Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy

Aneta Prymaka-Oniszk
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły, część ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci. Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy nad Donem z trudem budują nowe życie, wybucha rewolucja, niszcząc pozostałe filary „odwiecznego porządku”: carską władzę i religię. Bieżeńcy znowu ruszają w drogę, teraz w drugą stronę, do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”. Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony osób, ale o bieżeństwie milczą podręczniki. Opowieść ocalają potomkowie bieżeńców. To historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, wreszcie – uchodźców, uciekinierów, ofiar kolejnych wojen.
Data wydania: 2017-02-01
ISBN: 978-83-8049-456-5, 9788380494565
Wydawnictwo: CZARNE
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 368
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Aneta Prymaka-Oniszk Aneta Prymaka-Oniszk
Urodzona w 1975 roku w Polsce (Knyszewicze)
Aneta Prymaka-Oniszk jest dziennikarką, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Geographic”, kwartalniku „Karta”. Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik; była rzeczniczką prasową podczas budowy i otwierania inst...

Pozostałe książki:

Ludowa historia kobiet Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi Kamienie musiały polecieć
Wszystkie książki Aneta Prymaka-Oniszk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-16
8 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2018

„Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” Anety Prymaki – Oniszk to pierwsza książka, która przybliżyła mi tragedię blisko trzech milionów ludzi, mieszkańców zachodnich guberni Imerpium Rosyjskiego (w dużej mierze to ziemie oddane Polsce po odzyskaniu niepodległości), która rozpoczęła się w maju 1915 r. Celowo nie wymieniam czasu zakończenia tej tragedii, gdyż całkiem prawdopodobne jest, że w wielu przypadkach tragedia ta trwała tak długo, jak długo żyli uczestnicy bieżeństwa.

Czy to kolejne wydarzenia (nieszczęścia I wojny, entuzjazm z odzyskania niepodległości i żmudne lata budowania polskości na odzyskanych terenach, okrucieństwa II wojny), przemieszczanie się ludności w następnych latach, fakt, że tak wielu nie powróciło z bieżeństwa były powodem, że tragedia ta umykała ze świadomości ludzkiej w milczenie i zapominanie? Czy ogrom ludzkich cierpień i strat, rodzący beznadzieję zabijającą nawet potrzebę mówienia o tamtym? Jak to możliwe, że w wolnym kraju skrzywdzeni obywatele nie doczekali się nie tylko rekompensaty, ale jakiegokolwiek zrozumienia, pochylenia się nad ich nieszczęściem?

A. Prymaka – Oniszk ściga się z czasem docierając do ostatnich żyjących bieżeńców. Rozmawia z nimi, z ich rodzinami próbując przywrócić pamięć tamtym wydarzeniom. Sięga również do dzienników, pamiętników i gazet tworząc poprzez pryzmat losów poszczególnych bohaterów szeroki obraz tamtej tragedii. Odnalezienie materiałów, ludzi, przywrócenie tematu, ubranie go w spójną opowieść...

× 5 | link |
@paulama
2024-03-16
10 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2022-08-04
9 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-13
7 /10
Przeczytane Z biblioteki
@tsantsara
2019-11-25
9 /10
Przeczytane Jestę recęzętę Reportaż, proza dokumentalna Literatura polska (współczesna) W mojej biblioteczce

Cytaty z książki

O nie! Książka Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl