1859 dni warszawy

7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
1859 dni warszawy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nowe, poszerzone i wolne od ingerencji cenzury wydanie klasycznej już książki profesora Władysława Bartoszewskiego.
Trzydzieści dni września 1939 roku, tysiąc siedemset sześćdziesiąt sześć dni okupacji i sześćdziesiąt trzy dni powstania warszawskiego składa się na tytułowe 1859 dni Warszawy będących tematem tej książki - kroniki stolicy walczącej, cierpiącej, niszczonej i niepokonanej. Autor z niezwykłą skrupulatnością, dzień po dniu, relacjonuje dzieje stolicy w czasie wojny i okupacji, przytacza nie tylko niemieckie obwieszczenia i komunikaty, ale także rozporządzenia władz Polski podziemnej i teksty z konspiracyjnej prasy. Opisuje codzienny rytuał ulicznych łapanek i aresztowań oraz akcje Małego Sabotażu. Dzięki benedyktyńskiej pracy Władysława Bartoszewskiego możemy dowiedzieć się, ilu ludzi danego dnia zostało rozstrzelanych lub wywiezionych do obozu, a także jaka wówczas była temperatura, ile kosztował talerz zupy oraz co grano w teatrach i kinach. Ta książka jest nie tylko znakomitą pracą historyczną, lecz przede wszystkim bezcennym świadectwem uczestnika tamtych wydarzeń.
Dzieło monumentalne, dokument wierny i okrutny. Pisarz trzyma rękę na pulsie konającego miasta i przekazuje nam każde uderzenie serca, przyspieszenia, arytmię i wreszcie zamieranie tętna. 1859 dni walk, nadziei, rozpaczy i zagłady.
Antoni Słonimski
Ze wstępu prof. Aleksandra Gieysztora:
Władysław Bartoszewski w sposób w pełni świadomy posłużył się kroniką jako wypróbowaną formą pisania historii dla odtworzenia dziejów Warszawy w ciągu pięciu lat wojny i okupacji [...]. Najistotniejsze dla korzystających z tej podstawowej odtąd książki wydaje się to, że nikt z żyjących obecnie świadków Warszawy nie zdobył tak kompletnego widzenia ówczesnej rzeczywistości jak Bartoszewski, sam świadek epoki. Autor tych 1859 dni Warszawy, obok swego podstawowego zadania, aby dać możliwie dużo rzetelnej faktografii, nie ukrył i innego: spłacenia długu żywych wobec poległych...
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-240-1057-8, 9788324010578
Wydawnictwo: Znak
Stron: 1104

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę 1859 dni warszawy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2020-09-14
7 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

W końcu udało mi się skończyć czytanie tej monumentalnej pozycji . Jestem pełna podziwu dla autora za wykonanie tak ogromnej i dokładnej w swych szczegółach , pracy . Książka ma ponad tysiąc sto stron i jest swoistym sprawozdaniem , chronologicznym zestawieniem życia w Warszawie .

Zaczyna się od sierpnia 1939 roku , a kończy na styczniu 1945 roku . Zakończenie zwieńczone jest dokładnym zestawieniem kierowniczej obsady personalnej zarządu miejskiego i jego agend , od wrzesień 1939 - do wybuchu powstania . A co w środku ? Wszystko , dostajemy wgląd w życie potencjalnego Warszawiaka , oraz w życie samego miasta . Dużo liczb , nazwisk , zdarzeń . Patrzymy na to wszystko nie tylko od strony walk , czy później okupacji , czy Powstania Warszawskiego .

Patrzymy jak przeciętna warszawska gospodyni radziła sobie z zakupami żywności , kiedy ceny wzrastały w tempie galopującym . Co jakiś czas są podawane ceny obecnie opisywanego czasu z czasem z przed wojny , właśnie po to by mieć skalę porównania . Autor przytacza też sporo wierszy i odezw do ludzkości propagowanych w konspiracyjnym kolportażu . Przedruki książek polskich zakazanych przez faszystów , oraz zakazanych piosenek i dowcipów . Dowiadujemy się kiedy Organizacja Małego Sabotażu ''Wawer'' zaczęła malować na murach znak Polski Walczącej , oraz o innych ''wyskokowych'' działalnościach tej organizacji .

Książkę czyta się dobrze , chociaż nie da się jej czytać ciągiem , jak powieść . Trzeba ją ''przep...

× 6 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka 1859 dni warszawy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl