Anna Karenina

Anna Karenina
4.56
Ocena 4.56 na 5 możliwych
Na podstawie 68 ocen kanapowiczów
Klasyczna już ekranizacja jednej z najsłynniejszych rosyjskich dziewiętnastow...
Klasyczna już ekranizacja jednej z najsłynniejszych rosyjskich dziewiętnastowiecznych powieści, "Anny Kareniny" (1876-7) autorstwa Lwa Tołstoja. To arcydzieło realistycznej psychologicznej prozy jest podziwiane i poddawane coraz to nowym interpretacjom aż do dzisiejszego dnia. Opowieść o wielkiej...
Pełny opis
Data wydania: 1967
ISBN: 5908223774690
Wydawnictwo: Znak
Stron: 128

Recenzje

Anna Karenina - Lew Tołstoj
Lew Tołstoj to według mnie najlepszy rosyjski pisarz. On nie opowiada, on snuje swoją opowieść w taki sposób, że dech zapiera. Jego bohaterowie są bardzo realistyczni. Przeżywają prawdziwe problemy, targają nimi burzliwe uczucia, popełniają błędy, kochają, nienawidzą, śmieją się, płaczą. Budzą sy...
Arcydzieło literatury światowej
„Anna Karenina”, powieść psychologiczno-obyczajowa Lwa Tołstoja niewątpliwie zalicza się do grona dzieł literackich, o których można powiedzieć, że stanowią arcydzieła literatury. Ta wielowątkowa powieść funkcjonuje w obiegu czytelniczym od ponad 120 lat. Po książkę sięgają chętnie nie tylko czyt...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Selia
@Selia 2012-12-30
Przeczytane (2012-12-30)
Trudno zaliczyć "Annę Kareninę" do łatwych lektur. Zresztą jak chyba każdą książkę Tołstoja. Jednak wynika to z bardzo psychologicznego opisu każdej postaci. Czytając o nich ma się wrażenie, że żyją naprawdę. Powodują irytację, smutek, zniesmaczenie i ochotę krzyknąć "co ty robisz!?". Niezliczoną ilość razy w głowie uruchamiał mi się mechanizm "ja zrobiłabym inaczej, powiedziałabym inaczej". Zaczynałam się zastanawiać "co by było gdyby...". Na pewno nie jest to lekka lektura, którą przeczyta się w trzy dni i zapomni. "Anna Karenina" wywiera niezwykłe wrażenie, zmusza do zastanowienia się, czasem do powrotu kilku stron wstecz, żeby dokładniej zrozumieć. Wspaniała powieść, którą koniecznie trzeba przeczytać.
@Choleryczna
@Choleryczna 2011-07-24
Przeczytane (2011-04-26)
Cudo. Jedynie koniec losów Anny nie przypadł mi do gustu, ale zakończenie wydaje się odpowiednie, jeśli wziąć pod uwagę różne aspekty. Bardzo wiele ciekawych postaci, pięknie oddana osobowość każdej z nich. Naprawdę piękna powieść psychologiczna. Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam (chociaż.. co ja tam czytałam; niemniej, myślę, że jeszcze długo będę ją wspominać). Pochwalam dzień, w którym znalazłam ją na strychu, w zbiorach mamy.
@jaro82
@jaro82 2011-10-30
Przeczytane (2011-10-30)
Świetna książka. Wiele bardzo dokładnie wykreowanych i różnorodnych postaci. We wszystkich postaciach w Annie Kareninie urocze jest to, że Tołstoj w jednym zdaniu przedstawia ich zalety w drugim wady. Patrząc oczami jednego z bohaterów postać jest nieskazitelna, oczami drugiego wręcz podła. Poza tym na wielki plus tej książki należy zaliczyć dokładnie opisane codzienne życie, mody i poglądu arystokracji rosyjskiej lat 70 XIX wieku.
@Inaures
@Inaures 2012-12-08
Przeczytane (2012-12-08)
Uwaga spoiler! Bardzo dobra książka, od której gdy zacznie się czytać, nie sposób się oderwać. Pomijając już historię i bohaterów, sam język Tołstoja jest również cudowny - szczególnie zachwyciło mnie porównanie śmierci Anny do zgaśnięcia świecy, co nawiązywało do jej wcześniejszej myśli: "Dlaczego nie zdmuchnąć świecy(...)?"
@Nancy
@Nancy 2010-04-04
Przeczytane (2007-07-28)
Właśnie skończyłam i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobała. Szczególnie polubiłam fragmenty z życia Kitty i Lewina, bo jakoś sama historia Anny i Wrońskiego miejscami mnie męczyła. Była zbyt smutna i dramatyczna. Ciężko tak czytać o czymś co dąży nieubłaganie do tragedii. Polecam, bo na pewno warto przeczytać.
@Nightingale
@Nightingale 2011-07-22
Przeczytane (2011-07-22)
Książka niesamowita, losy Anny i jej romansu nie pozwalają oderwać się ani na moment od tej bardzo wciągającej lektury. Czytając chce się jak najszybciej dowiedzieć się co jeszcze się wydarzy, jak bohaterowie zareagują i co zrobią, co stanie się z Anną i jakich dokona wyborów.
@basiaa
@basiaa 2011-05-29
Przeczytane (2011-05-29)
Świetna książka.Wcale się nie dziwię , że to światowa klasyka.Doskonałe studium psychologiczne poszczególnych bohaterów.Lew Tołstoj to mistrz nad mistrze :).Tę książkę musi przeczytać każdy !!!
@doti.anaconda
@doti.anaconda 2014-03-16
Przeczytane (2014-03-16)
Cudowne opisy sytuacji, postaci, przyrody, oraz najważniejsze rozważań bohaterów. Wydawałoby się że mogą być nużące, ale mistrzowska ręka autora nie pozwoliła na nudę nawet przez chwilę.
SY
@syla1388 2009-09-20
Zawila historia kobiety, ktora zrobila mnostwo zametu... a na koniec odebrala sobie zycie. Cos w rodzaju telenoweli pisanej proza... Mimo tego, ze napisal to Tolstoj, naprawde wciaga!
@julka_141
@julka_141 2009-02-05
Przeczytane (2009-02-05)
Chyba lubię opowieści utrzymane w tym duchu... nieszcześliwa miłośc... moralny dylemat, kochanek czy szczęście rodziny i oddanie dziecku... tragiczna opowieść, ale cudownie sie czyta.
Współtworzący tę stronę
puchar @pedro @pedro pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
Leo Tolstoy
Inne książki:
Książka War and Peace
Książka DEATH OF IVAN ILYICH