Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło

Grażyna Bąkiewicz
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Cześć, jestem Gruby. Wszyscy w tej rodzinie (poza mną) jedzą sałatę, liczą kalorie imają sprawy pod kontrolą. No cóż, może jestem podrzutkiem. Na nic próby przekonywania bliskich, że cukierki dodają energii ipewności siebie. Musiałbym chyba zostać bohaterem, by uwierzyli, że z nadwagą też można się do czegoś nadawać. Ale to raczej niewykonalne. Dobrze przynajmniej, że mam fajnych kumpli…

Grupa nastolatków przenosi się do czasów, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów. Mają sprawdzić, kto – królowa Jadwiga czy Władysław Jagiełło – zrobił więcej dla Polski. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z trzeciej części dowiecie się między innymi, dlaczego słodycze były kiedyś strasznie drogie, jak zbudować most w kilka godzin, co można kupić za królewskie korale i dlaczego Jagiełło jadał zawsze z tego samego drewnianego talerza.

Grażyna Bąkiewicz – historyk, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść „O melba” otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002. Dwie kolejne: „Stan podgorączkowy” (2003) i „Będę u Klary” (2004), także skierowane do młodego odbiorcy, równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. „Korniszonek” (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004 r. „Muchy w butelce”, powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej „Srebrny kałamarz 2008”. Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek.

Artur Nowicki – jako chłopiec marzył, żeby zostać pilotem, dlatego najczęściej rysował samoloty. Później chciał być czołgistą i zaczął rysować same bitwy pod Studziankami. Myślał też o karierze krawca, ale nic z tego nie wyszło. Tata łamał sobie głowę, co z niego wyrośnie, a mama często mówiła, że chyba ksiądz, lecz nieznane są źródła tego pomysłu. Ostatecznie ukończył szkołę średnią jako mechanizator rolnictwa. Nie zdążył jednak popracować w zawodzie, bo zrozumiał, że to, co lubi najbardziej, to malowanie. Dlatego zdecydował się na studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Jana Długosza). W 1993 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki. Od ponad dwudziestu lat tworzy ilustracje do czasopism i książek dla dzieci. Organizuje i prowadzi spotkania oraz warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży. Mieszka z rodziną na wsi. Spędza dużo czasu w pracowni, gdzie wymyśla i rysuje bohaterów kolejnych książek.

Data wydania: 2022-12-16
ISBN: 978-83-10-13962-7, 9788310139627
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Stron: 224
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Grażyna Bąkiewicz Grażyna Bąkiewicz
Urodzona w 1955 roku w Polsce (Łódź)
Łodzianka, historyk, pedagog, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ukończyła historię na Uniwersytecie Łódzkim. W trakcie studiów prowadziła badania prasy międzywojennej i pamiętników pisanych przez młodzież w latach 30. Po uzyskaniu t...

Pozostałe książki:

Stan podgorączkowy Będę u Klary Muchy w butelce Opowiadania letnie, a nawet gorące O melba!
Wszystkie książki Grażyna Bąkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Chilli
2022-03-15
Przeczytane

Bardzo śmiesznie i ciekawie opisana historia walki z Krzyżakami, opis z życia króla i królowej.
Polecam lubiącym historię... I nielubiącym też.

× 2 | link |
@sandrajasona
2019-11-02
10 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 Historia Dzieci, młodzież

Cześć mam na imię Karol, dla przyjaciół Gruby, chodzę do szkoły, kocham słodycze najbardziej na świecie. Tym razem nasz historyk pan Cebula wysłał nas w czasy Jadwigi i Jagiełły, abyśmy odpowiedzieli na pytanie, który z królów (tak Jadwiga była królem, nie królową) zrobił więcej dla Polski, a ja postanowiłem poszukać przepisu na znakomite cukierki.
W następnym tomie mamy czasy Jadwigi i Jagiełły. Szczegóły budowy przepraw, robienia potraw dla władcy i jego otoczenia. Mniej znane fakty z życia Jadwigi, dlaczego Ruś Halicka – Czerwona, skąd powiedzenie „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek”. Oczywiście kulminacyjnym punktem jest bitwa pod Grunwaldem i słynne dwa miecze. Z humorem przekazywane informacje, nie nużą, a rysunki Artura Nowickiego dopełniają całość. Snucie historii w znakomity, zabawny, ale i uczący sposób. Bardzo dobra forma przekazywania historii – polecam dużym i małym.

| link |
@agaczyta
2022-07-24
8 /10
Przeczytane Dla dzieci
@melkart002
2022-05-17
5 /10
Przeczytane
@apo
2021-12-28
8 /10
Przeczytane
@tahti87
2020-06-25
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl