Fantastyczne opowieści wigilijne
Konkurs

Konkurs książkowy - Fantastyczne opowieści wigilijne
KONKURS ROZWIĄZANY
Najbardziej przypadły Wam go gustu fantastyczne opowieści @su.wiktoriaa, @Mackowy i @AgataGrabowska. Gratulujemy!

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc ruszamy z kolejnym konkursem. Im więcej prezentów książkowych pod choinką, tym lepiej :)
Tym razem mamy dla Was do wygrania 3 książki "Fantastyczne opowieści wigilijne". Co trzeba zrobić, żeby je otrzymać? Jak na ten gatunek przystało, puścić wodze fantazji i wybiec myślami w przyszłość. Jak myślicie, jak będą wyglądały święta za 200 lat? Jak zmienią się tradycje, co pojawi się nowego? Swoje odpowiedzi napiszcie w komentarzu. Książki otrzymają 3 osoby, których pomysły zbiorą najwięcej Waszych głosów.
Regulamin konkursu
Fantastyczne opowieści wigilijne
Fantastyczne opowieści wigilijne
...
7.1/10
Od drogi do Betlejem po drogę ku gwiazdom. Od zaułków warszawskiej Pragi po dziwne obyczaje na odległych planetach. Od cichej nocy po inwazję obcych. Od Świętego Mikołaja po Dziadka Mroza. Od fanta...
    Udział wzięli:
    @dyrcia7 @book.lynn @DieLeseratte @reniarenia @AgataGrabowska
    MA
    @Wiesia @read.my.heart @Aleksandra_99 @mysilicielka @viki_zm @su.wiktoriaa @agata.karolina.sz @Airain @adam_miks @jagodabuch @Mackowy

Odpowiedzi

@jagodabuch
@jagodabuch prawie 3 lata temu
Święta za 200 lat.... Wyobrażam sobie w jaskini. O ile takie jaskinie będą jeszcze istnieć? "Nie wiem jak będzie wyglądała trzecia wojna światowa, ale wiem jak będzie wyglądała czwarta woja światowa - wojna na patyki" :). A co w tejże jaskini...? Nasza choinka będzie wyżłobiona kamieniem na ścianach jaskiń. Naszymi światełkami będą ogniska, które będą nas ogrzewać i "świecić", aż nie dogasną. Naszym posiłkiem Wigilijnym będzie, to co uda nam się złapać w jaskini lub wyhodować w tak trudnych dla nas warunkach. Bo na powierzchni nie da się żyć. Prezentem - będzie kolejny dzień życia....
@Airain
@Airain prawie 3 lata temu
Już wkrótce Dzień Przesilenia Zimowego, obchodzony jako Boże Narodzenie przez postchrześcijańską frakcję wyznawców Powszechnie Akceptowalnego Standaryzowanego Monobóstwa. Dostępna jest najnowsza wersja Celebracyjnego Hologramu Ozdobnego Integrowanej Nakładki Konsumpcyjno-Alkoholowej (C.H.O.I.N.K.A.). Niezapomniane efekty wizualne dla twoich nerwów wzrokowych! Nowe programy w generatorze smaków ("kutia" i "turrón")! Usprawniliśmy przewodzenie zapachowe - "pierniki" nigdy nie pachniały jeszcze tak rozkosznie! Rozszerzenie łącza pozwala dzielić te same doznania grupie do 25 osób! Nie musicie już dyskutować o wrażeniach - poczujcie je wspólnie!
Nakładka pasuje do wszystkich typów łączy mózgowych. Uruchomienie programu 24 grudnia o 16.00. Zainstaluj już dziś!
@su.wiktoriaa
@su.wiktoriaa prawie 3 lata temu
Święta za 200 lat.. Opłatek zostaje zamieniony na wymianę życzeń na kolejnym nowym portalu społecznościowym dla rodzin. Choinki nie ma - po co, jeśli można ją wyświetlić na telewizorze. Kominek zastępuje Elektryczna grzałka- wychodzi taniej. W święta nie jest już ważna idea narodzenia Chrystusa - każdy jedynie chce dostać i dać jak najlepszy prezent. Potrawy nie są już zrobione tak jak kiedyś, zastępują je wymyślne potrawy, które nawet nie przypominają o tradycjach bożego narodzenia. Włączone są lampki, dom jest przystrojony, lecz brak jest klimatu świąt. Każdy myśli jedynie o tym, ile pracy będzie miał, gdy święta się skończą.
@agata.karolina.sz
@agata.karolina.sz prawie 3 lata temu
24 grudnia 2220

Kazik wszedł do domu i chwycił malutką elektroniczną płytkę, leżącą na półce przy drzwiach. Umieścił ją sobie za uchem, gdzie automatycznie połączyła się z wszczepionym pod skórę mechanizmem, natychmiast usuwając z jego świadomości wszelkie myśli o pracy. Nie każdego stać na taki wydatek, ale Kazik na szczęście mógł sobie pozwolić na ten luksus. Jego żona miała identyczne urządzenie.

Odprężony, wszedł do kuchni, gdzie żona klikała właśnie odpowiednie nazwy na panelu obok lodówki, zamawiając w restauracji wigilijne potrawy. Na co dzień korzystali z pastylek, dostarczających organizmowi potrzebnych substancji odżywczych, i ze sprayów o smakach ich ulubionych dań. Ich żołądki jednak wciąż były przystosowane do trawienia staromodnych posiłków dzięki praktyce niedzielnych rodzinnych obiadów. Dziś również mieli zjeść po dawnemu - pielęgnowanie tradycji było dla nich bardzo ważne.

Kazik przywitał się z żoną i zawołał dzieci, bawiące się na piętrze, by wspólnie z nimi wcisnąć umieszczony w ścianie przycisk, uruchamiający hologram świątecznie przystrojonej choinki. Mężczyzna ze zgrozą pomyślał o dawnym zwyczaju ścinania drzewek - to praktyka zabójcza dla środowiska. Dziś za ułamanie jednej gałązki musiałby zapłacić wysoką grzywnę. Nie opowiadał dzieciom o tej tradycji - nie chciał, żeby miały koszmary.

Przy wyświetlonej choince cała rodzina rozpoczęła wspólne kolędowanie i Kazimierz nareszcie poczuł, że nadeszły upragnione Święta.
@viki_zm
@viki_zm prawie 3 lata temu
Mam nadzieję, że Święta Bożego Narodzenia nie zmienią się bardzo nawet na przestrzeni 200 lat. To chyba najpiękniejszy okres w roku i bardzo chciałabym, aby takie pozostały. Mam nadzieję, że tradycje, które są teraz dalej będą przekazywane z pokolenia na pokolenie i to właśnie dzięki nim pozostanie klimat Świąt. Co w takim razie się zmieni? Chciałabym, by za 200 lat była możliwość zamówienia prawdziwego śniegu na okres Świąteczny, by tego śniegu mogło być tyle, by każdy był zadowolony. Z takich mam nadzieję bardziej realnych marzeń chciałabym również, by za 200 lat ludzie byli bardziej życzliwi i robili jeszcze więcej dobrych uczynków. By żadne dziecko nie musiało spędzać Świąt poza domem, w szpitalu, czy innym miejscu. By każdy dorosły człowiek mógł spędzić ten czas w gronie swoich najbliższych w ciepłym domu. Mówi się, że w świątecznym okresie zdarzają się cuda, więc być może nie potrzeba 200 lat, by chociaż druga część moich planów się spełniła? :)
@read.my.heart
@read.my.heart prawie 3 lata temu
Za 200 lat święta praktycznie wcale nie będą przypominać teraźniejszych. Być może pozostaną tylko opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ciężko mi określić jak dokładnie to będzie wyglądało. Myślę, że technologia rozwinie się do tego stopnia, że wigilia nie będzie obchodzona tylko z najbliższymi. Możliwe, że w formie hologramów (lub czegoś w tym rodzaju - kto wie co jeszcze ludzie wymyślą ) we wigilię będzie można spotkać się z ludźmi z całego świata. Dzięki temu ludzie będą sobie bliżsi, bo tak naprawdę wszyscy na świecie jesteśmy jedną wielką rodziną.

@Wiesia
@Wiesia prawie 3 lata temu
Święta za 200 lat będą obchodzone tak jak dotychczas, bo kto dba o tradycję, będzie ją przekazywał dzieciom i wnukom.
200 lat to nie tak dużo, ale na pewno technologia będzie nadal się rozwijać i może każdy będzie mógł zamówić sobie chmurkę sypiącą śniegiem (w kolorach do wyboru)

Ps.
A co do Kevina, to w postaci hologramu, będzie z nami w domu. :D
MA
@marzena.pietrzyk prawie 3 lata temu
Za 200 lat święta będą piękne, bo bez PISu.
@mysilicielka
@mysilicielka prawie 3 lata temu
Oj, za 200 lat to będzie się wysyłać pocztówki świąteczne na Marsa, wspomnicie moje słowa! 😅
Sztuczne mięso będzie już na porządku dziennym, więc odpadnie zabijanie karpia.
Choinka będzie tak naprawdę androidem, który jak trzeba to i zatańczy, i zaśpiewa.

Pomimo wszystkich udogodnień i kosmicznej nanocybertechnologii nie zmienią się takie rzeczy, jak:
- za kwaśny barszczyk mamy (inteligentny mikser się starał, ale mamy nie pokonasz),
- fochy siostry, bo dalej nie jest sławna, piękna i bogata (albo właśnie jest? nie zrozumiesz),
- tata, który po raz 50 opowiada tę samą historię i dlaczego się z nim nie napijesz (och...),
- ten jeden zakłopotany nastolatek, który bardzo chciałby już być wśród rówieśników, a nie ze starymi ludźmi.
@adam_miks
@adam_miks prawie 3 lata temu
Śnieg spadnie nagle i oczekiwanie. Nagle dla dzieci. Oczekiwanie dla programistów z Cyberpunk Ltd. Company. Zaprogramowali biały puch już wiosną.
Pod choinką strojną w gadżety opisywane w wielu książkach z serii cyberpunkowej fantazji. Kiedy opisywano świat 2020 roku fantazjowano. Minęło tych parę latek - i Słowo ciałem się stało. Nie zapominano skąd ten cytat, kto chciał, ten wierzył. Kto nie, ów wzruszał ramionami. Zresztą wzruszeń było aż pod dach. Nie tylko dach kościołów gdzie żłóbek przedstawiano za pomocą laserów i awatarów. Wszędzie rozbrzmiewają tradycyjne kolędy, znane od czasów niepamiętnych. Leją się łzy nad tymi fragmentami Biblii, w których czytamy o Narodzinach.
Pod choinką dzieci odnajdywały książki zapisane w pdf bądź w nieznanych nam dotąd formatach. Najpopularniejszym tytułem będą "Chłopi" Władysława St. Reymonta. Młodzi uczą się z tej powieści tradycji przodków, starsi przymykają oczy. Ze wzruszenia?
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 prawie 3 lata temu
Święta za 200 lat.... Hmm... Więc to będzie tak
-Kochanie pospiesz się! Znów spóźnimy się do moich rodziców. Wiesz przecież, że podróż na Marsa trwa aż 20 minut.
-Już, już zakładam tylko odblaskowy garnitur.
-No tak, bo ty zawsze musisz się popisać znajomością mody. - powiedziała kobieta ubrana w spódnicę z paskiem odblaskowym.
-A jak myślisz, przecież twoi rodzice są wymagający. Przesłałaś już prezenty, by były pod choinką u nich?
-Tak, tak. Maszyna transportująca już dwie godziny temu je dostarczyła, no i oczywiście spakowała. Mama dała znać, że musimy zabrać ją do serwisu, bo prawie przewróciła ich choineczkę.
-Jak oni mogą trzymać się tej starej tradycji, przecież teraz najmodniejsze są wystrojone wieszaki. Widziałaś jak sąsiedzi zrobili to. Lewitujące bombki wokół wieszaka i pięknie ruszający się łańcuch!
-Tak, tak. Pospiesz się jak zaraz nie pojedziemy to się spóźnimy.
-Już, już.
Już w domu rodziców kobiety.
-Och kochani nareszcie jesteście. Widzieliście już pierwszą planetę wychodzącą na północnym-wschodzie, bo nie wiem czy można zacząć już kolację. - ucieszyła się mama kobiety
-Tak, tak. Wyszła przed chwilą. - powiedział starszy pan.
-To dobrze, bo akurat jedzenie ma idealną temperature.- powiedziała zachwycona matka.
- Najpierw wysłuchajmy honorowego apelu naszego władcy! Przecież to długa tradycja. - powiedział młodszy mężczyzna.
-Ty się na tradycjach nie znasz! - powiedział starszy pan.
-Już przestańcie, jest Wigilia, chociaż raz w roku proszę wieczór bez polityki! - wkurzyła się młoda kobieta.
-Dobrze, dobrze. Już siadajmy.
I tak w milczeniu wysłuchali apelu, połowa towarzystwa była nim zachwycona. A reszta wiadomo...
A prezenty, cóż jak to prezenty były takie udane i takie mnie udane, ale każdy udawał, że wszystko jest niesamowite.
@AgataGrabowska
@AgataGrabowska prawie 3 lata temu
Mam wrażenie, że ludzie zapominają co świętują w trakcie Bożego Narodzenia. Liczą się prezenty. pyszne jedzenie, choinka. O narodzinach Jezusa nikt już nie pamięta.

Za 200 lat święta nie będą kojarzyć się już ze śniegiem. Ze względu na zmiany klimatyczne, śnieg już teraz jest rzadkością. To nie są już te czasy, gdy nie można było otworzyć drzwi do domu bo tyle nasypało białego puchu.

Myślę, że za 200 lat nie będzie zwyczaju zostawiania dodatkowego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Ludzie już teraz się znacznie od siebie oddalają, nikt nie wpuściłby do domu obcego człowieka. Dodatkowo teraz święta kojarzą się nam ze spotkaniem z całą rodziną. Niektórzy pokonują wiele kilometrów, żeby spędzić ten czas ze swoimi bliskimi. Uważam, że za 200 lat kolacja wigilijna i ogólnie święta będą odbywać się tylko w najbliższym gronie domowników, nikomu nie będzie chciało się ruszyć tyłka.

Kolejna tradycja, która według mnie zaniknie to dzielenie się opłatkiem. Już teraz ludzie mają problem z życzliwością. Cieszą się z cudzego nieszczęścia, nikt nie będzie w stanie składać świątecznych życzeń. Kolejna tradycja to dzielenie się o północy opłatkiem ze zwierzętami. Nie wiem jak Wy, ale ja pamiętam jak u mojej babci jeszcze były krowy. O północy brało się specjalny opłatek i dawało zwierzakom. Legenda głosiła, że zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Bardzo miło wspominam ten okres oczekiwania, co mi ta krowa powie. Niestety nigdy nic nie powiedziała ale ludzie bardziej dbali o zwierzęta i ten zwyczaj był tego przykładem. W przyszłości tego nie będzie, już teraz to zanika.

Jeśli chodzi o choinki to nasza planeta będzie do tego stopnia zanieczyszczona, że zabronione będzie wycinanie świątecznych drzewek. Choinki będą wykonywane z papieru albo innych przyjaznych dla środowiska materiałów. Będą zdecydowane mniejsze, niż te które mamy obecnie. Nieruchomości są w cenie dlatego mieszkania i domy będą tworzone o coraz mniejszej powierzchni dlatego też choinki będą mikroskopijne :)

Nie będzie się już przestrzegać postu w Wigilie, a całe święta stracą religijny charakter. Człowiek nie lubi się czegoś wyrzekać, dlatego też nie ograniczy się do jednego dużego posiłku. Przecież skrupulatnie liczone kalorie nie będą się zgadzać. Święta będą miały całkowicie świecki charakter. Już teraz wiernych z roku na rok coraz bardziej ubywa, następuje rozluźnienie relacji z Kościołem. W moim dzieciństwie Pasterka to była tradycja, nie było świąt bez tej mszy. Niestety, z roku na rok ludzi jest coraz mniej zarówno na Pasterce, jak i na mszach w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Zdecydowanie zmienią się potrawy serwowane na wigilijnym i świątecznym stole. Tak bardzo popularna jest teraz dieta wegańska czy bezglutenowa. Zamiast pieczonego mięsa i sałatek ociekających majonezem za 200 lat zastaniemy tofu i wyroby z soi.

Prezenty będą zdecydowanie droższe i bardziej okazałe niż te, które są obecnie. Już teraz można zauważyć ten trend nie tylko w odniesieniu do świąt ale np. do Pierwszej Komunii. Zamiast roweru dzieci otrzymują drony czy skutery. Również prezenty Bożonarodzeniowe znacznie zwiększą swoją wartość.

Mikołaj już teraz stał się symbolem prezentów, a nie samej postaci świętego. Już teraz, mało kto wie kim naprawdę był św. Mikołaj. Postać ta stała się symbolem konsumpcjonizmu a z prawdziwym świętym ma niewiele wspólnego. Jest to jeden z pretekstów do dodatkowych prezentów, i za 200 lat pogłębi się to jeszcze bardziej.


@reniarenia
@reniarenia prawie 3 lata temu
Świeta za 200 lat hm....Przed 200stu laty też świętowano Boże Narodzenie, tradycje choć nieco zmienione przetrwały. Jednak nie wszyscy świętują już pamiątkę przyjścia Jezusa, a jedynie zimową przerwę od pracy, co prawda z choinką i prezentami, ale bez wiary... A za 200 lat cześć ludzi nadal będzie świętować Boże Narodzenie, przecież chrzescijanswo trwa już ponad 2tys lat. Tradycje pewnie ulegną zmianie, na choince będą wisieć elektroniczne gadżety, na stole wigilijnym karp bez ości genetycznie modyfikowany. Śniegu raczej nie będzie,biorąc pod uwagę zmiany klimatu, Mikołaj więc zmieni strój na bardziej przewiewny. Ale obdarowywanie prezentami bliskich i przyjaciół pozostanie....Mam taką nadzieję...
@book.lynn
@book.lynn prawie 3 lata temu
Święta za 200 lat? Mam nadzieję, że tradycja przetrwa tyle czasu...

Zmiany klimatycznedoprowadzą pewnie do tego, że zamiast choinek w grudniu przystroimy palmy, a Mikołaj z sympatycznego, pulchnego dziadka przerodzi się w napakowanego surfera, który 11 miesięcy spędza na zmianę na wybrzeżu i na siłowni.
Ludzie będą oglądać filmy przedstawiające stare tradycje, a białe obrusy i sianko pod nimi zobaczą tylko w regionalnych muzeach...
Przetrwają za to dobro i chęć obdarowywania nim wszystkich potrzebujących 🎁🎄
@DieLeseratte
@DieLeseratte prawie 3 lata temu
Ciężko wyobrazić sobie Święta za 200 lat, ale bardzo bym chciała, żeby ludzkość w końcu się opamiętała i zwolniła trochę tempo życia, co wpłynie na poprawę kontaktów z bliskimi i będziemy mieć dla siebie znacznie więcej czasu wolnego. Święta będą wtedy naprawdę niezwykłe w swojej prostocie. Nie będziemy patrzeć na takie drobiazgi, jak to ile potraw mamy na stole, czy mieszkanie jest perfekcyjnie wysprzątane i czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Najlepszym prezentem będzie wolny czas, który poświęcimy w te dni naszej rodzinie i przyjaciołom, a którego dzisiaj mamy tak niewiele. Ludzie będą znów ze sobą rozmawiać przy świątecznym stole. Będą słuchać siebie nawzajem, a nie tylko słyszeć. Wróci to, czego od kilku lat tak bardzo nam brakuje - śnieg. Znów będzie można zjeżdżać na sankach z górki pod swoim domem ;) Oprócz tego z całą pewnością będziemy odwiedzać inne planety, na których być może spotkamy obce istoty i okaże się, że one również za naszym przykładem obchodzą Święta Bożego Narodzenia z najbliższymi ;) Takich Świąt życzę wszystkim i teraz i za 200 lat - z życzliwymi ludźmi, bo to chyba największa wartość.
@dyrcia7
@dyrcia7 prawie 3 lata temu
Za 200 lat święta będą jeszcze bardziej magiczne, ponieważ będziemy żyć o wiele dłużej. Przy wigilijnym stole zasiądą wnuki, prawnuki, dzieci, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Starsi będą opowiadać młodszym " jak to kiedyś bywało". Dzieci będą chętnie słuchać i nie dowierzać, że kiedyś istniały starodawne smartfony, ipody, telefony komórkowe. Po świętach wszyscy będą mogli wsiąść do rakiety i pojechać na Wenus by pojeździć tam super rakietami i super nartami. Koło sylwestra ludzie będą lecieć np. na Marsa by oglądać błyski fajerwerków z Ziemii.
@Mackowy
@Mackowy prawie 3 lata temu
Za 200 lat nikt już nie będzie pamiętał co świętujemy, tak jak dziś mało kto pamięta, że kiedyś w tym czasie w roku nasi pogańscy przodkowie świętowali przesilenie zimowe. Jedno jest jednak pewne, o ile oczywiście ludzkość jakoś przetrwa nadchodzące dwieście lat, to gdzieś na pewno puszczą Kevina ...
nakanapie.pl
© 2023
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl