tęsknota i bezbronność ludzi stają się wręcz namacalne.

Ojcem Joela Lindgrena jest Mårten Lindgren, który zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej kilka lat wcześniej, gdy na swoim obrazie przedstawił proroka Mahometa pod postacią świni. Według wszelkich poszlak teraz przyszło mu zapłacić za swój czyn.

Czy fanatyczny Osama al-Dinem okaże się mordercą?
Czy prawda jest tylko jedna, czy może istnieje ich więcej?

Tym wszystkim, którzy chcą zapoznać się z „Jedyną prawdą”, wydawnictwo REA poleca kolejne fragmenty powieści w interpretacji Wiktora Zborowskiego.
Informacja nadesłana przez wydawcę
# 2012-11-08 08:38
{}
Odpowiedz
Grupa

Książki

Wszystko o książkach
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}