Bariery rozwoju polskich uczelni

Michał Iwaszkiewicz, Zbigniew Drozdowicz
Bariery rozwoju polskich uczelni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Dobrym wprowadzeniem do dyskusji na tytułowy temat może być lektura raportu z badań przeprowadzonych w latach 1993-1995 w ramach projektu badawczego KBN pt. Wyższe uczelnie - strategie przystosowawcze, opracowanego przez Elżbietę Wnuk-Lipińską. Sporo do myślenia dają m.in. zebrane przez nią wypowiedzi dziekanów na temat utrudnień w reformowaniu macierzystych wydziałów wynika z nich, że najpoważniejsze utrudnienia widzieli oni w: konserwatyzmie części kadry; sprzeciwie grup broniących swoich partykularnych interesów; wykonywaniu przez część kadry jedynie programu-minimum i niechęci do jakiejkolwiek dodatkowej działalności na uczelni; zbyt dużym zaangażowaniu się części pracowników w działalność poza uczelnią; zmniejszeniu się roli pracy na uczelni w życiu pracowników naukowo-dydaktycznym; oraz w braku prawidłowej wymiany pokoleniowej. W komentarzu do tych opinii autorka raportu pisze, iż przyczyny tych zjawisk znajdują się zarówno wewnątrz uczelni (konserwatyzm, gra interesów), jak i na zewnątrz szkoły wyższej (brak młodych kandydatów do pracy naukowo-dydaktycznej...), oraz dodaje, że instytucje szkolnictwa wyższego są z zasady dość konserwatywne, przy czym odporności na zmiany nie można interpretować jedynie negatywnie. Stanowi ona bowiem jednocześnie gwarancję przetrwania podstawowych zasad oraz mechanizmów odkrywania, przechowywania, wzbogacania i przekazywania wiedzy, a z polskich doświadczeń wynika, że konserwatyzm ten był niejednokrotnie reakcją obronną przed reformami forsowanymi przez komunistyczne władze, ale nie aprobowanymi przez środowisko akademickie1. Od czasu tamtych badań w naszym kraju wiele się zmieniło, w tym spore zmiany zaszły na polskich uczelniach. Jednak zdecydowana większość wskazywanych w tym opracowaniu problemów pozostała.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-232-1861-6, 9788323218616
Wydawnictwo: Naukowe UAM w Poznaniu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Bariery rozwoju polskich uczelni? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Bariery rozwoju polskich uczelni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl