A lasy wiecznie śpiewają

Trygve Gulbranssen
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Książka A lasy wiecznie śpiewają
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów

Opis

Walka z naturą... Walka o miłość... Walka o szacunek... Na Północy trzeba umieć żyć! W skutej lodem dziewiętnastowiecznej Norwegii ludzie mają twarde i dumne serca. Niełatwe życie regulowane jest przez rytm przyrody i wielowiekową tradycję szanowaną ponad wszystko. Czy ktoś stamtąd może pokochać miłością gorącą i szczerą, której nie złamią wichry losu? Stary chłopski ród Björndal od lat słynie z męstwa i uporu, budząc strach i respekt pozostałych mieszkańców równiny. Zdobyte przez rodzinę bogactwo przyniosło władzę, ale sprowadziło też ludzką zawiść i zagrożenia, którym musi ona sprostać. Nieodpuszczone grzechy z przeszłości nie dają spokoju. W tym surowym świecie członkowie rodziny muszą odnaleźć drogę do szczęścia i odkupienia nie tylko własnych win, ale także ich przodków. Kultowa powieść skandynawska, która na długo zostaje w sercu! Przetłumaczona na trzydzieści języków, sfilmowana, sprzedana w ponad dwunastu milionach egzemplarzy.  
Tytuł oryginalny: Og bagom synger skogene
Data wydania: 2013-11-18
ISBN: 978-83-7785-343-6, 9788377853436
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: A lasy wiecznie śpiewają, tom 2
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 555
dodana przez: Mirko
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Trygve Gulbranssen Trygve Gulbranssen Trygve Emanuel Gulbranssen (ur. 15 czerwca 1894 w Oslo, zmarł 10 października 1962 w Eidsberg) – norweski pisarz. Trygve Gulbranssen zadebiutował w 1933 roku powieścią "A lasy wiecznie śpiewa, która została przetłumaczona na trzydzieści języków i spr...

pozostałe książki:

Wszystkie książki Trygve Gulbranssen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Człowiek podporządkowany naturze

19.02.2014
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Trygve Gulbranssen spełniał się zawodowo jako dziennikarz (także sportowy) i korespondent, był również przedsiębiorcą (przemysł tytoniowy). Jednak sławę zyskał jako pisarz. Jego „A lasy wiecznie śpiewają” oraz ich kontynuacja – „Dziedzictwo na Björndal” szybko stały się bestsellerem i na stałe weszły do klasyki. Sagę przetłumaczono na trzydzieści j... {} Recenzja książki A lasy wiecznie śpiewają

@kingam@kingam {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-06-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Literatura obca Audiobooki

'Pierwszorzędna literatura drugorzędna' - jak powiedział ktoś o Trylogii. Mniej więcej ten sam poziom pisarstwa i emocji, ale w wydaniu skandynawskim. Tę powieść kocha wiele osób i już zdążyłam o niej podyskutować prywatnie. Można przy okazji tej książki rozmawiać o naturze Skandynawów i Słowian. Trochę przypomina 'Dewajtis', trochę powieści pozytywistyczne, bo mi się kojarzyła z 'Lalką', ale i literaturę amerykańską z pierwszej połowy XX wieku, tę w wydaniu 'Sagi rodu Forsythów', a więc rozważającą rolę pieniądza w życiu.
Jest przepiękna przyroda, wyraziste postaci, ich losy, ich twarde charaktery. Przepiękne są te wstawki, w których bohaterowie toczą monologi wewnętrzne.
Audiobooka słuchałam w wykonaniu Stelli Weber, pani, która czytała 'Dziesięciu murzynków' dawno temu. Wspaniały głos.
Ja przystępuję do słuchania drugiej części. Książkę polecam.

{}× 16 | Komentarze (2) | link |
@bea-ta
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Biblioteka domowa

Fascynuje mnie, od zawsze, Norwegia. Jeszcze w czasach na długo przed otwarciem granic, żaden kraj - nazwa, skojarzenia czy wyobrażenia o nim, nie wywoływał we mnie takich odczuć: tęsknoty, pragnienia poznania, chęci zobaczenia, pooddychania tamtejszym powietrzem, jak Norwegia.

I tu mamy Norwegię. Opisaną przez Norwega.

I stary ród norweski. I akcję osadzoną w drugiej połowie XVIII i pierwszych latach XIX wieku.

Spodziewałam się czegoś podobnego do „Chłopów”… Niestety, nie jest to dzieło porównywalne z „Chłopami” wielkością, bogactwem przekazu tradycji, wiedzy dotyczącej życia w konkretnym miejscu, różnorodnością charakterów i ludzkich losów… Nie jest to dzieło zbliżone pięknem języka i stylem opowieści do rzeczywistości wyczarowanej przez Reymonta. Nie jest to również saga, którą mogłabym porównać do trylogii norweskiej noblistki S. Undset o Krystynie, córce Lavransa, nad której losem uroniłam we wczesnej młodości niejedną łzę i która wywołała we mnie ogrom emocji, pamiętany przeze mnie jeszcze dziś. „A lasy wiecznie śpiewają” określiłabym jako baśniową opowieść, która przywodziła mi na myśl wyobrażenia i odczucia zazwyczaj towarzyszące mi podczas słuchania suity E. Griega „Peer Gynt”. Pierwsze skrzypce gra tutaj surowa norweska przyroda. Ogromne lasy, góry, drogi nad przepaścią, groźne wody, nawisy skalne, śnieżne i mroźne zimy. Opowieść wzbogaca historia starego rodu, wiernego tradycjom, religii i pracy. Jest tu sporo rozmyślań nad tym, co ważne....

{}× 2 | link |
RR
2008-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książkę tę czytałam z dwadzieścia lat temu i dokładnie nie pamiętam. Wiem natomiast, że była przepiękna i kojarzy mi się z moim tatą, który długo mnie męczył, bym ją przeczytała i zaczęłam czytać dla świętego spokoju, a skończyłam oczarowana.Bez namysłu 5.

{}× 1 | link |
IM
2009-02-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Sam początek książki trochę mnie nudził, ale potem z każdą przeczytaną stroną stawała się coraz ciekawsza. Ogólnie bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Aż chciałoby się żyć w takim miejscu i czasie. Polecam gorąco :)

{}× 1 | link |
@dina888
2008-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Piękna opowieść o sadze rodzinnej sprzed wielu lat- rarytas dla koneserów obyczajowych sag rodzinnych- godna polecenia!

{}× 1 | link |
@wiedzma.sol
2019-12-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Polecanki - romansoholiczki.pl Mam na półce II

Recenzja łączna bo w takiej formie zaposiadam i tak czytałam. Odbieram jako jedno i dużo musiałoby się w tej drugiej recenzji powtórzyć. Mogą się też zdarzyć spoilery ;)

Książka zaczyna się tajemniczo, z punktu widzenia niedźwiedzia. Od pierwszych stron czuć strach ludzi z osady Bjorkland przed północą, strach pomieszany z nienawiścią do chłopów z tamtejszych rejonów oraz, mam takie wrażenie, podziwem.
Odniesienia do skandynawskiej mitologii i wierzeń jest wyraźne od pierwszych chwil, a Skandynawskie mity to coś co wiedźmy lubią najbardziej ;)

Klimat jest zupełnie inny od ukochanej przeze mnie Sagi o Ludziach Lodu ale przypadł mi do gustu.
Opisy przyrody to majstersztyk. Z łatwością można sobie wszelkie jej okoliczności wyobrazić i przenieść się w te chłodne rejony Norwegii.

Zimno, zimno, zimno… Zimne rejony, zima jako tło i zimne opisy. Czy to walka z niedźwiedziem, czy bójka na weselu czy też śmierć członka rodziny, wszystko jest opisane zimno i zwięźle. Jeśli coś dzieje się w czasie trwania innej pory roku, jest nadmienione i znów wracamy do zimy.
Czas biegnie tu szybko, nie ma chwili żeby stanąć i się nad czymkolwiek zastanowić. Brak mi trochę jakiejś namiętności w tych ludziach, ale widocznie lud północy jest taki. Zimny i beznamiętny jak otaczająca go przyroda.

Czasem pewne postacie lubi się już w momencie przeczytania ich imienia. Tak było u mnie ze starą Ane Hamarrbó. To jest ten typ babć co lubię. Twarda, konsekwentna...

{} | link |
@Da-Nutka
2009-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Dla mie rewelacja! Cudowne połączenie życia i surowej skandynawskiej przyrody. Warto przeczytać!

{} | link |
@Natula
2010-02-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Przepiękny klimat, książke ta kupiłam naście lat temu i ciągle ja kocham :-)

{} | link |
TA
2013-02-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Przepiękna! Właśnie skończyłam i wciąż jestem pod jej urokiem.

{} | link |
@Sumhar
2009-08-22
Chcę przeczytać

jeszcze nie czytałam .

{} | link |
@jatymyoni
2020-12-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Dawno temu przeczytane L. skandynawska Bardzo dobra książka
DO
2020-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Asamitt
2020-02-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Skandynawskie/Nordyckie tereny Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty * Własne ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe
@Andrews23
2008-06-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
TE
2008-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “A lasy wiecznie śpiewają”- Trygve Gulbranssen

Przypadki pewnej desperatki
Przypadki pewnej desperatki Magdalena Wala
{}6.3/10
Jak połączyć studia, pracę i marzącego o małżeństwie partner...
Nie tracąc nadziei
Nie tracąc nadziei Urszula Ledzewicz
{}8.5/10
ata trzydzieste ubiegłego wieku. Piotr Grodzki, syn właścici...
Love and Lists
Love and Lists Tara Sivec
{}7/10
Love and Lists is the first book in the Chocolate Lovers spi...
To samo niebo
To samo niebo Patricia Simpson
{}7/10
Rzymskie odcienie miłości
Rzymskie odcienie miłości Magdalena Wala
{}7.7/10
Bycie kobietą w starożytnym Rzymie to nie lada wyzwanie. Rok...

Cytaty z książki

O nie! Książka A lasy wiecznie śpiewają. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe