Temat:

Z zawodu jestem Papieżem. Anegdoty z życia Jana Pawła II - patronat nakanapie.pl

2011-05-13 09:52 #
Dzisiaj do księgarń trafia książka Wolfganga Broera, "Z zawodu jestem Papieżem. Anegdoty z życia Jana Pawła II". Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Virgo

„Z zawodu jestem Papieżem” to zbiór niepublikowanych dotychczas w Polsce ponad 400 anegdot, opowieści i epizodów zaczerpniętych z życia Jana Pawła II. Skrupulatnie spisał je i zebrał w jednym tomie dziennikarz Wolfgang Broer. Premierę książki zaplanowano na 13 maja br.

Jedna z amerykańskich stacji telewizyjnych wysyła do Krakowa znanego publicystę, Jamesa Michenera, aby przeprowadził wywiad z Kardynałem Wojtyłą. Już po nagraniu Michener stwierdza: „Dobrze to wyszło.”
A Karol Wojtyła odpowiada oschle: „Czekam więc na propozycję z Hollywood. Wcześniej byłem aktorem.”


„Z zawodu jestem Papieżem” w całej pełni ukazuje naturę i osobowość Karola Wojtyły. Papież Polak przełamał sztywny watykański protokół na nowo ożywiając w dużym stopniu zapomnianą cnotę chrześcijan – poczucie humoru. Dzięki zebranym epizodom można się dowiedzieć, z jakich licznych względów Jan Paweł II był „pierwszym Papieżem, który…”. Książka prezentuje początki pontyfikatu i kontrast między żywą, spontaniczną naturą Papieża, a etykietą obowiązującą w Watykanie. Opisane sytuacje wyraziście pokazują, dlaczego „Papież ze Wschodu” był tak bardzo kochany i z jakiego powodu cieszył się ogromną popularnością.
 
Wróciwszy do Watykanu ze swojej podróży po Polsce, Jan Paweł II telefonuje do Warszawy i oświadcza Gierkowi: „Poprzez tę wizytę poczyniliśmy kolejny krok ku normalizacji stosunków między państwem a Kościołem w Polsce. Byłoby zatem jak najbardziej na miejscu, aby pozwolono nam teraz na budowę nowej katedry.”
„Nie ma problemu” – mówi Gierek. – „Stawiam tylko jeden warunek: to musi być katedra pod wezwaniem świętego Leonida*.”
„A to nie jest dla nas żaden problem” – odpowiada Papież. –„Ale pod jednym warunkiem. Musicie dostarczyć relikwie.”


(* Chodzi o Leonida Breżniewa, I sekretarza KPZR, o którym było wiadomo, że jest już stary i bardzo schorowany.)

Do każdego egzemplarza książki dołączony jest audiobook (format mp3), na którym Tomasz Kammel czyta pełny tekst książki.

Wydawnictwo Virgo nie przez przypadek zdecydowało się na współpracę ze znanym prezenterem. W 2003 roku prowadził on telewizyjną transmisję uroczystości upamiętniających 25-lecie pontyfikatu Papieża Polaka. Podczas programu Kammel pokazał widzom m.in. rodzinny dom Karola Wojtyły i opowiedział historie z nim związane – zaczerpnięte z książki Wolfganga Broera. Transmisja bardzo spodobała się Janowi Pawłowi II, oglądał ją razem z kardynałem Dziwiszem. Ponoć w trakcie programu szczerze rozbawiony Papież powiedział: „To naprawdę zabawne. Kim jest ten człowiek?”
Właśnie to wydarzenie, osobisty stosunek do książki oraz charakterystyczny głos Tomasza Kammela zadecydowały, że wydawnictwo Virgo powierzyło mu nagranie audiobooka „Z zawodu jestem Papieżem”.
 
Oddając w Państwa ręce tę wyjątkową książkę, pragniemy, by również za jej sprawą Karol Wojtyła, Wujek Lolek, Jan Paweł II, Papież Polak był wciąż wspominany jako człowiek pełen serdeczności i wyrozumiałości dla innych. Papież kochał ludzi, był na nich szczerze otwarty. Był też błyskotliwie dowcipny.

Takim portretuje go ta książka.

Książkę można nabyć w księgarni wydawnictwa
# 2011-05-13 09:52
{}
Odpowiedz
@martagieks
@martagieks
883 książki 205 postów
2011-05-13 09:54 #
Coś dla mnie:)
# 2011-05-13 09:54
{}
Odpowiedz
@anek7
@anek7
501 książek 646 postów
2011-05-13 12:57 #
O, ciekawe...
może stanowić świetne uzupełnienie http://nakanapie.pl/book/619607/kwiatki-b%C5%82ogos%C5%82awionego-jana-paw%C5%82a-ii.htm, które ostatnio kupiłam.
# 2011-05-13 12:57
{}
Odpowiedz
2011-05-17 13:58 #
Jedna z anegdot:

Pierwszy dzień pobytu Papieża w Afryce. W Zairze gotują Ojcu Świętemu entuzjastyczne przyjęcie. Przedstawiciele poszczególnych lokalnych szczepów tańczą przed Wysokim Gościem. Na początku ruchy taneczne są dość spokojne, ale stopniowo rytm przyspiesza przy akompaniamencie licznych bębnów. Pióra we włosach tancerzy wirują w powietrzu, pomalowane na biało ciała drgają w takt muzyki. Jan Paweł II wyraźnie daje się porwać dźwiękom i zaczyna dłońmi wybijać rytm. Kiedy arcybiskup Maluta serdecznie obejmuje spoconego Papieża, afrykański chór zaczyna nagle śpiewać polskie „Sto lat”. Karol Wojtyła komplementuje wykonawców: „Mieszkańcy Zairu bardzo dobrze władają językiem polskim”.
# 2011-05-17 13:58
{}
Odpowiedz
Grupa

Książki

Wszystko o książkach
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}