Anna Karenina.

Lew Tołstoj
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 115 ocen kanapowiczów
Książka Anna Karenina.
Książka Anna Karenina.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 115 ocen kanapowiczów

Opis

Historia gorącego i namiętnego uczucia, którego los z góry jest przesądzony. Tytułowa Anna Karenina porzuca starszego od siebie męża i ukochanego syna, aby być z młodym oficerem hrabią Wrońskim. Niestety potępienie ze strony środowiska oraz zakaz spotykania z synem niszczą szczęście Anny, doprowadzając do tragicznego końca. 
Tytuł oryginalny: Aнна Kapeнина
Data wydania: 2016-01-07
ISBN: 978-83-282-0421-8, 9788328204218
Wydawnictwo: Hachette Polska
Stron: 489
dodana przez: Booka
Mamy 24 inne wydania tej książki

Autor

Urodzony 9 września 1828 roku w Federacji Rosyjskiej (Jasna Polana)

Książki Lew Tołstoj

Wszystkie książki Lew Tołstoj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Odnajdując sens istnienia

Lew Tołstoj po raz kolejny wprowadza nas w świat rosyjskiej elity. Wielokrotnie staniemy na rozstaju dróg, by opowiedzieć się za niejednym oksymoronem. Będziemy stawali po stronie bohaterów, broniąc ich prawa do szczęścia lub przeciwnie - osądzimy ich nad podstawie przysporzonych cierpień. Zda... czytaj dalej »

Anna

@Obrazek W 1873 roku Tołstoj zaczął pisać nową powieść, «Anna Karenina», a za impuls do stworzenia jej stworznia posłużyło natchnienie prozą Puszkina. Zaczynają się pojawiać pytania: dotyczące sensu i celu życia, losu szlachty i ludzi, relacji między miastem a wsią, życia i śmierci, miłości i s... czytaj dalej »

"Ja mogę żyć tylko sercem, wy zaś żyjecie według zasad "

Powieść zaliczana do kanonu literatury rosyjskiej. Klasyka. Wielu ją uwielbia, równie wielu nienawidzi. Tym razem po dzieło sięgnęłam z polecenia polonistki. Miała rację- tę prozę czyta się jak gdyby poezję. Opisy bywają gęste, lecz ani trochę nie męczą. Wszechobecna tematyka i odnośniki historyczn... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@denudatio_pulpae
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać Русская литература Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach 100 NKK 100 The Guardian Opowieści, które mają to coś - starocie, groza i nie tylko 100 BBC

Cóż my, żyjące współcześnie kobiety, możemy wiedzieć o losie Anny i o jej problemach? Czy ktoś nam nakazuje wyjść za mąż za kogoś, kogo nie kochamy, ale jest dobrą partią? Czy naszym jedynym celem jest jak najszybsze znalezienie odpowiedniego narzeczonego? Możemy uczyć się, realizować swoje pasje, decydować z kim i kiedy chcemy się związać, a przede wszystkim możemy nieszczęśliwy związek zakończyć.

Czasy, w których żyła Anna Karenina, tak bardzo różnią się od naszych. Wyrzucona poza nawias towarzystwa Anna znalazła się tam, gdyż zapragnęła prawdziwej miłości. Ba, nie chciała tego związku traktować jako przelotnego romansu, chciała zmienić swoje życie. Czy można ją winić za to, że stała się ofiarą swojej epoki? Gdyby żyła współcześnie, pewnie nikt nawet nie zauważyłby, że Kareninowie się rozeszli. Zresztą istnieje spora szansa, że Anna nie związałaby się z tym obojętnym głazem, jakim był Karenin, skoro pragnęła namiętności.

Może zabrzmię feministycznie, ale nie znoszę Wrońskiego, bo podwójne standardy, które w niektórych umysłach siedzą do dziś, irytują mnie niemiłosiernie. To Anna poniosła największą część kosztów ich romansu i to tylko dlatego, że była kobietą. Fircykowi Wrońskiemu zaś uwiedzenie mężatki tyko dodawało splendoru.

Można długo mówić o samej Kareninie i Wrońskim, o ich relacji i jej konsekwencjach. Chociaż opinia już przydługa, to wstyd jednak nie wspomnieć o wspaniałym przedstawieniu tamtych czasów, Tołstoj świetnie oddał ich koloryt....

{}× 7 | link |
@Tanashiri
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Mistrzowie literatury Historyczne,...

Myślę, że do tej książki każdego przyciągnęło coś innego.
Jedni czytali ponieważ jest tu wątek pięknej, gorącej i namiętnej miłości.
Inni bo opis obrazu społeczeństwa lat 70 XIX w jest zaskakującą wręcz identyczny z zachowaniem ludu.

Postacie są wyraziste i każda z nich jest inna mimo wszystko jak na tamte czasy Tołstoj zafundował czytelnikowi sporą dawkę emocji zawartą w opasłej księdze.
Anna, mężatka i matka jest szanowaną kobietą. Jej mąż sprawuje wysoki urząd w państwie dzięki czemu małżeństwu niczego nie brakuje. Oprócz miłości, gdyż kobieta nie zaznała jej od męża.
Przypadkowo poznany młody Akesiej Kriłłowicz Wroński rozpala w jej sercu płomień namiętności. I choć Anna stara trzymać się z hrabią na dystans ten nie odpuszcza i przy każdej okazji zapewnia jak ją kocha.
W końcu wybucha między nimi romans. Anna opuszcza męża i synka i zamieszkuje z kochankiem.
Tu jest już pod górkę, ponieważ Karenin odmawia rozwodu a także nie pozwala Annie odwiedzać synka - Siergieja.
Kobieta początkowo zachłyśnięta związkiem z hrabią Wrońskim nie zważała na konsekwencje niestety z biegiem dni są one jeszcze bardziej opłakane w skutkach bo nie dość, że towarzystwo całkiem odwróciło się od niej to jeszcze ukochany Wroński wcale się tym nie przejmuje a Annie coraz częściej wydaje się, że wcale jej nie kocha...
Nasuwa mi się pytanie jak potoczyłyby się losy Anny gdyby zakończenie było inne.
Kobieta była nieszczęśliwa, poślubiona dużo starszemu czło...

{}× 4 | link |
@basiaa
2011-05-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Świetna książka.Wcale się nie dziwię , że to światowa klasyka.Doskonałe studium psychologiczne poszczególnych bohaterów.Lew Tołstoj to mistrz nad mistrze :).Tę książkę musi przeczytać każdy !!!

{}× 3 | link |
@Selia
2012-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Trudno zaliczyć "Annę Kareninę" do łatwych lektur. Zresztą jak chyba każdą książkę Tołstoja. Jednak wynika to z bardzo psychologicznego opisu każdej postaci. Czytając o nich ma się wrażenie, że żyją naprawdę. Powodują irytację, smutek, zniesmaczenie i ochotę krzyknąć "co ty robisz!?". Niezliczoną ilość razy w głowie uruchamiał mi się mechanizm "ja zrobiłabym inaczej, powiedziałabym inaczej". Zaczynałam się zastanawiać "co by było gdyby...". Na pewno nie jest to lekka lektura, którą przeczyta się w trzy dni i zapomni. "Anna Karenina" wywiera niezwykłe wrażenie, zmusza do zastanowienia się, czasem do powrotu kilku stron wstecz, żeby dokładniej zrozumieć. Wspaniała powieść, którą koniecznie trzeba przeczytać.

{}× 2 | link |
@jaro82
2011-10-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Świetna książka. Wiele bardzo dokładnie wykreowanych i różnorodnych postaci. We wszystkich postaciach w Annie Kareninie urocze jest to, że Tołstoj w jednym zdaniu przedstawia ich zalety w drugim wady. Patrząc oczami jednego z bohaterów postać jest nieskazitelna, oczami drugiego wręcz podła. Poza tym na wielki plus tej książki należy zaliczyć dokładnie opisane codzienne życie, mody i poglądu arystokracji rosyjskiej lat 70 XIX wieku.

{}× 2 | link |
@Inaures
2012-12-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Uwaga spoiler! Bardzo dobra książka, od której gdy zacznie się czytać, nie sposób się oderwać. Pomijając już historię i bohaterów, sam język Tołstoja jest również cudowny - szczególnie zachwyciło mnie porównanie śmierci Anny do zgaśnięcia świecy, co nawiązywało do jej wcześniejszej myśli: "Dlaczego nie zdmuchnąć świecy(...)?"

{}× 2 | link |
@Choleryczna
2011-07-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cudo. Jedynie koniec losów Anny nie przypadł mi do gustu, ale zakończenie wydaje się odpowiednie, jeśli wziąć pod uwagę różne aspekty. Bardzo wiele ciekawych postaci, pięknie oddana osobowość każdej z nich. Naprawdę piękna powieść psychologiczna. Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam (chociaż.. co ja tam czytałam; niemniej, myślę, że jeszcze długo będę ją wspominać). Pochwalam dzień, w którym znalazłam ją na strychu, w zbiorach mamy.

