Bakhita

Véronique Olmi
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Książka Bakhita
Książka Bakhita
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Bakhita – niewolnica, która została świętą. Literackie wydarzenie. Ścisły finał Nagrody Goncourtów. Ponad 100 000 egzemplarzy sprzedanych we Francji. Z czarną jak heban skórą i oczami jak migdały była prawdziwą pięknością. A przy tym cennym łupem. Porwana w 1877 roku jako kilkuletnia dziewczynka z rodzinnej wioski w Darfurze na zachodzie Sudanu zaznała wszelkich możliwych okrucieństw niewoli. Zapomniała, jak brzmiało jej imię, więc arabscy handlarze ludźmi nazwali ją przekornie Bakhita – Szczęściara. Wykupiona przez włoskiego konsula opuściła Afrykę, ale nie od razu stała się prawdziwie wolna. Dopiero wyrok weneckiego sądu w 1889 roku przyznał jej prawo do pełnego decydowania o sobie. Przyjęła chrzest i jako Józefina resztę życia spędziła w zakonie, odznaczając się wierną, pełną miłości, ciepła i troski służbą. Zmarła w 1947 roku, a w 2000 Jan Paweł II ogłosił ją świętą. W tej pięknej, pozbawionej patosu i wysoko ocenionej przez francuską krytykę powieści o zniewoleniu i poszukiwaniu wolności, Véronique Olmi ukazuje powikłany los bohaterki, jej heroizm oraz wewnętrzną siłę, której ukryte źródło biło w kilku zaledwie wspomnieniach z rodzinnego domu. Jest to także powieść o miłości, bezgranicznym oddaniu i pokorze. O tym, jak zachować nadzieję i człowieczeństwo mimo przeżytych cierpień i traum.
Data wydania: 2018-10-24
ISBN: 978-83-08-06591-4, 9788308065914
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 416

Autor

Véronique Olmi Véronique Olmi
Urodzona w 1962 roku we Francji (Nicea)
Francuska pisarka, scenarzystka, aktorka. Jej debiut powieściowy Bord de mer (2001) wyróżniony został nagrodą Prix Alain-Fournier, ale dopiero bestsellerowa Bakhita (2017) przyniosła jej prawdziwy rozgłos oraz jednomyślne uznanie krytyki i czytelnik...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Święta z Afryki

{} WYBÓR REDAKCJI
8.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

To bardzo piękna, świetnie napisana, mądra i wzruszająca książka o niewolnicy, która została świętą i o kobiecie, która nie uległa złu, jakiego doświadczyła, aż wreszcie jest to książka o cząstce dobra i nadziei, jaką każdy nosi w sobie, gdy już jest źle tragicznie. A to jest chyba to, co nazywamy Bogiem. W skrócie o tym jest ta przepiękna książka... {} Recenzja książki Bakhita

@Renax@Renax {}× 14

Moja opinia o książce

Opinie

RU
2019-03-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

”Bakhita”Veronique Olmi to wstrząsająca opowieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.Historia Bakhity sięga wieku dziewiętnastego.
.🌸
Około 1869 roku w Olgoss,w małej wiosce w Darfurze przychodzi na świat piękna dziewczynka.Dziewczynka o skórze tak czarnej jak heban i oczach kształtnych jak migdały.Dziewczyna jeszcze nie wie,że tak szlachetna uroda będzie jej nieznośnym brzemieniem.Kiedy ma siedem lat,arabscy handlarze porywają ją z domu rodzinnego i oddają do niewoli.Wiele razy sprzedawano ją i odsprzedawano. Właściciele chłostali ją i bili aż do krwi za najmniejsze przewinienia.Doznała okrucieństwa głodu,nędzy oraz poniżenia.Jednak pomimo losu jaki ją spotkał nigdy nie traci nadziei.Nadziei na powrót do domu,bo pragnie innego życia.
.🌸
Dziewczyna przez to co przeszła doznała takiego szoku,że zapomniała nawet własnego imienia.Handlarze nadali jej nowe imię ”Bakhita”,co po arabsku znaczy“Szczęściara”.Okrutną pamiątką z niewoli pozostał jej także tatuaż w wielu miejscach na ciele,który wycięto na”żywca”brzytwą.W tej nieustannej walce Bakhita zawsze w głębi ducha wierzyła w odmianę swego losu.Nadzieja ta pojawiła się z chwilą,gdy młodą niewolnicę zakupił włoski konsul.Odtąd jej życie potoczy się zupełnie inna ścieżką.Bakhicie zmarła 1947 a w 2000 roku została uznana przez Jana Pawła II za świętą.Bakhita zostaje pierwszą sudańską i afrykańską świętą.
.🌸
”Bakhita”to refleksyjna powieść pełna okrucieństwa jakie może zgotować człowiek drugiemu człowiekowi...

{}× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane Współpraca

Bakhita to niewolnica z Sudanu, która po sprzedaniu jej do Włoch, dzięki swoim licznym zaletom odzyskała wolność, została zakonnicą, a w 2000 roku papież Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Powstał film biograficzny o jej życiu, a ja całkiem niedawno przeczytałem książkę o jej życiu „Bakhita”.

Z okładki możemy dowiedzieć się że:
Z czarną jak heban skórą i oczami jak migdały była prawdziwą pięknością. A przy tym cennym łupem. Porwana w 1877 roku jako kilkuletnia dziewczynka z rodzinnej wioski w Darfurze na zachodzie Sudanu, zaznała wszelkich możliwych okrucieństw niewoli. Zapomniała, jak brzmiało jej imię, więc arabscy handlarze ludźmi nazwali ją przekornie Bakhita – Szczęściara. Wykupiona przez włoskiego konsula opuściła Afrykę, ale nie od razu stała się prawdziwie wolna. Dopiero wyrok weneckiego sądu w 1889 roku przyznał jej prawo do pełnego decydowania o sobie. Przyjęła chrzest i jako Józefina resztę życia spędziła w zakonie, odznaczając się wierną, pełną miłości, ciepła i troski służbą. Zmarła w 1947 roku, a w 2000 Jan Paweł II ogłosił ją świętą.
 W tej pięknej, pozbawionej patosu i wysoko ocenionej przez francuską krytykę powieści o zniewoleniu i poszukiwaniu wolności, Véronique Olmi ukazuje powikłany los bohaterki, jej heroizm oraz wewnętrzną siłę, której ukryte źródło biło w kilku zaledwie wspomnieniach z rodzinnego domu. Jest to także powieść o miłości, bezgranicznym oddaniu i pokorze. O tym, jak zachować nadzieję i człowieczeństwo mimo przeżytych cierpień...

{}× 1 | link |
@Anna_Natanna
2020-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane W mojej biblioteczce
@Renax
2020-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Biografie Literatura obca
@justyna_
2020-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Bakhita”- Véronique Olmi

Książka Skrucha
Skrucha Frode Granhus
{}8/10
Wciągający, mroczny norweski thriller Kolejna powieść ze śle...
Książka Zraniony pianista
Zraniony pianista Maria Ernestam
{}8/10
Wciągająca opowieść o tym, że życie nie jest tylko splotem p...
Książka Ekstaza we Florencji
Ekstaza we Florencji Jessie Chaffee
{}6/10
Młoda Amerykanka przyjeżdża do Florencji, by odzyskać zdrow...
Książka Pogrzebani
Pogrzebani Jeffery Deaver
{}6/10
Dziewięcioletnia dziewczynka jest świadkiem porwania na ulic...
Książka Doborowa ósemka Anny C.
Doborowa ósemka Anny C. Sophie Henaff
{}6.5/10
Tom 1 serii nagrodzonej Prix du meilleur polar i Prix du p...

Cytaty z książki

“Wiedza o świecie męczy czasem niepomiernie.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe