Zbuduj swoje finansowe mięśnie z pomocą ulubionego trenera finansowego Ameryki! Jeśli chcesz zmienić swoje wydatki w jędrny budżet, a liche konto w banku w napakowany pieniędzmi bankomat, zaprasza...
Niesamowity wniosek, który wyniosłam z książki był cytat z Harry Potter i Więzień Azkabanu towarzyszący mi odkąd go usłyszałam po raz pierwszy:
„ Poza tym świat wcale nie dzieli się na dobrych ludzi i śmierciożerców, bo wszyscy mamy w sobie tyle samo dobra co zła. Tylko od nas zależy, jaką drogą pójdziemy”.
Powiedział te słowa chrzestny Harrego – Syriusz Black skierowane do niego w czasie ich wspólnej rozmowy. Fragment mówi o tym, że każdy z nas ma ziarenko plonu i goryczy, tylko to od indywidualności człowieka zależy na jakiego chce wyrosnąć i jaką ścieżką życiową podążać. Bardzo mądre słowa, poruszające kwestie moralności człowieka, jego postawy do świata i innych ludzi.
Myślę, że jednym z ciekawszych i dających do myślenia cytatów jest stwierdzenie, które pochodzi z książki "Jak czerpać radość z pracy" autorstwa Marie Kondo i Scotta Sonenshein'a. Brzmi ono:
"Uporządkowanie swoich zajęć da ci głębsze poczucie własnego ja i swoich prawdziwych priorytetów. Dostaniesz dzięki niemu znacznie więcej niż tylko obraz tego, jak spędzasz dni - a mianowicie sposób na to, aby uczynić każdy dzień lepszym."
Z tymi dwoma zdaniami zagadzam się w 100%. Porządek jest bardzo ważny zarowno w życiu prywatnym jak i w życiu zawodowym. Wielu z nas cierpi na notoryczne bałaganiarstwo, przez które można narobić sobie niemałych kłopotów. Jeden zgubiony dokument może oznaczać stratę zaufania ze strony swoich współpracowników czy szefa. Utrzymanie ładu we własnym życiu pomaga nam nie tylko w wynikach w pracy, ale też stanowi pewnego rodzaju rytuał, daje nam poczucie satysfakcji, a także pozwala nam pokazać i poczuć, jakie podejście mamy dla samych siebie. Sprzątanie - niby trywialna rzecz, a jednak harmonia, bezpieczeństwo i spokój, które nam daje, są nieocenione. Dzięki temu osiągniemy uczucie przyjemności w pracy, a co za tym idzie również w innych częściach naszego życia. Jako podsumowanie mojego wywodu podam jeszcze jeden cytat również pochodzący z tej samej książki.
"Radość w pracy budzi radość w życiu."
Jednym z moich ulubionych jest fragment "Olimpias" Karola Bunscha. Brzmi on następująco: " Tu każdy głupiec, który sie do niczego innego nie nadaje, trudni się polityką. Ale psó się nie obawiam, ponieważ są to bratnie dusze. Tak samo jak ja nie uznają praw ni granic [...] Tu polityką zajmują się ci, co nie potrzebują pracować, żeby jeść. Pyskują od rana do wieczora to na Pnyksie, to w teatrze, to w rynku, uchwalając raz to, raz owo, zależy, kto drugiego przegada, a potem idą do heter, nie troszcząc się zgoła o wykonanie ani co z tego wyniknie. Im kto ma wiekszą gębę, tym większym jest politykiem". Cytat może jest nietypowy, ale świetnie oddaje to, jak wygląda nasza Polska rzeczywistość. Co więcej, kilka lat temu sam miałem okazje brać udział w życiu politycznym, choć na lokalnym szczeblu. I wierzcie mi, takiego zakłamania, takiej sprzedajności, złośliwości i perfidii, nie spotkałem nigdy wcześniej. Dlaczego to zmieniło moje życie - przekonałem się, ze niezależnie od poglądów politycznych, nasi politycy są złymi ludźmi, zapatrzonymi tylko w spełnianie swoich potrzeb. I raczej nigdy nie wezme już udziału w czymś, co zwiemy polską polityką.
ps - pewnie są i dobrzy politycy, są oni jednak niewidoczni w sferze publicznej, i niestety, nie miałem okazji ich poznać
Książki pozwalają nam uotżsamić się z tym co czytamy. Każde słowo interpretujemy przez pryzmat własnych doświadczeń, przeżyć, a nawet osobowości. Dlatego też, cytaty, nawet gdyby pochodziły z jednej książki, mogą znaczyć zupełnie coś innego. W tym właśnie tkwi magia literatury.
Przed laty trafiłam na książkę Bięgnąca z wilkami, wtedy jej nie zrozumiałam, dzisiaj ma dla mnie ogromne znacznie. Mój ulubony cytat pochodzi właśnie z niej a brzmi następująco:
Pamiętajcie, mówimy, że kwiat kwitnie, niezależnie od tego, czy jest w połowie, w trzech czwartych czy całkowicie rozwinięty.
Każda z kobiet, bez względu na to gdzie teraz się znajduje, co robi i kim jest, powinna pamiętać, że jest właśnie jak ten kwiat. Musi zdać sobie sprawę, że drzemie w niej ogromna siła, którą tylko ona może wydobyć na światło dzienne. Kochaj siebie za to jaka jesteś!
Do mnie najbardziej przemówiła książka "7 minut po pólnocy" Patricka Nessa.
Żeby wyjaśnić co dokładnie mnie w niej poruszyło przytoczę cytaty:
"Nie piszesz swojego życia słowami - rzekł potwór- lecz działaniami. Nie jest ważne, co myślisz. Liczy się tylko to, co robisz."
"Niekiedy ludzie muszą najmocniej okłamywać właśnie samych siebie."
"Wiesz, że twoja prawda, ta, którą skrywasz przed światem, jest tym, czego najbardziej się boisz."
Historia Conora, który jest jeszcze dzieckiem, gdy jego mama zaczyna chorować niejednokrotnie przyprawiła mnie o dreszcze. Los, w tak młodym wieku stawia przed nim przeszkodę bardzo trudną do pokonania. Każdemu człowiekowi jest ciężko przyjąć do wiadomości, że bliska mu osoba umiera. A co ma zrobić dziecko?
Conor wypiera wszystkie złe myśli. Z jednej strony jest bezsilny, a z drugiej stara się walczyć.
Pewnego dnia odwiedza go potwór - cis rosnący niedaleko domu chłopca. Przychodzi po to, aby opowiedzieć 3 historie. Jest jednak jeden warunek - Conor musi przedstawić tę ostatnią.
Jak się okazuje ból, który dusił chłopca od środka, nie pozwalał mu normalnie żyć. Strach przed stratą matki stawał się coraz bardziej paraliżujący.
Wszystko zmieniło się, kiedy Conor zdał sobie sprawę, że chce, aby to wszystko się już skończyło, nie ma siły walczyć...
Dzięki tej pięknej, a za razem przerażającej historii, nauczyłam się, że nigdy nie warto się okłamywać. Człowiek musi żyć tu i teraz. Zadręczanie się sprawami, na które i tak nie mamy wpływu nie ma najmniejszego sensu. Warto zastanowić się czego tak naprawdę od życia oczekujemy. Czy na pewno jesteśmy fair wobec samych siebie.
Niekiedy, to właśnie te smutne i złe doświadczenia uczą człowieka, że nie zawsze jest tak, jak byśmy sobie wymarzyli.
W książce Marty Grzebuła pod tytułem Samotność twórcy. Klątwa dwa razy w książce pojawia się pewien wiersz. Jego pierwsze trzy wersy brzmią tak:
Nikt nie podetnie mi skrzydeł...
Nie ma na świecie takiego jadu, takich słów
Które unicestwiłyby moje marzenia...
Od dziecka miałam podcinane skrzydła co jakiś czas. Robili to najczęściej moi znajomi, osoby z klasy, czasem nawet nauczyciele. Natomiast rodzice zawsze starali się mnie wspierać, jednak wiadomo czasami nie chcieli bym coś robiła, bo po co mi to? Od pewnego czasu zdanie innych ma dla mnie inne znaczenie. Ostateczna decyzja należy do mnie, i jeśli ja sobie nie podtnę skrzydła to dopiero wtedy mam problem. Nikt inny nie jest w stanie tego zrobić. Dzięki temu do dziś gram w piłkę, podejmuje nowe wyzwania, pomagam innym i żyje tak jak chce ja, nie jak ktoś mi mówi.
Zawsze ceniłam twórczość tekściarzy, którzy pisali znakomite słowa umieszczone w piosenkach. Tym razem posłużę się cytatem pochącym z biograficznej książki autorstwa Pana Jacka Cygana pt. '' Życie jest piosenką'', a brzmią one następująco:
'' Tekściarz jest jak szewc, który musi zrobić buty na termin"
Autorem ich jest śp. Wojciech Młynarski.
Pomaga mi ten cytat, abym nigdy się nie poddawała, a przy tym zachowała, zimną krew nie zapominając o obowiązkowości powierzonym nam zadań, która odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu.
Największe aktywa stanowi nasz umysł.
"Bogaty ojciec, Biedny ojciec" - Robert T. Kiyosaki
Ten cytat przemawia do mnie najbardziej, ponieważ to od nas samych zależy czy naszą pracę i nasz czas spożytkujemy na coś, co przyniesie profity.
Książka, która wiele mnie nauczyła o człowieku i człowieczeństwie to "Najgorszy człowiek na świecie" Małgprzaty Halber. Pokazała mi ona, że każdy człowiek, którego spotykamy ma mnóstwo problemów, których nie widać, bo przecież ma super pracę, chłopaka itp. Często nie wiedząc o tym w jak trudnej sytuacji życiowej aktualnie jest taka osoba swoimi słowami, brakiem uwagi, obojętnością i prześmiewczym podejściem do poruszanych ważnych tematów możemy nie tylko ją zranić, ale też zaszkodzić. Dodatkowo pozycja ta bardzo dokładnie pokazała mi tę stronę alkoholizmu i ogólnie uzależnienia jakiej nie znałam: ciągły strach, bezsilność, brak zrozumienia od osób pozornie bliskich i nawet od osób takich jak lekarze. Nie zdawałam sobie sprawy, że choroba ta jest tak bagatelizowana przez społeczeństwo i osoby uzależnione nie mają gdzie szukać pomocy. Dodatkowo jest to kompendium wiedzy o ludzkich emocjach i o tym dlaczego warto rozmawiać o uczuciach i pogodzić się z tym, że czujemy. Polecam każdemu z całego serca tę książkę.
"Jeśli notorycznie uciekamy od życia, od prawdy, to człowiek w końcu ani nie jest szczęśliwy naprawdę, ani nie żyje naprawdę. Żyje udając."
Ja napiszę krótki cytat z "Siewcy Wiatru" Maji Lidii Kossakowskiej, ale jaki dobitny :
"Nie przewrócę się, nawet się kurwa nie potknę..."
Krótki, acz jaki w dzisiejszych czasach na czasie :)
“Im robimy się starsi, tym bagno, w którym tkwimy, staje się głębsze.” L.J. Shen "Pretty Reckless. Tom 1"
Ze swoich podręczników do mikroekonomii i makroekonomii Davida Begga dowiedziałam się o tym jak niewiele wiem o otaczającym mnie świecie i że jest on o wiele bardziej skomplikowany niż mi sie wcześniej wydawał. Świat i nasze życie jest jedną wielką grą. Rządzący rozdają karty a my musimy grać tym, co nam da. Czasem mamy dobrą passę, czasem jest odwrotnie. Pytanie tylko kiedy ta "rozgrywka" się zakończy i kto będzie wygranym ...
Wszyscy powinniśmy więcej czytać, dowiadywać się o tym co dzieje się wokół nas, ponieważ głupim społeczeństwem dobrze się rządzi. Można dać mu słabe karty i mówić, że wygrywa.
Tillie Cole - Nasze życzenie
1.Kiedy śmierć wisi ci nad głową, uświadamiasz sobie, że twoje pragnienia wcale nie są tak wielkie. I wszystko sprowadza się do jednej rzeczy – miłości. Rzeczy materialne i idealistyczne dążenia znikają jak umierająca gwiazda. Pozostaje tylko miłość, która jest celem naszego życia.
2. Strata najbliższych może sprawić, że świat wydaje się mroczny, ale uświadomiłam sobie, że nawet jeśli te osoby znikają fizycznie, tak naprawdę nigdy nie odchodzą.
Paolo Coelho w "Podręczniku wojownika światła" napisał:
Wojownik wie, że nie istnieje ani lepszy ani gorszy, bo wiem każdy otrzymał w darze talenty potrzebne mu, by iść własną drogą.
Bardzo pomogło mi to zaakceptować moje słabości, ale i wybrać swoją drogę. Nie należy bowiem patrzeć na innych, a na siebie. Nieważne, jak wyglądają inni, liczysz się Ty i Twój świat. Nie należy poddawać się krytyce! Minęło trochę czasu, zanim to zrozumiałam...
Drugi cytat, który jest dla mnie niezwykle cenny to ten, który pomógł mi po śmierci bliskiej osoby:
Prawdziwy ból poznaje ten, komu los zadaje ranę tak głęboką, że w porównaniu z nią wszystkie wcześniejsze wydają się jedynie zadrapaniami.
Pochodzi z "Księgi luster" E. O. Chirovici. Jest to prawda. Żaden ból nie jest tak silny jak świadomość, że już nigdy nie porozmawiasz z tą osobą.
Mam trzy ulubione, dające kopa cytaty. I wszystkie z tej samej książki - "Panika" Klaus Bernhardt
1. "Tylko my odpowiadamy za własne życie. Jest ono zbyt krótkie, by trwać w nieszczęśliwym związku, na marnym stanowisku albo w towarzystwie, w którym nie możemy cieszyć się uznaniem i sympatią. Nauczmy się życia zgodnie z maksymą Henry'ego Forda: kochaj to, co cię spotyka, zostaw to za sobą albo coś zmień, jeśli ci nie odpowiada."
2. "Tylko naładowana bateria jest źródłem energii. Zdrowy egoizm to warunek niezbędny, byśmy zdali egzamin jako życiowi partnerzy, rodzice i pracownicy."
3. "Nie chodzi o to, by wyzbyć się strachu, lecz o to, by na powrót otoczyć się ludźmi, z którymi czujemy się dobrze, i podjąć się zadań które przyniosą nam zadowolenie. Jeśli to zrobimy, strach zniknie równie szybko, jak się pojawił."