{}× 1 | link |
@Nancy
2010-04-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Właśnie skończyłam i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobała. Szczególnie polubiłam fragmenty z życia Kitty i Lewina, bo jakoś sama historia Anny i Wrońskiego miejscami mnie męczyła. Była zbyt smutna i dramatyczna. Ciężko tak czytać o czymś co dąży nieubłaganie do tragedii. Polecam, bo na pewno warto przeczytać.

{}× 1 | link |
@Nightingale
2011-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka niesamowita, losy Anny i jej romansu nie pozwalają oderwać się ani na moment od tej bardzo wciągającej lektury. Czytając chce się jak najszybciej dowiedzieć się co jeszcze się wydarzy, jak bohaterowie zareagują i co zrobią, co stanie się z Anną i jakich dokona wyborów.

{}× 1 | link |
@Chassefierre
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Literatura rosyjska 100 tytułów wg. BBC

Już dawno lektura powieści nie dostarczyła mi takiej r a d o ś c i, jak ,,Anna Karenina''.
Wobec tego, jestem w stanie żądać s a t y s f a k c j i od każdej osoby, która ośmieli się stwierdzić, iż dzieło to jest pomyłką.

{}× 1 | link |
@doti.anaconda
2014-03-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cudowne opisy sytuacji, postaci, przyrody, oraz najważniejsze rozważań bohaterów. Wydawałoby się że mogą być nużące, ale mistrzowska ręka autora nie pozwoliła na nudę nawet przez chwilę.

{}× 1 | link |
@Booka
2019-01-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Film + książka (DVD z dodatkiem) Posiadam

Parę interesujących informacji na temat reżysera i autora książkowego dzieła - Lwa Tołstoja. Ładne, duże, barwne ujęcia z filmu. Szkoda tylko, że wydawcy dodatku do filmu nie pokusili się o odrobinę informacji, będących czymś w rodzaju mini analizy głównych postaci (jak choćby małżeństwa Kareninów, Lewina, Kitty), a tym bardziej o krótkie wzmianki na temat najważniejszych miejsc, będących tłem dla całej historii. Czasem takie opisy zdarzają się przy niektórych tytułach. Tym bardziej szkoda, bo akurat "Anna Karenina" jest takim filmem, gdzie jest w tym względzie spore "pole do popisu". Można więc było się spodziewać rozwinięcia tego typu problematyki.

Ocena książki: przeciętna (5/10)
Ocena filmu: niezły (6/10)

{} | link |
SY
2009-09-20
Literatura rosyjska

Zawila historia kobiety, ktora zrobila mnostwo zametu... a na koniec odebrala sobie zycie. Cos w rodzaju telenoweli pisanej proza... Mimo tego, ze napisal to Tolstoj, naprawde wciaga!

{} | link |
@julka_141
2009-02-05
Przeczytane

Chyba lubię opowieści utrzymane w tym duchu... nieszcześliwa miłośc... moralny dylemat, kochanek czy szczęście rodziny i oddanie dziecku... tragiczna opowieść, ale cudownie sie czyta.

{} | link |
ST
2010-08-22
Chcę przeczytać

syla1388 - nie rozumiem dlaczego na samym wstepie swojej wypowiedzi umieszczasz tak istotny spoiler. Wlasnie zniechecilas mnie do przeczytania tej ksiazki :(

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Anna Karenina.”- Lew Tołstoj

Książka Podróż z małym bagażem
Podróż z małym bagażem Tove Jansson
{}7/10
„Podróż z małym bagażem” to zbiór opowiadań dla dorosłych: -...
Książka Kochałem ją
Kochałem ją Anna Gavalda
{}5.5/10
"Miłość to udręka" - zdaje się mówić w swojej powieści autor...
Książka Perełka
Perełka Patrick Modiano
{}7.5/10
Dwanaście lat minęło, odkąd nie nazywano mnie już „Perełką”,...
Książka Rok Szczura. Świeca
Rok Szczura. Świeca Olga Gromyko
{}4.3/10
Rok Szczura. Świeca to ostatni tom trylogii Rok Szczura – be...
Książka Czarny mnich
Czarny mnich Anton Czechow
{}7/10
Skoro wiem,że jestem chory psychicznie,czy mogę sobie wierzy...

Cytaty z książki

“Siły ludzkie mają swoje granice”
{}
#
“Uratować się przed ludźmi można tylko wtedy, gdy człowiek ukryje przed nimi swoje rany”
{}
#
“Wszystkie rodziny cieszą się tak samo, każda cierpi na swój sposób”
{}
#
“Szacunek wymyślono po to, by zasłonić to puste miejsce, gdzie winna się znajdować miłość.”
{}
#
“Obrazić można tylko uczciwego człowieka i uczciwą kobietę. ”
{}
#
Przeglądaj
{} Dodaj

Pozostałe książki z cyklu

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}