Temat:

Cyberpunk w filmach i serialach

@temptershell
# 2018-12-11 19:30
Witajcie, na początek co jest nie tak z konwencją cyberpunku we współczesnych filmach i serialach? Moim zdaniem ten gatunek musi ewoluować i koncepcje znane z Ghost in the Shell czy Matrixa to przebrzmiałe konwencje, których nie sposób zaadoptować we współczesnym kinie. Rozwój technologii jest tak szybki, że tylko niektóre pozycje są w dalszym ciągu aktualne. Czekam w dalszym ciągu na neo-cyberpunk z prawdziwego zdarzenia chociaż część serialu Altered Carbon wpisuje się w ramy tej konwencji. Co sądzicie? Jakie filmy czy seriale waszym zdaniem mogą sprostać tym ramom cybernetyzacji przyszłości jaką kreował William Gibson, a byłyby aktualne obecnie?
@mrbiggles
# 2018-12-12 09:52
Altered Carbon bardzo mi się podobał, dobrze pociągnięte tematy śmiertelności i tożsamości. Myślę też że może nie ten klimat - ale kwestie androidów ostatnio bardzo dobrze poruszał Westworld. I ta nazwa "Modyfikowany węgiel" :)
@temptershell
# 2018-12-12 17:07
To prawda, Westworld mimo wszystko jest dzieckiem Crichtona, który świetnie sobie radził w klimatach fantastyki naukowej. Nurtuje mnie Blade Runnera (nowego i starego), gdyż to jeszcze nie był cyberpunk oraz już nie był cyberpunk. Technologia w tym uniwersum przeskoczyła bezpośrednio z ekranów oscyloskopowych na praktycznie nieograniczoną technologię modyfikacji genów i inżynierii genetycznej. Nie ma tam szeroko-pojętej sieci i wirtualnej rzeczywistości.
a co z Ready Player One?
@Ketjow3
# 2018-12-22 00:23
Na wiki (https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyberpunk) mamy pewien zarys odnośnie kultury cyberpunk w filmach i serialach. Warto znać choćby:
- Johnny Mnemonic
- Matrix
- Anime (Texhnolyze, Akira czy seria Ghost in the Shell) a jest tego więcej, niestety aż tak nie siedzę w temacie Anime.
Co do Ready Player One to nie ma tam zbyt wiele odnośnie cyberpunka oprócz tej "sieci GRY". Dla mnie to kino czysto rozrywkowe (nie mające głębii).
A Blade Runner cóż jako fan muszę się zgodzić z @temptershell że "cyber" to nie jest ale KLIMAT to mnie porusza za każdym razem jak wracam.
Zaloguj się aby dodać swoją odpowiedź

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.

Znajdź nas na facebooku

Co słychać?

Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Zapraszamy na konkurs z okazji Dnia Matki
Renowacja kanapy cz.3
Kilka słów o nowościach w serwisie.
Dzieci psychiatryka. Dalsze losy - wywiad z Sarą Romską
Ten wywiad jest inny od wszystkich. Miejscami trudny, ale na pewno godny uwagi.