Temat:

Tajemnica brygu „Warsaw” - patronat nakanapie.pl

2011-02-11 15:01 #
21 lutego do księgarń trafi książka Piotra Nawrota Tajemnica brygu "Warsaw". Książkę wydaje Wydawnictwo Papierowy Motyl.

nakanapie.pl objęło patronat nad książką.Statki tonęły i toną z różnych powodów: sztormów, niedoskonałości konstrukcji, błędu człowieka, wojen lub pirackich napadów. Na podstawie danych brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego „Lloyd” oraz innych źródeł historycznych obliczono, że w ciągu ostatnich 2000 lat tonęło przeciętnie ok. 500 statków rocznie. Na dnie mórz i oceanów spoczywa więc około miliona wraków. O jednych wiadomo prawie wszystko, gdzie, kiedy i z jakich przyczyn zatonęły. Wiele jednak przepadło bez wieści, a ich losy pozostają do dzisiaj nierozwiązaną tajemnicą. Wraz ze statkami ginęli ludzie. Pochłonięci przez morski żywioł, pozostawili swych bliskich w rozpaczy lub w złudnej nadziei, że kiedyś powrócą z dalekiej podróży.

By rozwiązać zagadkę morskiej katastrofy i wyjaśnić losy zaginionej załogi, trzeba wiele pracy, cierpliwości i, co najważniejsze, odrobiny szczęścia. Należy przeszukać stoczniowe archiwa, przejrzeć portowe raporty i wykazy handlowe. Należy umieć odczytać pisane ręcznie, najczęściej w różnych językach dokumenty, porównać je z zeznaniami rozbitków i starymi mapami. Ale nie zawsze zdobyta w ten sposób wiedza wystarcza, by odróżnić fakty od legend zasłyszanych w portowych tawernach.
W książce tej prawda historyczna czasami miesza się z legendą, bo nie wszystko udało się odtworzyć, ustalić i udowodnić ponad wszelką wątpliwość.

Piotr Nawrot urodził się i wychował w Warszawie, zawsze związany był z wodą i górami. Jako harcerz żeglował po jeziorach mazurskich, Zatoce Gdańskiej, Morzu Bałtyckim. Na pokładzie jachtów zdobywał doświadczenie i kolejne stopnie żeglarskie. W burzliwych latach osiemdziesiątych, niesiony wiatrem historii, „odpłynął” za ocean. Od dziecka, gdy po raz pierwszy zobaczył Tatry, zafascynowany jest górami. Przygodę z nimi zaczął od wycieczek z plecakiem po szlakach turystycznych, później z liną pokonywał coraz trudniejsze drogi wspinaczkowe, nie tylko w Tatrach, ale i w górach najwyższych. Nurkowania uczył się w zimnych, mrocznych wodach polskich jezior. Zdobyte wtedy doświadczenie przydaje mu się podczas nurkowania wśród wraków i koralowych raf mórz południowych. Mieszka w New Jersey, gdzie od ponad 20 lat pracuje na Uniwersytecie Rutgers w Instytucie Oceanografii (IMCS). Podróżuje po świecie z ciekawości oraz uczestnicząc w wyprawach naukowo-badawczych Często przebywa w Ameryce Środkowej i Południowej, penetrując Andy i dżunglę amazońską. Interesuje się historią i antropologią. Publikuje w prasie polskiej i angielskojęzycznej. Jest autorem ponad dwustu audycji radiowych.
# 2011-02-11 15:01
{}
Odpowiedz
@anek7
@anek7
501 książek 646 postów
2011-02-11 15:24 #
Ha, ha, ha:))
Ze względu na samo nazwisko wypadałoby kupić...
# 2011-02-11 15:24
{}
Odpowiedz
2011-02-21 11:01 #
Anek7 - to będziesz miała szansę, książka trafiła do sprzedaży :-)
# 2011-02-21 11:01
{}
Odpowiedz
AN
@AnnaA
4 książki 4 posty
2011-02-24 17:03 #
Ciekawie zapowiada się, sądząc z opisu. Ale nie wiem, gdzie można ją kupić. Czy tylko u wydawcy? Może ktoś podpowie?
# 2011-02-24 17:03
{}
Odpowiedz
Grupa

Książki

Wszystko o książkach
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}