Antropologia zamierzchłych znaczeń

Andrzej P. Kowalski
Książka Antropologia zamierzchłych znaczeń
Książka Antropologia zamierzchłych znaczeń
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Prezentowana książka jest zbiorem studiów podzielonym tematycznie na pięć rozdziałów. Stanowią je fragmenty poświęcone odpowiedzi: koncepcji metod badań nad kulturą pierwotną; kulturze określanej jako myślowa sfera aktywności, warunkująca sensy poszczególnych dóbr kulturowych; refleksji nad funkcjami znaków, przede wszystkim w wymiarze kulturowo-pragmatycznym; studiom z zakresu etnoestetyki i pochodzenia kultury artystycznej oraz badaniom nas statusem języka i jego znaczenia jako świadectwa stanów rekonstruowanej kultury prehistorycznej. SPIS TREŚCI Wstęp TEORIA I METODA Konstruktywistyczny status wiedzy o kulturze w świetle interpretacji genealogicznych i archeologicznych Archeologia kulturoznawcza. Projekt dyskursu „negatywistycznego” Synkretyzm kultury pierwotnej a interpretacje archeologiczne Z metodologicznych problemów współpracy archeologii z etnologią w badaniach symboliki Gospodarka neolityczna jako wyraz reguł kulturowych Myśl presokratejska. Między filozofią a antropologią kulturową PREHISTORIA MENTALNOŚCI Kulturowa natura umysłu. Émila Durkheima i Marcela Maussa interpretacja mentalności człowieka pierwotnego Myślenie magiczne jako przejaw poczucia ontologicznego bezpieczeństwa Hermeneutyczna paradoksalność mitu Świat wartości wspólnot prehistorycznych w „epoce osiowej” O magicznym pochodzeniu niektórych filozoficznych aspektów prawdziwości ZNAK, SYMBOL, RYTUAŁ O prahistorii symbolu Symbole i rytuały. Wypowiedź do dyskusji na temat wyobrażenia metamorfozy Symbole neolitu. Próba analizy kontekstowej tematów tellurycznych O posługiwaniu się znakami przez ludność tzw. kultury pomorskiej Dar w kulturze indoeuropejskiej Etnologiczne uwagi na temat nietypowych form obrzędowości pogrzebowej ujawnianych w badaniach archeologicznych Królestwo Tanatosa. Z genealogii wyobrażeń związanych z miejscami chowania zmarłych Sługa ognia w kuźni i na pogrzebowym stosie. O roli metalurgów w epoce ciałopalenia Słowiański rytuał tuszenia ognia i jego ślad w reliktach średniowiecznego Gdańska Staropruski rytuał użycia kotła na tle tradycji ludów północnego Barbaricum SZTUKA Mit a sztuka w Ernsta Cassirera fi lozofi i form symbolicznych Doświadczenia estetyczne w kulturze epoki brązu w świetle analizy ekfraz homeryckich Estetyczne problemy badań nad ikonografią prehistoryczną. Przykład tzw. kultury pomorskiej Ornament z odciskami sznura na ceramice neolitycznej. Interpretacja antropologiczno-semiotyczna Rola dziegciu i kory w zdobnictwie naczyń neolitycznych. Uwagi lingwistyczno-estetyczne JĘZYK Antropologizacja w lingwistycznej paleontologii kultur prehistorycznych U źródeł semantyki. Wokół platońskiego mitu o nadawaniu nazw Geneza kultury indoeuropejskiej w perspektywie etnologii Indoeuropejska fraza dotycząca formowania w glinie i ozdabiania. Dane lingwistyczne, interpretacja estetyczna, konteksty archeologiczne Wstęp do etnologii nostratycznej Ozdoby germańskie. Nazewnictwo i symbolika Przypisy Nota edytorska Wykaz skrótów Bibliografia Indeks osób Summary  
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-929107-4-9, 9788392910749
Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Historyczne
Seria: Chronos/Anthropos
Kategoria: Historia
Stron: 522
dodana przez: bookkeeper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Antropologia zamierzchłych znaczeń nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Antropologia zamierzchłych znaczeń. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}