Anatomia pewnego ludobójstwa. Życie i śmierć Buczacza

Omer Bartov
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Anatomia pewnego ludobójstwa. Życie i śmierć Buczacza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

 Buczacz, niewielkie kresowe miasteczko, dziś należy do Ukrainy. Założyli je Polacy, a obok nich mieszkali tu Żydzi i Rusini. Wybitny historyk Omer Bartov z imponującą precyzją i z dystansem analizuje kształtowanie się relacji pomiędzy nimi, odtwarza codzienność, opisuje, jak przez kilka stuleci, pomimo różnic religijnych i etnicznych, tworząc odrębne opowieści o przeszłości, inaczej rozumiejąc teraźniejszość i całkowicie odmiennie planując przyszłość, żyli obok siebie polscy, ukraińscy i żydowscy mieszkańcy. I zadaje pytanie: jak doszło do ludobójstwa?

Badając dzieje Buczacza, autor przygląda się narastaniu napięć, które przerodziły się w okrucieństwo, przemoc i zdradę. Nie szczędzi słów krytyki ani polskiej polityce wobec mniejszości narodowych, ani ukraińskim nacjonalistom zainfekowanym nazizmem, nie unika też pokazywania ciemnych stron społeczności żydowskiej.

Sam przyznaje, że impulsem do napisania tej książki były wspomnienia jego matki, która zapamiętała Buczacz z dzieciństwa. Praca nad Anatomią pewnego ludobójstwa zajęła mu dwie dekady. Przeszukał liczne archiwa, odnalazł nietknięte dokumenty, dotarł do wielu żyjących ocalałych, a także setek relacji, których zbieranie rozpoczęto jeszcze przed zakończeniem wojny. Dzienniki, sprawozdania, zeznania sądowe, publikowane i niepublikowane wspomnienia – wszystko to składa się na wielowymiarowy i skomplikowany obraz wzajemnych stosunków pomiędzy Polakami, Żydami i Ukraińcami z Buczacza. 
Data wydania: 2019-10-23
ISBN: 978-83-8049-937-9, 9788380499379
Wydawnictwo: CZARNE
Stron: 360
dodana przez: Sargento_Garcia

Autor

Omer Bartov Omer Bartov Omer Bartov (ur. 1954) – historyk, profesor historii Europy i historii Niemiec na Uniwersytecie Browna. Absolwent Uniwersytetu Telawiwskiego i St. Antony’s College w Oksfordzie. W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim tematyką Holokaustu...

Pozostałe książki:

Żołnierze Führera Erased
Wszystkie książki Omer Bartov

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Anatomia pewnego ludobójstwa. Życie i śmierć Buczacza? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2021-04-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane literatura faktu reportaż

Cytaty z książki

O nie! Książka Anatomia pewnego ludobójstwa. Życie i śmierć Buczacza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl