Achaja. T. 1

Achaja. T. 1
4.21
Ocena 4.21 na 5 możliwych
Na podstawie 98 ocen kanapowiczów
Tytułowa bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, za...
Tytułowa bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do a...
Pełny opis
Data wydania: 2003
ISBN: 9788389011053
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Napisz swoją opinię

Opinie

@deana
@deana 2016-03-17
Przeczytane (2016-03-17)
Ciężko jest stworzyć nową przestrzeń dla literatury fantastycznej, ciężko wykreować nowy typ bohatera. Bo fantastyka to magia, waleczność, odwaga, starcie dobra ze złem. I gdzieś jeszcze po głowie się pląta myśl, że trochę do średniowiecza powinno być podobne. Andrzej Ziemiański otwarł dla fantastyki nową ,,epokę". Swój cykl ,,Achaja" umieścił w uniwersum wzorowanym na greckim antyku. Jego główną bohaterką jest młodziutka księżniczka królestwa Troy, tytułowa Achaja. W wyniku intrygi zazdrosnej macochy oraz głupiej dumy ojca zostaje wcielona najpierw do armii, by kolejno stać się niewolnicą pracującą w kamieniołomie a potem złodziejką i prostytutką. W prawdzie dzieje, dojrzewanie i metamorfoza bohaterki zajmują dużo miejsca nie jest to jedyny wątek. Ważnymi postaciami są też skryba Zaan i rycerz Sirius oraz czarodziej Meredith. Póki co kolejne wątki występują naprzemiennie, można się jednak domyślać, że w pewnym momencie bohaterowie muszą się spotkać i stworzyć całość. ,,Achaja" to powieść, której nie da się jednoznacznie ocenić. Podziw budzi rozmach, misterna konstrukcja świata przedstawionego, mnogość detali i wątków. Każda z postaci jest wyjątkowa, niepowtarzalna oraz świetnie nakreślona. Sama fabuła też jest tak poprowadzona, że cały czas ma zaskakiwać czytelnika ale i logicznie pokazywać rozwój postaci co pozwala oczekiwać coraz więcej. Jednak gdzieś w tej całej misternej plątaninie coś poszło nie tak. W pewnym momencie brutalizm, bezpośredniość postaci oraz kolejne trudności zaczynają męczyć i nużyć. Zamiast radykalnych i zaskakujących zwrotów akcji pojawia się niepotrzebne moralizatorstwo oraz przemyślenia znacznie zwalniające tempo fabuły. Rozmywa to wydźwięk finału. Zamiast zostawić mnie niecierpliwie oczekującą na dalszy ciąg, ulżyło mi, że tam dotarłam. Pewnie skuszę się na kolejne tomy ale raczej nie prędko.
MA
@maarit 2010-07-15
Przeczytane (2010-07-15)
Język właśnie mnie urzekł. Dlatego może, że była to pierwsza książka, którą czytałam z takim właśnie siarczystym językiem. Czasami bywało zabawnie, czasami wciągająco. Chociaż przeczytałam każde słowo, moje myśli uciekały w momentach opisu bitew, które były strasznie rozległe, chaotycznie i niezrozumiałe dla człowieka nieznającego się na militariach. Nie mniej zawsze pozostanie ona w moim księgozbiorze na pozycji ulubionych, gdyż historia tej dziewczyny jest naprawdę niesamowita i niepowtarzalna!
@radek
@radek 2007-08-24
Przeczytane (2007-08-24)
@ranisz - sam autor "zdradził" przepis na sukces tego typu literatury, mówiąc że "potrzebuje ona większej ilości 3 płynów: krwi, potu i spermy" (cytat z pamięci). Nic więc dziwnego, skoro jest to książka i saga na wskroś rozrywkowa. Czy się spodoba zależy od tego, czy zaakceptujemy specyficzny styl autora. Ja go polubiłem więc saga mi się podobała.
@Inqba
@Inqba 2007-08-28
Przeczytane (2007-08-07)
Dla mnie to byla swietna odmiana po wiekszosci ksiazek w ktorej bitwy tocza sie w iscie sterylnych warunkach, kazdy umiera bohaterska smiercia w ciagu sekund przebity mieczem prosto w serce...To chyba taka forma odreagowania bo wiekszosci pseudo militarnego kiczu ksiazkowego ktory wciskaja wspolczeni fantasci.
@coconut
@coconut 2011-06-11
Przeczytane (2011-06-11)
Pomimo wszystko bardzo pozytywnie. Świetnie przedstawiony świat, gdzieniegdzie humor i całość składa się do kupy. Miejscami trochę zbyt wyraziście przedstawione sytuacje, ale oto właśnie chodziło. Trochę dłużyły mi się wszystkie fragmenty z Zaanem, jednak nie aż tak bardzo by zmienić moją opinię o książce.
@Dzikaa
@Dzikaa 2012-01-07
Przeczytane (2012-01-07)
Książka, która bardzo mnie nudziła przez pierwsze 200 stron. Fragmenty z Zaanem i Siriusem, były bardzo nudne. Za to bardzo podobały mi się fragmenty związane z Achają. Doceniłam urok tej książki dopiero w ostatnich 150 stronach. Na pewno sięgne po kolejne tomy ; )
@ranisz
@ranisz 2007-05-23
Przeczytane (2007-08-07)
Jeden znajomy najlepiej określił gatunek całej trylogii jako "Fantastyka krwi i spermy" (przepraszam za dosłowność). Niestety saga zapowiadała się nieźle a skończyła się jak zwykle... Najgorsza książka Ziemiańskiego jaką w ręku miałem.
@manchi
@manchi 2008-03-12
Przeczytane (2008-03-12)
Tom pierwszy stanowczo najlepszy z trylogii. Sprawdza się jako chwila wytchnienia od lektur ambitnych i źródło rozrywki. Czytało się nieźle, muszę przyznać, ale niewiele ponadto.
@marian_k
@marian_k 2011-06-29
Przeczytane (2011-06-29)
Dno dna. Fatalnie napisane, jeszcze gorzej zredagowane. Mix pomysłów nie trzymający się kupy, sztywne dialogi i bohaterka, która... No właśnie co z nią jest nie tak? Wszystko.
@Tsumetai
@Tsumetai 2011-06-08
Przeczytane (2011-06-08)
"Achaja" jest pozycją zdecydowanie dobrą. W szczególności podobały mi się kwieciste opisy bitew i sam język autora, któremu momentami nie brakowało pikanterii :)
Autorzy
Andrzej Ziemiański
Urodził się 17 lutego 1960 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Z zawodu architekt, z zamiłowania pisarz science fiction i fantasy. Obecnie jest jedn...
Inne książki:
Książka Bramy strachu
Książka Achaja. T. 2
Książka Zapach szkła
Książka Zapach szkła
Książka Strefa Mroku - 11 Apostołów Grozy
Współtworzący tą stronę
puchar @ranisz @ranisz pierwsza opinia