Zmiana na lepsze
Konkurs

Konkurs książkowy - Zmiana na lepsze
KONKURS ROZWIĄZANY
Zdecydowanie powinniśmy otworzyć na naszym forum kącik porad. Jesteście w tym świetni! A książki wędrują do: @MoniqMoniq, @janmuz48, @spirit87

Koniec roku to zazwyczaj czas przemyśleń, podsumowań i słynnych postanowień, które podobno większość ludzi porzuca po pierwszych trzech tygodniach stycznia :) Niektórym ludziom jednak taka zmiana bardzo by się przydała. Tylko jak mają to zrobić? Może Wy macie pomysł?

Podajcie 10 zasad, jak zmienić palanta?

Trzy odpowiedzi nagrodzimy książkami "Jak naprawić palanta"
Powodzenia!
Regulamin konkursu
Jak naprawić palanta. Instrukcja w 10 krokach
Jak naprawić palanta. Instrukcja w 10 krokach
Anna Craft
8.1/10
Cykl: Stackhouse, tom 1
Wredny szef, ambitna stażystka i… miłość, której nie było w planie! Gdyby istniała nagroda dla najbardziej złośliwego przełożonego, Alexander Stack wygrałby w przedbiegach. Chyba że na jego drodze...
  Udział wzięli:
  @janmuz48 @melkart002 @paczek_grubas @kerim @dyrcia7 @spirit87 @paulina2701 @wiki820 @Anna30 @MoniqMoniq @mara89 @SunaiConte @Elfik_Book @Aleksandra_99 @viki_zm @phd.joanna @Gosia

Odpowiedzi

@Gosia
@Gosia ponad rok temu
1. Nigdy nie chwalić jego zachowania, a już w szczególności publicznie!!!
2. Dawać dużo zadań domowych do wykonywania!!
3. Zostawiać do opieki dzieci i to bardzo często, a samemu wychodzić z domu!!!
4. Zaczynać dzień od stawiania wymagań i listy rzeczy do zrobienia!
5. Podkreślać każde idiotyczne zachowanie!
6. Nie zapominać o stawianiu wygórowanych wymagań.
7. Ripostować wszystkie nieprzyjemne odżywki!
8. Sprowadzać na ziemię, gdy zbytnio wyfruwa w obłoki!!
9. Zapominać o jego ważnych daniach, gdy on zapomina o naszych.
10. Kusić, ale trzymać na dystans!!!!
@phd.joanna
@phd.joanna ponad rok temu
1. Określić liczebność obu drużyn proporcjonalnie do liczby członków rodziny/ grupy przyjaciół.
2. Zamiast wielkiego boiska używać do gry własnego salonu, także nieregularnej powierzchni pomiędzy meblami; w miesiącach letnich terenu parku, polany, ogródka (niekoniecznie własnego).
3. Zamiast drewnianych kijów w przestrzeni zamkniętej używać złożonych na 8 bawełnianych ręczników kąpielowych lub pieluch tetrowych.
4. Uczestników nie dzielić na niebo i piekło, a na niebo i niebo (nierównościom społecznym i stygmatyzacji mówimy: NIE!)
5. Do odbijania używać wyłącznie miękkich kolistych tworów, nie czyniących szkód w kontakcie z materią organiczną (nieorganiczną tudzież).
6. Określić ramy czasowe współzawodnictwa na 30 minut dziennie (zdaniem kardiologów tyle regularnego wysiłku wystarczy).
7. Ustalić program rozgrywek na minimum 5 dni w tygodniu (wszak w zdrowym ciele zdrowy duch).
8. Nie wyrokować wedle wyniku kto jest wygrany, a kto przegrany, a określić kto miał lepszy a kto gorszy dzień.
9. Wykreślić ze Słownika Języka Polskiego wszelkie inne znaczenia słowa "palant", które wobec udobruchanych aktywnością fizyczną, świeżym powietrzem i obecnością życzliwych ludzi zastosowania od roku 2022 mieć już nie będą.
10. Postulowane zmiany palanta przegłosować na najbliższym spotkaniu rodzinnym/ przyjacielskim/ sąsiedzkim.
@viki_zm
@viki_zm ponad rok temu
To ja trochę przekornie ale działa ;)

Jak zmienić palanta?

1. Często mów, że podoba Ci się jego zachowanie.
2. Wspomnij, że chciałabyś/chciałbyś być taki jak on.
3. Zachowuj się i mów w podobny do niego sposób do momentu aż nie dostrzeże w Tobie zmiany.
4. Zapytaj czy podoba mu się Twoje zachowanie jeśli odpowiedź jest twierdząca wróć do punktu pierwszego i postaraj się bardziej ;) jeśli powie nie przejdź do kolejnych kroków.
5. Szczerze porozmawiaj, wytłumacz niestosowne zachowania itd.
6. Pokaż alternatywy dla działań, oddzywek, znajdź coś fajnego, co możecie robić razem, a będzie sprawiać Wam przyjemność
7. Często się uśmiechaj do zmieniającego się palanta
8. Dostrzegaj i chwal każde starania i małe zmiany, jednocześnie pozwalaj mu być osobą taką, jaką jest tylko bez chamskich zachowań
9. Pamiętaj, że za jego zachowaniami najprawdopodobniej stoi jakaś historia, zawsze bądź gotowy, aby wysłuchać i pomóc.
10. Nie oczekuj od razu cudownej zmiany i ideału, ciesz się wspólnie spędzonymi chwilami, które z dnia na dzień powinny być coraz lepsze. :)

@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 ponad rok temu
1) Śmiej się z tego co mówi.
2) Nie bierz jego słów do siebie.
3) Pokazuj swoim grzecznym zachowaniem, że nie bierzesz sobie jego słów do siebie.
4) Złap dystans.
5) Pokaż mu, że jesteś dobry/a w tym co robisz.
6) Spędzaj czas w szerokim gronie, by pokazać jak traktujesz innych i jak oni traktują ciebie.
7) Traktuj go dobrze, nie jak palanta, którego trzeba obrazić.
8) Czytaj książki, rób to po prostu. (nie przejmuj się faktem, że ma być to 10 zasad dotyczących czegoś innego)
9) Uśmiechnij się to zdrowe.
10) Jeśli będzie dalej palantem olej go, po prostu jest palantem i tego nie zmienisz.
@Elfik_Book
@Elfik_Book ponad rok temu
1. Śmiać się z siebie samego
2. Słuchać go
3. Dać poczucie zaufania
4. Przestrzegać swoich i jego granic
5. Być sobą
6. Wyrażać swoje emocje
7. Dać mu poczucie bezpieczeństwa
8. Próbować zrozumieć
9. Szukać szczęścia razem w małych rzeczach
10. Pamiętać, że ma swoją historię
@melkart002
@melkart002 ponad rok temu
po pierwsze - najpierw trzeba mu uzmysłowić kim jest i jak się zachowuje? trudne? wcale nie. Jeśli ktoś zachowuje się jak dupek np. w pracy, cała załoga zgaduje się i zaczyna się zachowywać wobec tej osoby dokładnie tak samo jak on wobec innych. Gwarantuję, że po dwóch tygodniach odechce mu się cwaniakowania. Po drugie - palant najczęściej próbuje udowodnić, iż zawsze ma rację, rzucając komunały na chybił trafił. Taka płytką wiedzę bardzo łatwo sprawdzić i udowodnić, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej (to moja specjalność życiowa zwłaszcza w mediach społecznościowych). Po trzecie - takiego osobnika można ignorować, patrzeć przez niego jak powietrze (ewentualnie z politowaniem). Nie ma człowieka, który będzie wobec tego obojętny i gdy dojdzie już do spięcia, wyjaśnić prosto, dosadnie i rzeczowo, w czym problem. po czwarte - jeśli nadal do niego nic nie dociera - zwolnić, może na przymusowym wolnym będzie miał czas do rozmyślań nad swoją postawą (spokojnie, jeśli po jakimś czasie udowodni, że coś do niego dotarło, zawsze można go przywrócić do pracy z zastrzeżeniem, iż następnym razem może nie być powrotu). po piąte - niestety, z taką osobą trzeba dużo rozmawiać, co jest straszną mordęgą i wymaga niemal mistrzostwa cierpliwości. Ale bez rozmów Jasiu zawsze pozostanie sobą gdy stanie się Janem. po szóste - jeśli ktoś naprawdę jest fanem masochizmu, taką osobę można zabierać ze sobą, aby pokazać mu że świat taki w jaki on go postrzega nie istnieje poza jego głową. Warto na przykład zabrać takiego palanta do ośrodka dla bezdomnych/domu dziecka/domu samotnej starości/na zebranie AA/inne nie mniej drastyczne problemy społeczne... po siódme - kupić sobie nerwosol i melisę w wiadrach i cierpliwie, łopatologicznie słuchać i powtarzać, iż problemy dupka nie są problemami świata. po ósme - udowodnić, iż palant nie jest pępkiem świata. po 9 - robić mu te same kawały/żarty co on. Niech poczuje na swojej skórze jak smakuje poniżenie, porażka, wstyd. po 10 - pomodlić się do Boga, aby mniej takich ludzi siał po świecie, i aby zesłał na niego Ducha Świętego, żeby albo zmądrzał i wydoroślał, albo żeby inni ogłuchli ;D prawda ,że to proste?
@SunaiConte
@SunaiConte ponad rok temu
Musiałam trochę nad tym pomyśleć. To nie takie proste jak zmienić palanta w porządnego człowieka. Tak myślę że te 10 zasad będzie bardzo przydatnych.

@mara89
@mara89 ponad rok temu
Przede wszystkim wyjdźmy od prostego stwierdzenia - Palanta naprawić się nie da.
...a przynajmniej jeśli sam tego nie będzie chciał. Dlatego przede wszystkim proponuję stać się dla niego kimś bliskim, przyjaciółką od serca, czy kumplem od kieliszka. Następnie poznać jego mocne i słabe strony - i zachwycić się nimi. Przyklasnąć każdemu zachowaniu, które wydaje nam się nie na miejscu. Dołączyć do niego, a może nawet stać się kimś gorszym. Kiedy już uderzymy o dno (a może i przebijemy się do wnętrza ziemi), wtedy nasz plan powoli powinien zacząć działać. Palant, o ile jest istotą rozumną, sam zacznie próbować wyciągnąć do nas pomocną dłoń. Chętnie wytknie nam nasze błędy (choć swoich pewnie nie zauważy), a to nasza szansa by z sarkazmem przypomnieć, że on zachowywał się dokładnie tak samo. Na pewno spotkamy się tu z niezrozumieniem, może gniewem i zaprzeczeniem, ale gwarantuję, że robota zostanie wykonana. Ziarno niepewności zasiane. Palant zacznie analizować swoje zachowanie. Wtedy my powoli podniesiemy się jeszcze wyżej. Zaczniemy naprawiać swoje błędy, jednocześnie kierując go do tego samego zachowania. Pomożemy działając niczym ninja (bo każdy dobrze wie, że Palant nie rozumie inaczej). Kiedy dotrzemy do poziomu, który chcemy - Nasza Ofiara wreszcie wyjdzie na ludzi (albo chociaż trochę spiłuje swoje kły).
Teraz żarty na bok. Najważniejsza zasada - jeśli Palant nie chce, to nic na siłę. Nie próbuj, odpuść. Nie warto. Znajdziesz innego, który chętnie przyjmie Twą pomocną dłoń.
@MoniqMoniq
@MoniqMoniq ponad rok temu
1. Zdobyć Jego zaufanie.
2. Poznać słabości Jegomościa.
3. Pozwolić się "zdobyć"
4. W miarę możliwości udokumentować dane z punktu 2 : )
5. Pierwsza próba perswazji
6. Zachowuj się jak dotąd, nie udawaj
7. Spróbuj analizy psychologicznej, gdzie leży Jego problem?
8. Druga próba perswazji.
9. Uświadom "palanta" o posiadaniu dowodów, patrz punkt 2 i 4
10. Trzecia, ostatnia próba perswazji.
Jeśli nie przynosi porządanych efektów, odpuść.
@Anna30
@Anna30 ponad rok temu
1. Być sobą.
2. Być pozytywnie nastawionym do życia.
3. Nie zaniedbywać osób, które są w potrzebie.
4. Nie bać się realizacji marzeń.
5. Nie przejmować się, gdy nadejdzie kolejna porażka.
6. Umieć szybko zareagować na potrzeby ludzkie.
7. Nie zazdrościć.
8. Nie zdradzać.
9. Nie kłamać.
10. Rozmawiać w odpowiedni sposób tak, aby czuć się swobodnie w każdej dziedzinie możliwej do jej wspólnego analizowania.
@wiki820
@wiki820 ponad rok temu
1. Zaakceptuj palanta w całej okazałości.
2. Obserwuj czujnie zachowanie palanta.
3. Znajdź czułe punkty.
4. Przy każdym złym zachowaniu palanta, użyj ataku i uderz na poznane wcześniej jego czułe punkty.
5. Porozmawiaj z nim o jego zachowaniu.
6. Obiecaj mu, że przy każdym jego gburowatym zachowaniu, ty również będziesz atakować.
7. Daj mu czas na przetrawienie tego.
8. Bądź znowu miła i pomocna.
9. Obserwuj. Jeśli się poprawi, wspieraj go, jeśli nie, odejdź.
10. W razie poprawy zacznijcie swoją relację od nowa, jeśli ta druga opcja zapomnij o nim.

@paulina2701
@paulina2701 ponad rok temu
1. Ufaj.
2. Bądź cierpliwa.
3. Ciesz się z małych sukcesów.
4. Bądź czujna.
5. Obserwuj.
6. Doceniaj.
7. Dawaj przykład.
8. Nie słuchaj komentarzy innych.
9.Rób swoje.
10. Zapomnij o palancie.
@janmuz48
@janmuz48 ponad rok temu
Rada jest nieco przydługa, ale sprawdzona.
Jak zmienić palanta? Wymaga to kilku założeń wstępnych:
 1. Skąd wiesz, że jest palantem? Jeśli to tylko Twoje odczucie, skonsultuj się z innymi. Byle nie były to Twoje serdeczne przyjaciółki, bo nie powiedzą Ci prawdy.
 2. Musisz widzieć realny zamiennik na wypadek, gdyby się faktycznie okazało, że ten palant jest palantem, bo chyba nie chcesz zostać sama.
 3. Musisz wypracować sobie skalę ocen poziomu spalantowania, żeby móc stwierdzić, czy przypadkiem jego potencjalny następca nie jest jeszcze gorszym palantem.
 4. Najważniejsze: musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz (wariant a.) zmienić tego palanta na innego palanta (łatwiejsze), czy też może jesteś bardziej ambitna i chcesz (wariant b.) dokonać przemiany obecnego palanta na trochę dostosowanego do Twoich potrzeb.
A teraz ad rem. Poszczególne kroki rozłóż w czasie. Okres czasu zależy od tego, jak odpowiedziałaś sobie na powyższe założenia nr 2 i 4
 1. Pierwszy krok to uświadomienie palantowi o ilu ważnych dla Ciebie sprawach zapomniał w mijającym roku. Możesz wymienić dowolną ich ilość, on i tak nie zaprzeczy, bo nie pamięta, czy o nich pamiętał.
 2. Czas na mocny cios. Zapytaj, czy pamięta, kiedy są Twoje urodziny i imieniny i jaki prezent kupił Ci na ostatnie urodziny.
 3. Założę się, że nie pamięta, kiedy macie rocznicę ślubu, poznania się, ani gdzie i kiedy pierwszy raz Cię pocałował. Jak chcesz go od razu załatwić, to zapytaj dodatkowo, w co byłaś wtedy ubrana.
 4. Ten krok dla zmyłki będzie łagodniejszy. Zapytaj, dlaczego na ostatniej imprezie łakomym wzrokiem oglądał się za tą zołzą Kaśką.
 5. Zadaj mu pytanie, czy uważa, że jesteś za gruba (lub za chuda). Każda odpowiedź go pogrąży w Twoich oczach. Jeśli będzie się zastanawiał nad odpowiedzią dłużej niż pół sekundy, możesz go od razu skreślić. Dalsze kroki są bezsensowne, palant wypad, wymiana na nowy model.
 6. Jeśli przeszedł pomyślnie poprzednie etapy, zapytaj, dlaczego krzywił się w trakcie ostatniej wizyty u Twojej mamusi na jej (koszmarnie niesmaczne – wiesz o tym) mielone. Jeśli odpowie, że bolał go brzuch, ale kotlety były super, wiesz, że kłamie.
 7. Drążymy dalej. Zapytaj, czy równie łatwo okłamuje Cię w wielu innych sprawach? Tu możesz przytoczyć dowolną historię, byle starszą niż dwa miesiące. I tak nie będzie pamiętał, o co chodzi.
 8. Zapytaj go, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę, bo chyba Ci się spóźnia kolejna. Jeśli się pomyli o więcej niż jeden dzień, przegrał. Jeśli odpowie pytaniem: „A co, jesteś w ciąży?” – skreślony.
 9. Zmierzamy do finału. Zapytaj, dlaczego w dolnej szufladzie biurka pod wszystkimi szpargałami ma schowane przed Tobą zdjęcie swojej byłej i czy uważa, że była ładniejsza od Ciebie. Każda odpowiedź będzie zła.
 10. Jeżeli w tym momencie palant oznajmi: „kochanie, masz rację, jestem do niczego,ale w ramach przeprosin zabiorę cię na wakacje na Malediwy”, łaskawie zgadzasz się, cieszysz się z dokonanej przemiany wewnętrznej w palancie i dopiero po tym wspaniałym urlopie zmieniasz palanta na nowego. Jeśli natomiast po przebrnięciu przez 9 powyższych pułapek Twój palant strzeli drzwiami i sam odejdzie, spokojnie dzwonisz do nowego palanta z informacją, że zgadzasz się jechać z nim na Hawaje.
@spirit87
@spirit87 ponad rok temu
1. Zasada pierwsza to znaleźć w sobie siłę żeby próbować zmienić palanta w nie-palanta.
2. Po drugie rozumując jak kobieta trzeba myśleć, że palant sam domyśli się, że nim jest i ruszy go sumienie do zmiany.
3. Trzecia zasada to przypomnieć sobie że chłopy, a zwłaszcza palanty nie potrafią się domyślać tylko trzeba walić takiemu prawdę prosto z mostu.
4. No więc po czwarte należy powiedzieć głośno co w palancie się nie podoba, poprosić o przemianę i liczyć na cud.
5. Po piąte, nie zaszkodzi strzelić swoich własnych kobiecych fochów, by zmotywować takiego osobnika do przemiany ryzykując zarazem, że to może go sprowokować do bycia jeszcze większym palantem.
6. Zasada szósta jest taka, że jak fochy nie pomogły to trzeba zaszantażować typa odejściem. (O ile to przejmie palanta)
7. Dać przedostatnią szansę, zamienić groźby na ponowne prośby licząc, że nadzieja umiera ostatnia i przekonując się zarazem o swojej wielkiej cierpliwości do palanta.
8. Po ósme to spróbować zrozumieć samemu czy próba zmieniania palanta w nie-palanta ma jakikolwiek sens i czy nie kosztuje nas to zbyt dużo własnego zdrowia.
9. Zasada dziewiąta prawie ostateczna to zostawić palanta, upewniając się że nie damy rady z nim żyć, bo wszystkie nasze pomysły i próby idą na marne i palant dalej jest tym kim nie chcielibyśmy żeby był.
10. Zabrzmi jak z iście romantycznego filmu... ale ostatecznie można zrozumieć i zaakceptować palanta takim jakim jest, dając dowód tego, że prawdziwa miłość jest ślepa i jakoś nauczyć się z nim żyć... Może to kiedyś wszystko zrozumie...
@paczek_grubas
@paczek_grubas ponad rok temu
Czy palanta da się w ogóle zmienić? Mówiąc szczerze, trochę w to wątpię. Uważam, że taką osobowość, kształtuje się mocno za młodu, i jeśli rodzice i środowisko nie wykreuje w Nas, tych dobrych zachować i cech, to pozostaje tylko równia pochyła w dół. Bo wraz z upływem lat, będziemy stawać się, coraz większymi palantami. Czy można naprawić takiego człowieka? Raczej taka osoba się już nie zmieni, co najwyżej, możemy spróbować lekko naprostować delikwenta. Taki bardzo zły człowiek zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i rozumie pewne kwestie, jak już jest za późno, bo zazwyczaj po doświadczeniu jakichś traumatycznych zdarzeń lub po sięgnięciu dna. Wówczas, po podniesieniu się, byłoby jeszcze dla takiego osobnika światełko w tunelu.
Można porównać palanta dzisiejszych czasów, trochę do mitologii greckiej, a mianowicie do Odyseusza, bo podobnie jak on, wykazuje szereg podobnych cech: kochanek, polityk, manipulant i dyplomata jednocześnie, świetny wódz, ale i mściciel. Naprawianie tego, co mocno się zakorzeniło, wymagałoby dotkliwej, mitycznej pracy:
1. POKORA - tak jak Ikar, można by rzecz kolokwialnie (nie)zrozumiał jak było za późno.
2. POŚWIĘCENIE DLA INNYCH (ALTRUIZM) - Jak Prometeusz, musiałby wykonać bezinteresowną pracę, czynność, cokolwiek, co ma znaczenie, dla innej osoby.
3. MOTYWACJA pracy nad samym sobą, jak Syzyf wtaczający nieustannie głaz pod górę. Dążenie do perfekcyjności i poprawy swoich najgorszych cech i zamianę ich wszystkich na te dobre, a jak wiemy to praca bez końca.
4. CIERPIENIE - żeby zrozumieć przez co inne osoby przechodzą, trzeba samemu tego doświadczyć. Jak Niobe opłakująca śmierć dziecka, a żaden sposób nie był dobry, by ukoić ból, tak i ofiary palanta przeżywają traumę.

Po odbyciu "kary" z czterech punktów, musiałaby nastąpić realizacja kolejnych:

5. EMPATIA
6. SZCZEROŚĆ
7. WYROZUMIAŁOŚĆ
8. TROSKLIWOŚĆ
9. MIŁOŚĆ
10. ZAPRZESTANIE BYCIA PALANTEM

Wszystko zaczyna się i kończy w momencie zrozumienia cytatu. Im wcześniej opisywany palant go zrozumie, tym szybciej odnajdzie właściwą drogę.

„Gdy nie wiesz, do którego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry.“ — Seneka Młodszy

Każdy z powyższych punktów, może być portem, ale ster jest w rękach osoby, która ma się zmienić......
@dyrcia7
@dyrcia7 ponad rok temu
10 zasad jak zmienić palanta:

1) słuchaj potrzeb innych
2) nie narzucaj się na siłę
3) zastanów się czy twoje słowa lub czyny kogoś nie ranią
4) staraj się znaleźć w każdym coś dobrego
5) uśmiechaj się do siebie i innych
6) doceniaj to co masz
7) nie bój się okazywać innym swoje uczucia, zwłaszcza osobą ci najbliższym
8) nie trać czasu na złość i wybaczaj innym
9) bądź szczęśliwy
10) jeśli ktoś nie akceptuje cię takiego jaki jesteś to czas zmienić towarzystwo

Powyższe zasady są moim zdaniem dla każdego, bo w każdym z nas jest "palant", którego ktoś będzie chciał zmienić. Moim zdaniem powinniśmy żyć po swojemu byle nie robić przy tym krzywdy innym. Wszystkich i tak nie uda nam się zadowolić, a chęć zmieniania się tylko po to by dorównać czyimś pragnieniom może nas unieszczęśliwić. Grunt to otaczać się ludźmi, którzy kochają nas za wszystko i pomimo wszystko.
@kerim
@kerim ponad rok temu„10 ZASAD – SŁÓW”, KTÓRE ZMIENIĄ „PALANTA”:
1) SZANUJ,
2) ZAUFAJ,
3) AKCEPTUJ,
4) POMAGAJ,
5) UWIERZ,
6) ZWOLNIJ,
7) ZASTANÓW SIĘ,
8) WYBACZAJ,
9) ZAPOMNIJ,
10) KOCHAJ.

Słowa – zasady „klucze”, które mogą pomóc, zmienić nastawienie do życia, ludzi.

:-)

nakanapie.pl
© 2023
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl