ABCDALI

Krystian Kajewski
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
ABCDALI
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Za swoje prawdziwe powołanie uznaję pisanie. A że jest to pisanie obrazowe, postanowiłem napisać zbiór opowiadań o obrazach, któremu nadałem tytuł ABCDALI (gra słów, łącząca w sobie gatunek literacki abecedariusz z nazwiskiem jednego z bohaterów zbioru, surrealisty Salvadora Dali).
Bohaterowie moich opowiadań wyrastają z moich prywatnych obsesji. Punktem wyjścia dla snucia opowieści jest zaś konkretny obraz, fotografia, względnie plakat czy rzeźba, które dla mnie, jako autora, stanowią rodzaj trampoliny. Zawsze miałem, przyznaję, problem z pustą kartką, w tym przypadku białym ekranem. Dlatego hasło wywoławcze, którym jest konkretny motyw ilustracyjny bądź językowy, czyni ze mnie magika, który z kapelusza wyciąga nie tylko białego królika.
Na początku miało być tylko jedno opowiadanie, aktualnie otwierające zbiór pt. Kansas City. Kolega pisarz wysłał mi tę niesamowitą pracę plastyczną, obrazek, na którym w mężczyzna i kobieta jadą kabrioletem w kierunku Wielkiej Pomarańczowej Kuli. Zaproponował mi wzięcie udziału w eksperymencie, który miałby polegać na napisaniu 2 różnych opowiadań, dla których punktem wyjścia był właśnie wspomniany obrazek. Do eksperymentu dołączył jeszcze inny kolega po piórze. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Nowela Kansas City miała przedpremierowe czytanie w audycji Wojciecha Ossowskiego „Osobliwości muzyczne”, na antenie Trójki, w formie dwugodzinnego słuchowiska.
Mój debiut przypada na okres burzliwy i pełen sprzecznych dążeń artystycznych. Co obrazuje drugie, tytułowe opowiadanie zbioru ABCDALI, dla którego punktem wyjścia jest tym razem obraz Salvadora Dali, Miękkie zegary albo uporczywość pamięci. Miałem znowu niezłą frajdę, bo utwór obmyśliłem jako żartobliwą biografię alternatywną hiszpańskiego nadrealisty, obfitującą w wątki fantastyczne.Ze wstępu
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-66102-21-7, 9788366102217
Wydawnictwo: Eperons-Ostrogi
Stron: 334
dodana przez: annamusialowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka ABCDALI nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@annamusialowicz
2020-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

Z twórczością Krystiana Kajewskiego mam pewien problem. Oprócz ABCDALI miałam jeszcze okazję przeczytać jeden z niepublikowanych tekstów Autora i w obydwu przypadkach pierwsze wrażenie było takie samo: nie wiem, czy mi się bardzo podoba, czy bardzo nie podoba. Na szczęście drugie pozwalało już na konkretne ustosunkowanie się do treści.
Książki ABCDALI nie czyta się jednym tchem. Tu potrzeba chwili na otrzeźwienie, gdyż świat, w jaki Krystian Kajewski nas zabiera, jest światem nienormalnym, paranoicznym, absurdalnym, pokręconym, a czasem i wulgarnym. To niekiedy błoto, w które chcemy się zanurzyć, gdyż daje ciepło. To też zimny prysznic, zmywający złudzenia, że rzeczywistość jest przewidywalna. To refleksja, że to, czego doświadczamy, nie da się wbić w jasno określone ramy, a percepcja jest kwestią dalece zindywidualizowaną, a bywa że i umowną.
ABCDALI to zbiór dziewiętnastu opowiadań inspirowanymi obrazami uznanych malarzy. Autor wymienia m.in. takich twórców, jak Salwador Dali, Egon Schiele, Pablo Picasso. By zrozumieć każde z opowiadań, konieczne przeczytanie słów, które Krystian Kajewski na samym początku kieruje do czytelników. Potem trzeba się przygotować na szok. I dziś, po lekturze zbioru, po nabraniu dystansu, uważam, że ABCDALI jest książką tak nietuzinkową, że trudno mi będzie o niej zapomnieć. I że sposób, w jaki Autor kreuje (nie)rzeczywistość w swoich opowiadaniach, emocje, jakie wywołuje, warte są tego, by zagłębić się w lekturze.
...

{}× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka ABCDALI. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl